آتش‌سوزی در کارخانه‌ای در دهلی نو دست‌کم ۴۳ کشته بر جا گذاشت

در جریان یک آتش‌سوزی در دهلی نو، پایتخت هند، دست‌کم ۴۳ نفر جان خود را از دست دادند. اغلب قربانیان در خواب بوده و دچار خفگی شده‌اند. دست‌کم ۱۵ مجروح نیز به بیمارستان‌ها منتقل شده‌اند. هنوز علت آتش‌سوزی روشن نیست.

pastedGraphic.png

پلیس هند ضمن تأیید کشته شدن دست‌کم ۴۳ نفر در پی آتش‌سوزی در کارخانه‌ای در دهلی نو، اعلام کرد که شمار قربانیان می‌تواند افزایش یابد. معاون رئیس آتش‌نشانی هند به خبرگزاری فرانسه گفت: «ما جان دست‌کم ۵۰ نفر را نجات داده‌ایم.»

حریق در ساعات آغازین امروز یکشنبه ۱۷ آذر (هشتم دسامبر) در یکی از پرجمعیت‌ترین محله‌های دهلی نو، پایتخت هند، آغاز شد. به گفته معاون رئیس آتش‌نشانی هند، قربانیان کارگرانی هستند که در یک “ساختمان چهار یا پنج طبقه در خواب بوده‌اند”.

سخنگوی پلیس هند اعلام کرد: «اغلب کسانی که کشته شده‌اند، در زمان آغاز آتش‌سوزی در خواب بوده و دچار خفگی شده‌اند.»

به گفته این مقام پلیس، بسیاری از مجروحان نجات‌یافته در وضعیت وخیمی به سر می‌برند. هنوز علت آتش‌سوزی روشن نیست.

بر اساس گزارش خبرگزاری هندی ANI، حدود ۳۰ خودروی آتش‌نشانی در مأموریت خاموش کردن آتش شرکت داشته‌اند. به گفته نیروهای امدادی، آتش خاموش شده و جستجو برای یافتن قربانیان احتمالی دیگر کماکان ادامه دارد.

بر اساس اعلام پلیس هند، این کارخانه در درجه اول تولیدکننده کیف، بطری و اسباب‌بازی بوده است.

pastedGraphic_1.png

طبق اعلام آتش‌نشانی دهلی نو، تاریکی حاکم بر محل ساختمان مزبور ورود به آن را برای مأموران امدادی دشوار کرده است. در خیابان‌های تنگ بازاری که ساختمان مزبور در آن قرار گرفته بوده، شمار زیادی انبار و کارگاه کوچک قرار دارند که غالبا در آنها کارگران فقیر و مهاجر می‌خوابند.

نارندرا مودی، نخست‌وزیر هند، ضمن ابراز تأسف از این فاجعه، با بازماندگان قربانیان آتش‌سوزی ابراز همدردی کرد. او در توییتر این حریق مهیب را “به‌شدت هولناک” توصیف کرد.

در کارخانه‌های هند به دلیل نادیده گرفتن هنجارهای امنیتی همواره سانحه و آتش‌سوزی رخ می‌دهد. اغلب این سانحه‌ها هم به خاطر کمبود ابزار اطفاء حریق، نبود خروجی‌های اضطراری و سیم‌کشی‌های قدیمی برق، با قربانیان زیادی همراه است.

در ماه سپتامبر گذشته در جریان چندین انفجار در یک کارخانه شیمیایی در غرب هند ده‌ها نفر کشته و مجروح شدند.

Share: