در افغانستان ناتو متحمل بزرگترین شکست تاریخی خود شد

آرمین لاشت رهبر حزب دموکرات-مسیحی‌های آلمان و جانشین آتی صدراعظم این کشور خروج نیروهای غربی از افغانستان را بزرگترین شکست ناتو از زمان تأسیس آن و سرآغاز تغییر یک دورۀ تاریخی دانست.

آرمین لاشت در ادامه افزود : اکنون روشن است که مداخلۀ جامعۀ جهانی در افغانستان با شکست روبرو شده و ضروری است که دولت آلمان و متحدان آن به زودی خطاهای خود را که به شکست کنونی انجامیدند تحلیل و بررسی کنند.

در اظهاراتی مشابه، وزیر دفاع بریتانیا، بن والاس، بازگشت طالبان به قدرت را شکست جامعۀ بین المللی خواند که به گمان او متوجه نشد که نمی توان مشکلات را یک شبه حل کرد. وزیر دفاع بریتانیا هفته گذشته تصمیم جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، مبنی بر خارج کردن نیروهای آمریکایی از افغانستان را مورد انتقاد قرار داد.

در این حال، جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، برغم انتقادهای صریح متحدانش در سکوتی کرکننده و در انزوای مطلق در کمپ دیوید فرو رفته و تمام برنامه های کاری خود را برای امروز دوشنبه شانزدهم اوت لغو کرد. مشاور امنیت ملی آمریکا، جیک سالیوان، وعده داد که جو بایدن به زودی با مردم آمریکا سخن بگوید.

در این فاصله نیویورک‌تایمز در بارۀ تصمیم رئیس جمهوری آمریکا نوشت : “تاریخ خواهد گفت که در دورۀ ریاست جمهوری جو بایدن و با تصمیم او، آمریکا تحقیرآمیزترین تجربه در افغانستان را متحمل شد.” روزنامۀ واشنگتن پست نیز در سرمقالۀ خود این عبارت جو بایدن را به او یادآوری کرد که گفته بود : “هرگز نخواهید دید که افراد را از بام سفارت آمریکا در افغانستان نجات بدهیم.”

صحنۀ دردناک مردم ناامید افغانستان در شبکه های اجتماعی که برای نجات جان شان و گریختن از رژیم طالبان خود را به چرخ های هواپیماهای نظامی آمریکایی آویزان می‌کنند افکار عمومی در آمریکا و جهان را سخت تحت تاثیر قرار داده است.

دولت چین که پیش از این خروج عجولانه و آشوب زدۀ آمریکا از افغانستان را غیرمسئولانه دانسته بود، اکنون می‌گوید که خواستار مناسبات دوستانه با طالبان است. قرار است سفیر روسیه در کابل فردا سه شنبه هفدهم اوت با طالبان ملاقات کند. روسیه به رسمیت شناختن طالبان را به رفتار این گروه موکول کرده است. قرار است امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه، پس از نشست شورای امنیت ملی این کشور در ساعت هشت امشب به وقت پاریس سخنانی دربارۀ اوضاع افغانستان از طریق تلویزیون ایراد کند.

Share: