جنگ طولانی در ماریوپول با تسلیم سربازان اوکراینی در کارخانه ی آزوفستال این شهر به پایان رسید. گفته می‌‌شود آخرین نظامیان اوکراینی از کارخانه‌ آزوف‌ستال خارج شده‌اند و اوکراین کنترل این مکان استراتژیک را به روس‌ها واگذار کرده است. در رسانه‌های روسیه اعلام شده است که سربازان اوکراینی خود را تسلیم کرده‌اند، اما مقامات اوکراینی در بیانیه‌های خود از واژه تسلیم استفاده نکرده‌اند. 

بدین‌ترتیب طولانی‌مدت ترین مقاومت اوکراینی‌ها در برابر حمله ارتش روسیه در هشتاد و سومین روز جنگ شکست و بسیاری از سربازان مجروح اوکراینی به شهری در مجاورت بندر ماریوپل که تحت کنترل روسیه است، منتقل شدند.

روسیه می گوید: در حال حاضر، آتش‌بس در منطقه نیروگاه برقرار شده و یک کریدور بشردوستانه باز شده است که از طریق آن سربازان مجروح اوکراینی به یک مرکز پزشکی در نووازوفسک در جمهوری خلق دونتسک منتقل می‌شوند. گزارش شده است که ۵۳ نفر نیز به دلیل شدت جراحت برای مداوا به مناطق دیگر اعزام شدند.

روسیه پیشتر گفته بود که توافقی برای تخلیه سربازان مجروح به دست آمده است.

رسانه‌های دولتی روسیه تصاویری منتشر کردند که در آن سربازان مجروح اوکراینی درحال ترک مجتمع فولاد آزوفستال هستند.

خبرگزاری رویترز نیز تایید کرد که حدود ۱۲ اتوبوس حامل جنگجویان اوکراینی که در زیرزمین کارخانه آزوفستال محاصره شده بودند، عصر دوشنبه در حال خروج از سایت صنعتی بزرگ در شهر بندری جنوبی دیده شدند.

هانا مالیار، معاون وزیر دفاع اوکراین گفت که آنها با سربازان اسیر روسی مبادله خواهند شد.

ارتش اوکراین می‌گوید در تلاش است تا نیروهای باقی‌مانده خود را از کارگاه آزوفستال تخلیه کند.

گمان می‌رود ۳۰۰ سرباز اوکراینی دیگر نیز هنوز در داخل کارخانه فولاد باشند.

مجتمع فولاد آزوفستال آخرین سنگرگاه مقاومت در شهر ماریوپل در جنوب اوکراین بود که در پی دو ماه گلوله باران توسط روسیه تقریبا به طور کامل ویران شد.

هنگ آزوف، یک واحد گارد ملی اوکراین که زمانی پیوندهای قوی با راست افراطی داشت، تأیید کرد که جنگجویان این گردان خود را تسلیم و اسلحه‌هایشان را زمین گذاشته اند.

فرمانده این هنگ نظامی گفت که اولویت آنها “تا حد امکان نجات جان” افراد است. فرماندهان این گروه گفته‌اند تسلیم نیروهای روسی نخواهند شد و تا آخرین نفر به مقاومت ادامه خواهند داد.

مجتمع فولاد آزوفستال یکی از بزرگترین کارخانه‌های تولید فلز در اروپاست و ۱۰ کیلومتر مساحت دارد.

در این کارخانه شبکه بزرگی از اتاق‌ها و تونل‌های زیرزمینی قرار دارد که در دوران جنگ سرد به عنوان پناهگاه هسته‌ای ساخته شده بودند.

تصرف ماریوپل از اهداف مهم نظامی برای مسکو بود، چون به این ترتیب کنترل یکی از بزرگترین بنادر اوکراین را به دست می‌گیرد و دسترسی راحت‌تری به مناطق اطراف خواهد داشت.

پوتین که پیش‌تر پیروزی روسیه در ماریوپل را اعلام کرده، به ارتش روسیه دستور داده بود تا مجتمع فولاد آزوفستال را محاصره ولی حمله به آن را متوقف کنند.

شدیدترین حملات به غرب اوکراین از زمان آغاز جنگ

شهر لویو در غرب اوکراین از زمان شروع جنگ تا کنون زیر شدیدترین حملات قرار گرفته است. بنابر گزارش‌ها، روز سه‌شنبه در لویو یک رشته انفجار رخ داد. فرماندار لویو گفت روسیه منطقه‌ای حدفاصل مرکز شهر و مرز لهستان را هدف قرار داده است که یک زمین آموزشی نظامی در آن قرار دارد. و بسیاری از ساکنان به پناهگاه های حمله هوایی پناه برده‌اند. از تلفات این حادثه خبری منتشر نشده است. مسکو در هفته‌های اخیر به دنبال ادامه کمک‌های تسلیحاتی غرب، حملات خود را به زیرساخت‌های نظامی اوکراین افزایش داده است.