آتش جنگ در قره‌باغ، پس از اظهارات تحریک‌آمیز اردوغان در باکو، دوباره شعله‌ور شد

با فاصله کمی از سفر رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه به باکو و شرکت در یک رژه نظامی، آذربایجان و ارمنستان از وقوع دوباره درگیری‌های نظامی در منطقه قره‌باغ و نقض توافق آتش‌بس خبر داده‌اند. ترکیه، به اصلی‌ترین متحد آذربایجان در جنگ با ارمنستان تبدیل شده است.

به گزارش ار.اف. ای سازمان امنیت دولتی و وزارت دفاع جمهوری آذربایجان روز یکشنبه با صدور بیانیه مشترکی، از کشته شدن چهار نظامی و مجروح شدن سه نفر دیگر از کادر ارتش این کشور بر اثر حمله نظامیان ارمنی باقی‌مانده در قره باغ خبر داد.

این در حالی است که وزارت دفاع ارمنستان نیز اعلام کرد که در درگیری‌های جدید، شش نفر از نیروهای ارمنی زخمی شده‌اند. وزارت دفاع ارمنستان آنچه را «تعرض ارتش آذربایجان» خوانده محکوم کرده و آن را نقض آشکار موافقت نامه سه جانبه آتش بس میان ارمنستان، آذربایجان و روسیه و میانجیگری شخص رییس جمهوری روسیه دانسته است.

بر اساس گزارش وزارت دفاع ارمنستان، سرگئی شایگو وزیر دفاع روسیه روز یکشنبه با واقارشاک هاروتیونیان وزیر دفاع ارمنستان که به مسکو سفر کرده است، درباره نقض آتش بس در منطقه قره باغ گفت و گو کرد.

در ادامه بیانیه وزارت دفاع ارمنستان گفته شده است که نیروهای آذری با نقض توافقنامه سه جانبه آتش بس در قره باغ، با استفاده از تجهیزات جنگی از جمله توپخانه سنگین به روستاهای «خین تاغر» و «ختسابرد» در منطقه هادروت در قره باغ حمله کردند.

در بیانیه با محکومیت این اقدام آذربایجان گفته شده است: این حادثه که رخ داده است هیچ وجه مشترکی با مفاد بیانیه سه جانبه سران روسیه، ارمنستان و جمهوری آذربایجان برای توقف اقدامات جنگی ندارد و صلح شکننده را که با تلاش های رئیس جمهوری روسیه برقرار شده تهدید می کند.

این در حالی است که آذربایجان اعلام کرده که گروههای نظامی ارمنی از ترک منطقه‌های توافق شده خودداری کرده و در روزهای اخیر مرتکب «اقدامات تروریستی و خرابکاری» علیه شهروندان و نظامیان جمهوری آذربایجانی شدند.

شعله‌ور شدن دوباره آتش درگیری‌ها در منطقه قره‌باغ، پس از سفر اخیر اردوغان به باکو صورت گرفته است.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه که در سفری دو روزه به باکو پایتخت آذربایجان رفته بود، روز پنج‌شنبه گفت که مبارزات آذربایجان به پایان نرسیده است.

اردوغان در سخنانی در مراسم رژه نیروهای مسلح آذربایجان در باکو گفت: «پایان اشغال خاک جمهوری آذربایجان به معنی پایان مبارزات این کشور نیست. مبارزه در زمینه سیاسی و نظامی از این پس در چندین جبهه دیگر ادامه خواهد یافت.»

رییس جمهوری ترکیه از رهبران ارمنستان خواست که پس از شکستشان در منطقه قره باغ «به سر عقل بازگردند». او گفت: «اگر مردم ارمنستان از آنچه در قره‌باغ اتفاق افتاده درس بگیرند، این آغاز دوره جدیدی در منطقه خواهد بود.»

در توافق آتش‌بسی که با میانجیگری روسیه به امضا رسید، برخی از شهرهای منطقه قره‌باغ به آذربایجان پس داده شد. این درحالی است که مردم ارمنستان در روزهای اخیر علیه این توافق تظاهرات کردند.

همچنین طبق توافق صلحِ به امضا رسیده، دوهزار سرباز روسیه در ۱۶ پست دیده‌بانی در مناطق کوهستانی قره‌باغ و در کریدور لاچین مستقر می‌شوند. علاوه بر این، شماری از نیروهای نظامی ترکیه نیز در مرکزی که برای نظارت بر صلح ایجاد شده، در این منطقه حضور خواهند داشت.

Share: