الجزیره: «اوکراینی‌ها پیروز نبرد خارکیف» 

خبرنگار شبکه الجزیره از خارکیف گزارش داده که نیروهای اوکراینی توانسته‌اند نبرد برای کنترل شهر را به سود خود تغییر دهند. اسد بیگ، خبرنگار این شبکه که چندین هفته است در نزدیکی خارکیف حضور دارد می‌گوید: «ما برای نخستین بار حدود یک ماه پیش به خارکیف آمدیم؛ آن زمان نمی‌شد بدون استفاده از جلیقه ضد گلوله وارد خیابان شود و همه جا خالی از جمعیت بودند و تیراندازی و گلوله‌باران دائمی در اطراف ما در جریان بود.»  بیگ ادامه می‌دهد که حالا مردم به شهر برگشته‌اند و آنها در خیابان‌ها تردد می‌کنند و حتی برخی از کافه‌ها و رستوران‌ها باز شده‌اند.  همچنین امروز نخستین روزی است که حمل و نقل عمومی در خارکیف دوباره راه‌اندازی می‌شود. الجزیره ادامه داده که نیروهای اوکراینی توانسته‌اند روسها را از شهر دورتر کنند و حالا مردم با سگ‌هایشان به خیابان می‌آیند و دوچرخه‌سواری می‌کنند. 

مسکو: عضویت فنلاند و سوئد در ناتو اشتباهی با پیامدهای گسترده است

سرگئی ریابکوف معاون وزیر امور خارجه روسیه در پی رسمیت یافتن تقاضای فنلاند و سوئد برای عضویت در ناتو، اقدام این دو کشور را اشتباهی با عواقب بسیار عظیم ارزیابی کرد.

«سرگئی ریابکوف» معاون وزیر امور خارجه روسیه اقدام فنلاند و سوئد را برای پیوستن به ناتو “اشتباهی با پیامدهای گسترده” دانست.
ریابکوف امروز دوشنبه در گفت‌وگو با خبرنگاران گفت که اگر استکهلم و هلسینکی به عضویت ائتلاف نظامی ناتو درآیند، سطح کلی تنش نظامی افزایش یافته و امکان پیش بینی عواقب این اقدام کاهش می یابد.  
این مقام وزارت امور خارجه روسیه در ادامه اظهارات خود افزود: مایه تاسف است که در این شرایط منطق، قربانی خیالپردازی ها شود.
به گفته وی، تلاش دولت های استکهلم و هلسینکی برای پیوستن به ناتو یک اشتباه جدی دیگر با پیامدهای گسترده است.
ریابکوف با بیان اینکه امنیت سوئد و فنلاند در نتیجه الحاق به ناتو تقویت نخواهد شد، تاکید کرد: بدون شک وضعیت با توجه به آنچه که در شمال اروپا اتفاق می افتد، به شدت در حال تغییر است. ما تردیدی نداریم که همانند فنلاند، امنیت سوئد نیز در نتیجه این تصمیم [پیوستن به ناتو] افزایش نمی یابد.

وزیر خارجه لیتوانی: یک کشور اروپایی به تنهایی تحریم نفت روسیه را مسدود کرده است

گابریلوس لاندسبرگیس، وزیر امور خارجه لیتوانی می‌گوید یکی از اعضای ۲۷ گانه اتحادیه اروپا به تنهایی طرح تحریم نفتی روسیه را گروگان گرفته و اجرای آن را مسدود کرده است. 

آقای لاندسبرگیس هنگام ورود به جلسه برای دیدار با همتایان اروپایی خود در بروکسل در گفتگو با خبرنگاران گفت: «کل اتحادیه توسط یک کشور عضو گروگان گرفته شده است. ما باید بر سر تحریم نفت روسیه توافق کنیم اما نمی‌توانیم چون یک کشور نمی‌خواهد و کل طرح را به گروگان گرفته است.»

خبرگزاری رویترز به نقل از دیپلمات‌های اتحادیه اروپا که نامشان فاش نشده گزارش داده که کشور مورد اشاره لیتوانی، مجارستان است. مقام‌های مجارستان تاکنون بارها با طرح تحریم نفتی روسیه مخالفت کرده‌اند. 

ارتش اوکراین می‌گوید روسیه حملات خود را روی دونتسک متمرکز کرده‌است

ستاد کل نیروهای مسلح اوکراین می‌گوید نیروهای روس حملات خود را روی شرق اوکراین و منطقه دونتسک متمرکز کرده‌اند. ارتش اوکراین همچنین می‌گوید روسیه در این منطقه افراد غیرنظامی و پایگاه‌های نظامی در چندین شهر این منطقه را مورد هدف قرار داده‌اند. 

ستاد کل نیروهای مسلح اوکراین اضافه کرده که نیروهای روسیه از طیف وسیعی از تسلیحات علیه استحکامات و واحدهای نظامی اوکراین استفاده کرده و به زیرساخت‌های غیرنظامی در شهرهای دوونکه، روسکی تیشکی، ترنووا و پتریوکا شلیک کرده‌اند.

ارتش اوکراین می‌گوید نیروهای روس همچنان به حملات هوایی اطراف کارخانه آزوف‌ستال در ماریوپل ادامه می‌دهند؛ جایی که نیروهای مقاومت اوکراین همچنان در مقابل تهاجم ارتش روسیه ایستادگی می‌کنند. 

زلنسکی یک فرمانده ارشد ارتش اوکراین را برکنار کرد

ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین، یوری هالوشکین، فرمانده دفاع سرزمینی نیروهای مسلح این کشور را از سمت خود برکنار کرد. بر اساس اسناد منتشر شده در وب‌سایت رئیس جمهوری اوکراین، زلنسکی، ایهور تانسیورا را به عنوان جانشین هالوشکین منصوب کرده است. 

هالوشکین پیشتر و در اوایل ژانویه سال جاری به عنوان فرمانده نیروهای دفاع سرزمینی اوکراین منصوب شده بود. تانسیورا هم قبلا به عنوان رئیس ستاد معاونت فرماندهی نیروهای زمینی اوکراین فعالیت کرده بود. 

منابع دولتی اوکراین اعلام نکرده‌اند این برکناری و تغییر در سطح فرماندهی ارشد ارتش این کشور به چه دلیلی صورت گرفته است.