مصرف آب آلوده کارگران کارخانه کاشی پرسپولیس مهریز یزد را روانه بیمارستان کرد. کارگران این واحد به دلیل استفاده از آب آلوده دچار مسمومیت شدید شده‌اند. تا کنون ۹ تن از کارگران در بیمارستان بستری شده‌اند. استفاده از آب آلوده و ایجاد مشکلات گوارشی باعث شد، شب چهارشنبه ۲۶ مرداد ۱۴۰۱، پنج تن از کارگران در بیمارستان مهریز بستری شوند. همچنین صبح پنجشنبه نیز ۴ تن دیگر از کارگران در بیمارستان بستری شدند.

به گفته پرسنل اورژانس علت بستری شدن کارگران مسمومیت با آب آلوده بوده است. به گفته مقامات دانشگاه علوم پزشکی یزد علت آلودگی آب کارخانه کاشی پرسپولیس مهریز در دست بررسی است.

در این روزها، مردم در بیشتر شهرهای کشور با مشکل قطعی آب مواجه هستند. حتی زمانی‌که آب آشامیدنی در شبکه آبرسانی جاری باشد، فاقد پارامترهای قابل قبول فیزیکی و شرایط بهداشتی برای شرب است. سازمان جهانی بهداشت به کرات تاکید کرده که آب آشامیدنی باید فاقد هر نوع آلودگی، کدورت و میکرو ارگانیسم‌های بیماری‌زا و در یک سیستم بسته منتقل شود.

بحران ۳۰ ساله، به دلیل سیاست‌های مافیای آب

کشور ایران طی ۳۰ سال گذشته، همواره با بحران آب مواجه و پدیده بی‌آبی چالش اصلی مردم بوده است. روستائیان به دلیل سیاست‌های مافیای آب در کشور، هستی خود را از دست داده، به شهرها مهاجرت کرده‌اند. در داخل شهرها هم وضعیت بهتری نیست. در برخی از شهرها شبکه آبرسانی به دلیل فرسودگی به جای آب صاف و سالم، آب گل‌آلود را منتقل می‌کند.

بحران آب، حاصل ۴۰ سال غارت دارایی‌های کشور توسط سران حکومت است. سرقتی که در حال حاضر به اصلی‌ترین چالش امنیتی حکومت تبدیل شده است. این بحران در کنار گرانی و تورم زمینه اجتماعی برای اعتراضات را بیشتر خواهد کرد. دیکتاتوری حاکم به دلیل پایان ذخایر استراتژیکش توان پاسخگویی و حتی مقابله با چالش‌ها را نخواهد داشت.