آخرین وضعیت ابتلا به کرونا در جهان

آخرین وضعیت شیوع ویروس کرونا ( کووید ۱۹) در سراسر جهان که سازمان بهداشت جهانی آن را به عنوان پدیده‌ای «همه گیر» شناسایی و اعلام کرد به نقل از رسانه‌های معتبر و گزارش‌های دفاتر ایرنا در خارج از کشور و گروه‌های خبری مناطق ایرنا، این آمار با دریافت آخرین گزارش‌ها به روز رسانی می‌شود.

 کشورهای دارای بالاترین آمار کرونا 

آمریکاابتلا۱,۷۴۵,۸۰۳فوت۱۰۲,۱۰۷بهبود یافتگان۴۹۰,۱۳۰
برزیلابتلا۴۱۴,۶۶۱فوت۲۵,۶۹۷بهبود یافتگان۱۶۶,۶۴۷
روسیهابتلا۳۷۰,۶۸۰فوت۳,۹۶۸بهبود یافتگان۱۴۲,۲۰۸
اسپانیاابتلا۲۸۳,۸۴۹فوت۲۷,۱۱۸بهبود یافتگان۱۹۶,۹۵۸
انگلستانابتلا۲۶۷,۲۴۰فوت۳۷,۴۶۰بهبود یافتگان
ایتالیاابتلا۲۳۱,۱۳۹فوت۳۳,۰۷۲بهبود یافتگان۱۴۷,۱۰۱
فرانسهابتلا۱۸۲,۹۱۳فوت۲۸,۵۹۶بهبود یافتگان۶۶,۵۸۴
آلمانابتلا۱۸۱,۸۹۵فوت۸,۵۳۳بهبود یافتگان۱۶۲,۸۰۰
ترکیهابتلا۱۵۹,۷۹۷فوت۴,۴۳۱بهبود یافتگان۱۲۲,۷۹۳
هندابتلا۱۵۸,۰۸۶فوت۴,۵۳۴بهبود یافتگان۶۷,۷۴۹
 اروپا و آمریــکا 
نام کشورابتلافوت شدگانبهبود یافتگان
پرو۱۳۵,۹۰۵۳,۹۸۳۵۶,۱۶۹
کانادا۸۷,۵۱۹۶,۷۶۵۴۶,۱۶۴
مکزیک۷۸,۰۲۳۸,۵۹۷۵۴,۳۸۳
شیلی۸۲,۲۸۹۸۴۱۳۳,۵۴۰
بلژیک۵۷,۵۹۲۹,۳۶۴۱۵,۴۶۵
هلند۴۵,۷۶۸۵,۸۷۱
اکوادور۳۸,۱۰۳۳,۲۷۵۱۸,۴۲۵
سوئد۳۵,۰۸۸۴,۲۲۰۴,۹۷۱
سوئیس۳۰,۷۷۶۱,۹۱۷۲۸,۳۰۰
پرتغال۳۱,۲۹۲۱,۳۵۶۱۸,۳۴۹
ایرلند۲۴,۸۰۳۱,۶۳۱۲۲,۰۸۹
رومانی۱۸,۵۹۴۱,۲۲۷۱۲,۱۶۲
اتریش۱۶,۵۹۱۶۴۵۱۵,۲۲۸
آرژانتین۱۳,۹۳۳۵۰۰۴,۳۴۹
نروژ۸,۴۰۱۲۳۵۷,۷۲۷
کوبا۱,۹۷۴۸۲۱,۷۲۴
  خاورمیانه و آفریقا 
نام کشورابتلافوت شدگانبهبود یافتگان
ایران۱۴۱۵۹۱۷۵۶۴۱۱۱۱۷۶
عربستان سعودی۷۸,۵۴۱۴۲۵۵۱,۰۲۲
قطر۴۸,۹۴۷۳۰۱۳,۲۸۳
امارات۳۱,۹۶۹۲۵۵۱۶,۳۷۱
آفریقای جنوبی۲۵,۹۳۷۵۵۲۱۳,۴۵۱
کویت۲۳,۲۶۷۱۷۵۷,۹۴۶
مصر۱۹,۶۶۶۸۱۶۵,۲۰۵
فلسطین اشغالی۱۶,۷۹۳۲۸۱۱۴,۵۷۰
بحرین۹,۶۹۲۱۵۵,۱۵۲
نیجریه۸,۷۳۳۲۵۴۲,۵۰۱
عمان۸,۳۷۳۳۹۲,۱۷۷
عراق۵,۱۳۵۱۷۵۲,۹۰۴
سودان۴,۱۴۶۱۸۴۵۸۸
لبنان ۱,۱۶۱۲۶۶۹۲
تونس۱,۰۵۱۴۸۹۲۹
فلسطین۴۳۴۳۳۶۵
یمن۲۵۶۵۳۱۰
سوریه۱۲۱۴۴۳
لیبی۹۹۴۴۰
 آسیا و اقیانوسیه 
نام کشورابتلافوت شدگانبهبود یافتگان
چین۸۲,۹۹۵۴,۶۳۴۷۸,۲۸۸
پاکستان۵۹,۱۵۱۱,۲۲۵۱۹,۱۴۲
بنگلادش۳۸,۲۹۲۵۴۴۷,۹۲۵
سنگاپور۳۲,۸۷۶۲۳۱۷,۲۷۶
اندونزی۲۳,۸۵۱۱,۴۷۳۶,۰۵۷
ژاپن۱۶,۶۵۱۸۵۸۱۳,۹۷۳
فیلیپین۱۵,۰۴۹۹۰۴۳,۵۰۶
افغانستان۱۲,۴۵۶۲۲۷۱,۱۳۸
کره‌جنوبی۱۱,۲۶۵۲۶۹۱۰,۲۹۵
قزاقستان۹,۳۰۴۳۷۴,۷۶۸
مالزی۷,۶۱۹۱۱۵۶,۰۸۳
استرالیا۷,۱۳۹۱۰۳۶,۵۶۶
جمهوری آذربایجان۴,۵۶۸۵۴۲,۸۹۷
تایلند۳,۰۵۴۵۷۲,۹۳۱
کره شمالی

اخبار خاص کرونا و پیامدهای آن

** ویروس کرونا موسوم به « کوید ۱۹»  اواسط ماه دسامبر (۲۴ اذر) در شهر ووهان واقع در مرکز چین گزارش شد ابتدا از این بیماری به عنوان ذات الریه نام برده می شد اما کمیسیون ملی بهداشت چین در ۳۰ دسامبر سال ۲۰۱۹ (۹ دی ماه ۹۸) به صورت رسمی شیوع این ویروس را در چین اعلام کرد.

** «تدروس آدهانوم» مدیر کل سازمان جهانی بهداشت چهارشنبه ۲۱ اسفندماه ۹۸ در کنفرانسی خبری تاکید کرد که اگرچه واژه «همه‌گیر» (pandemic) به دلیل حساسیتی که دارد نباید بدون دقت مورد استفاده قرار گیرد اما ارزیابی‌های این سازمان ویروس کرونا را «همه‌گیر جهانی» شناسایی و اعلام می‌کند.

** « دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا علت شیوع ویروس کرونا در ایالات متحده را مسافران ورودی از اروپا دانست و گفت: ورود تمام مسافران از اروپا به آمریکا به استثنای انگلیس برای مدت ۳۰ روز ممنوع می‎شود.

**«شارل میشل» رییس شورای اروپا و «اورسولا فون در لاین» رییس کمیسیون اروپا دراعتراض به تصمیم ترامپ برای جلوگیری از ورود مسافر از اروپا به ایالات متحده با صدور بیانیه ای مشترک ، این تصمیم را « یکجانبه و بدون مشورت» توصیف و تاکید کردند که کرونا یک «بحران جهانی است که به هیچ قاره‌ای محدود نیست و مقابله با آن مستلزم همکاری است، نه اقدام یکجانبه.»

** «محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در نامه‌ای به دبیرکل سازمان ملل متحد نوشت:تحریم‌های آمریکا بر تجارت قانونی و  پیش شرط های اخیر مقامات ایالات متحده برای ممانعت از فروش دارو، تجهیزات پزشکی و کالاهای بشردوستانه، تلاش‌ها برای مبارزه با کرونا در ایران را با موانع جدی مواجه کرده است.

**خانم «کریستالیناگئورگیوا» رئیس صندوق بین المللی پول در بیانیه ای رسمی به طور صریح اعلام کرد که جامعه بین الملل از صندوق بین المللی پول خواسته تا با ابزارهای مالی خود به کمک کشورهای درگیر با شیوع ویروس کرونا بشتابد و پشتیبانی ها را در قالب کمک های مالی اضطرای به میزان ۵۰ میلیارد دلار اعطا کند.

** «عبدالناصر همتی» ییس کل بانک مرکزی پنجشنبه ۲۲ اسفندماه ۹۸ در صفحه شخصی خود در شبکه اجتماعی اینستاگرام نوشت که در نامه ای به رئیس صندوق بین المللی پول تاکید کردم که براساس اعلان رسمی شما برای پشتیبانی از اعضاء، از جمله ایران و با توجه به شیوع گسترده ویروس کرونا در کشورمان و ضرورت تداوم پر قدرت اقدامات پیشگیری، درمان و مقابله با آثار اقتصادی آن، با توجه به میزان سهمیه جمهوری اسلامی ایران در صندوق، خواستار بهره مندی از«تسهیلات تأمین مالی سریع، RFI » در حدود ۵ میلیارد دلار می باشیم و امیدوارم صندوق به این مسئولیت خود در حوزه وظایفش بسرعت عمل کند.

** دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا سرانجام مجبور شد در آمریکا به دلیل شیوع گسترده کرونا اعلام وضعیت اضطراری کند و خود آزمایش ابتلای به کرونا دهد که البته پزشک او در نامه تایید کرد که نتیجه منفی بوده است.

** با گسترش شیوع ویروس کرونا در قاره اروپا سازمان بهداشت جهانی بعداز فروکش بحران در چین اعلام کرد که اروپا به کانون بحران کرونا تبدیل شده است.

** ترامپ بعداز اعلام سازمان بهداشت جهانی سفر شهروندان اروپایی به آمریکا را برای مدت ۳۰ روز ممنوع اعلام کرد که این اقدام او واکنش متقابل اروپایی ها را بدنبال داشت.

** رسانه های آمریکایی اعلام کردند که محققان این کشور نخستین واکسن کرونا را بر روی نمونه انسانی آزمایش کردند.

** چهاردهم فروردین ماه ۱۳۹۹ در سراسر جهان آمار ابتلای به کرونا از مرز یک میلیون تن، آمار فوت شدگان از مرز ۵۰ هزار تن و آمار بهبود یافتگان از مرز ۲۰۰ هزار تن گذشت در حالی که آمریکا در صدر قرار دارد.

منبع:ایرنا

Share: