آزادی رسانه‌ها در دوران بحران دوچندان مهم است

میشل باچله، کمیسر عالی حقوق بشر در سازمان ملل متحد فشار بر رسانه‌ها و هراس‌افکنی در بین روزنامه‌نگاران در پی بحران کرونا را محکوم کرد. او گفت ارائه آزادانه اطلاعات در چنین دوران بحرانی از اهمیت خاصی برخوردار است.

میشل باچله، کمیسر عالی حقوق بشر در سازمان ملل

میشل باچله، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل فشار و سرکوب مطبوعات و رسانه‌ها و ایجاد ترس و وحشت در بین روزنامه‌نگاران و خبرنگاران را محکوم کرد.

او روز جمعه ۵ اردیبهشت (۲۴ آوریل) در ژنو تصریح کرد، شماری از رهبران و روسای دولت‌ها به شکلی هدفمند نمایندگان رسانه‌ها را مورد تهدید قرار داده‌اند تا مانع فعالیت‌های آنان شوند.

به گزارش مؤسسه بین‌المللی رسانه‌ها تا کنون بیش از ۱۳۰ مورد نقض آزادی رسانه‌ها در ارتباط با گزارش‌دهی و اطلاع‌رسانی در باره اپیدمی کرونا به ثبت رسیده‌ است.

نزدیک به ۴۰ روزنامه‌نگار و خبرنگار در جریان فعالیت‌های خبری خود در این راستا بازداشت شده، مفقود گردیده یا مورد اتهام قرار گرفته‌اند.

کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل در این رابطه گفت که شمار واقعی این موارد به احتمال قوی به مراتب بیشتر است.

خانم باچله تصریح کرد که ارائه آزادانه اطلاعات به ویژه در چنین دوران بحرانی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

او افزود: «رسانه‌های آزاد اصولا نقشی بنیادین ایفا می‌کنند، اما ما هیچگاه تا به این اندازه که در دوران بحران کرونا شاهد آن هستیم، به چنین رسانه‌هایی وابسته نبوده‌ایم؛ دورانی که بسیاری از انسان‌ها در انزوا به سر می‌برند و نگران سلامتی و شرایط زندگی خود هستند».

به گفته کمیسر عالی حقوق بشر دولت‌ها به جای آنکه جلوی اطلاع‌رسانی آزادانه را بگیرند، باید شرایطی فراهم آورند تا بتواند به بهترین وجه در باره تأمین نیاز‌های درمانی بحث و رایزنی کرد. باچله گفت، “اکنون وقت آن نیست که پیام‌رسانان را متهم کرد”.

آنتونیو گوترش، دبیرکل كل سازمان ملل متحد، نیز روز گذشته (پنجشنبه ۲۳ آوریل) نسبت به استفاده از  موقعیت ناشی از گسترش ویروس کرونا برای اجرای تبعیض و اتخاذ روش های سرکوبگرانه در برخی از کشورها، ابراز نگرانی کرده بود.

او هشدار داده بود، اگر چه ویروس کرونا در مبتلا کردن انسان‌ها تبعیضی قائل نمی‌شود اما گسترش بحران ناشی از این ویروس و تاثیرات آن می‌تواند زمینه را برای اجرای تبعیض به وجود آورد.

گوترش تصریح کرده بود، “با توجه به افزایش قومیت‌گرایی و ملی‌گرایی، پوپولیسم و اقتدارگرایی و سرکوب فزاینده اصول و نرم‌های حقوق بشر در برخی کشورها ، بحران کرونا می‌تواند بهانه‌ای برای اتخاذ اقدامات سرکوبگرانه برای اهداف غیر مرتبط با این بیماری همه گیر باشد و این غیرقابل‌قبول است”.

دبیرکل سازمان ملل متحد از دولت‌ها خواست تا با شفافیت و مسئولانه عمل کنند و تأکید كرد كه جامعه مدنی و آزادی مطبوعات و بیان از “اهمیت به سزایی” برخوردار است.

در همین زمینه:

هشدار آنتونیو گوترش نسبت به اقدامات سرکوبگرانه دولتی به بهانه کرونا

آنتونیو گوترش نسبت به استفاده برخی از دولت‌ها از ویروس کرونا به عنوان “بهانه‌ای در جهت اتخاذ روش‌های سرکوبگرانه ” ابراز نگرانی کرد. او هشدار داد که شیوع بیماری کووید ۱۹ میتواند حقوق بشر را در معرض بحران قرار دهد. (23.04.2020)  

آزادی مطبوعات در ۲۰۱۹: نروژ بهترین، ایران در پایین جدول

نروژ برای چهارمین سال متوالی در جدول رده‌بندی آزادی مطبوعات گزارشگران بدون مرز در سال ۲۰۱۹ بالاترین مقام را داشته است. کره شمالی، اریتره و چین سه کشور قعر این جدولند. ایران در میان ۱۸۰ کشور در رتبه ۱۷۳ قرار دارد.  (21.04.2020)  

مدیران ۷ روزنامه خواستار لغو دستور توقف چاپ نشریات کاغذی شدند

مدیران مسئول و صاحبان امتیاز هفت روزنامه سراسری ایران در نامه‌ای به حسن روحانی، رئیس جمهوری، از او خواستند که دستور توقف چاپ نشریات کاغذی را لغو کند. این دستور از سوی ستاد ملی مبارزه با کرونا صادر شده است.  (01.04.2020)  

Deutsch Welle

Share: