شهرهای بلوچستان به سنت هفته های گذشته روز جمعه، به صحنه ی اعتراضات گسترده ی مردمی تبدیل شده است. در زاهدان راهپیمایی بزرگی شکل گرفته است. گزارش ها حاکی از اعتراضات در چاه بهار، دزآپ، خاش و ایرانشهر است. خبرهایی مبنی بر تیراندازی ماموران به سوی معترضین در شهرهای زاهدان و دزآپ منتشر شده است. حضور زنان بلوچ در اعتراضات چشمگیر است. مرگ بر خامنه ای، مرگ بر سپاهی و مرگ بر بسیجی از جمله شعارهای پرتکرار در تظاهرات امروز در شهرهای بلوچستان است.

تجمع بزرگ مردمی در زاهدان

کامیون داران به اعتصاب فرا می خوانند

هفتمین روز اعتصاب کامیون داران و رانندگان کامیون در بسیاری از استان های کشور آغاز شده است. برخی از کامیونداران اعتصابی کارگران، معلمان و زحمتکشان را به پیوستن به اعتصاب فرا خوانده اند.

* * *

بولتن شماره ۱۶ خبرگزاری فارس به تاریخ سوم شهریور ۱۴۰۱ که به دست گروه بلک ریوارد افتاده، حاوی نتایج نظرسنجی یک نهاد امنیتی جمهوری اسلامی است که نشان می‌داده ۱۰ درصد از جمعیت کشور در آن زمان آماده «آشوب» سراسری بودند.
این نظرسنجی افزوده بود که میزان گرایش به ناآرامی‌ها در استان‌های تهران، خوزستان، فارس، گیلان و البرز نیز در مقایسه با سایر استان‌ها افزایش یافته است.
خبرگزاری فارس در بولتن شماره ۱۶ خود اشاره‌ای به نام این نهاد نکرده است ولی احتمالا باید یکی از دو نهاد امنیتی «وزارت اطلاعات» یا «حفاظت اطلاعات سپاه پاسداران» باشند.
نظرسنجی این نهاد امنیتی تقریبا یک ماه پیش از آغاز اعتراضات سراسری اخیر در اواسط تابستان سال جاری انجام شده بود؛ اعتراضاتی که نزدیک‌به ۱۲ هفته است ادامه دارد.
۱۰ درصد مورد اشاره در این نظرسنجی معادل هشت میلیون نفر از جمعیت ایران است.

رسول حدادی، معلم بازنشسته پس از پنجاه روز در بیمارستان جان باخت

رسول حدادی، معلم بازنشسته فنی حرفه‌ای ساکن زنجان که روز چهارشنبه چهارم آبان، در تجمع اعتراضی مردم این شهر به مناسبت چهلم مهسا امینی بر اثر اصابت گلوله به گردنش زخمی شد و در بیمارستان بستری بود، سوم آذر درگذشت. نیروهای امنیتی شبانه پیکر او را از بیمارستان «خمینی» تهران ربوده و در شهر محل زندگی او یعنی زنجان به خاک سپرده‌اند.

تهدید و اعمال فشار بر خانواده کاروان قادرشکری، کودک کشته‌شده در پیرانشهر

ادریس قادرشکری، پدر “کاروان” طی ١٠ روز گذشته چندین بار به اداره اطلاعات شهرستان احضار و مورد بازجویی قرار گرفته است.
به گفته نزدیکان این خانواده، طی این احضارها از آقای قادرشکری خواسته شده که برگەهایی را بدون مطالعه امضا کند که وی از پذیرفتن این مسله سرباز زده و در نتیجه با واکنش بازجوها و تهدید به ارجاع پرونده به استان روبرو شده است.
همچنین از طرف قاتل پسرش که یکی از مزدوران محلی بنام “قانع پیشنماز”میباشد، با واسطه گری اداره اطلاعات، تهدید به شکایت و درخواست خسارت شده است.
کاروان قادرشکری نوجوان ١۶ سالەای است کە شامگاە روز ٢٩ آبان هدف شلیک مستقیم نیروهای سرکوبگر قرار گرفت و بعد از ساعتی در بیمارستان پیرانشهر جان باخت. بعد از آن مردم به منزل قاتل هجوم برده و خانه اش را به آتش کشیدند. چند بار حکومت خواست که جسد وی را بدزدد و موفق نشد و درنهایت روز ٣٠ آبانماه با حضور هزاران نفری مردم مبارز این شهرستان به خاک سپرده شد.
در مراسم تشییع جنازه کاروان، یک نفر دیگر جان باخت و چندین نفر به شدت زخمی شدند.

آخرین آمار هرانا: ۴۶۲ نفر در اعتراضات سراسری ایران جان باخته‌اند

هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران اعلام کرد از ۲۶ شهریور تا دهم آذر ماه، ۴۶۲ نفر در اعتراضات ایران جان خود را از دست داده‌اند که ۶۴ نفر از آنها کمتر از ۱۸ سال سن داشتند.
در سومین ماه از آغاز اعتراضات مردمی، شمار شهرهای معترض نیز به ۱۵۷ شهر افزایش یافت. ۱۴۳ دانشگاه کشور نیز به اعتراضات پیوسته‌اند که در این میان ۵۸۳ دانشجو بازداشت شده‌اند.
خبرگزاری هرانا تعداد بازداشت‌شدگان را هم تا پایان پنجم آذر ۱۸ هزار و ۲۰۸ نفر اعلام کرد و افزود: از این تعداد هویت ۳۴۹۲ تن مشخص شده است.
این در حالی است که در بخشی از مجموعه بولتن‌های محرمانه خبرگزاری فارس ارسال شده به دفتر سلامی که توسط گروه هکری «بلک ریوارد» منتشر شده، آمده است که در جریان اعتراضات اخیر در ایران «۲۹ هزار و ۴۰۰ نفر» بازداشت شده‌اند.

مسمومیت دسته جمعی دانشجویان در چهار دانشگاه

به دنبال مسمومیت دسته جمعی دانشجویان دانشگاه صنعتی اصفهان، کانال های خبری شوراهای صنفی دانشجویان و «دانشجویان متحد» خبر از مسمومیت دسته جمعی دانشجویان در دانشگاه های خوارزمی کرج، صنعتی اراک و دانشگاه علامه تهران دادند. منابع دانشجویی این مسمومیت ها را «مسمومیت زنجیره‌ای» و «مسمومیت عمدی» توصیف کردند.
بنابر گزارش منابع دانشجویی برخی از دانشجویان به بیمارستان منتقل شدند.

دادستان کل کشور: تا ۱۵ روز دیگر در مورد مسئله حجاب اعلام نظر می‌شود

دادستان کل کشور اعلام کرد: مجلس و شورای عالی انقلاب اسلامی در حال کار و مطالعه بر روی مساله حجاب هستند که نتایج آن تا ۱۵ روز آینده مشخص خواهد شد. به گزارش پایگاه خبری انتخاب، محمدجواد منتظری، در سخنرانی روز پنجشنبه خود در قم تأکید کرد: تصمیم‌سازی در مورد حجاب باید بر اساس تدبیر صورت بگیرد. محمدجواد منتظری همچنین افزود: دستگاه قضایی به دنبال تعطیلی پلیس امنیت اجتماعی نیست، اما بعد از حوادث اخیر دستگاه‌های امنیتی و فرهنگی به دنبال حل مدبرانه‌ای مساله هستند. بر اساس یک بولتن فاش شده از خبرگزاری فارس به تاریخ ۳ آذر، یک نظرسنجی وزارت کشور نشان می‌دهد ۵۱ درصد معتقدند حجاب باید اختیاری باشد و فقط حدود ۳۷ درصد بر اجباری‌ بودن آن تأکید کرده‌اند.

دادستان سیستان و بلوچستان صدور حکم اعدام برای دو نوجوان در زاهدان را تکذیب کرد

مهدی شمس‌آبادی، دادستان عمومی و انقلاب مرکز سیستان و بلوچستان اظهار داشت: از روز گذشته خبری در فضای مجازی منتشر شد که دو نوجوان زیر ۱۸ ساله در سیستان و بلوچستان به اتهام محاربه به اعدام محکوم شده‌اند که قویاً تکذیب می‌شود.
روز گذشته خبری در شبکه های اجتماعی و رسانه ها منتشر شده بود که دو برادر به نام محمد رخشانی و علی رخشانی ۱۷ و ۱۸ ساله به اعدام محکوم شده اند.

اخبار روز