چهارمین ماه اعتراضات سراسری در ایران آغاز شده است، اعتراضات به قتل مهسا امینی که بسیاری از جمله سران حکومت و نیروهای سرکوبگرش فکر می کردند در چند روز «جمع» می شود اکنون نود و دو روز است که ادامه یافته و همه ی نشانه های یک انقلاب را از خود بروز داده است. کارنامه ی چهارماهه ی این اعتراضات و اطلاعاتی که در مورد آن منتشر می شود نشان دهنده ی گستردگی و عمق بی نظیر آن در پهنه ی ایران است. هیچ آمار دولتی از این اعتراضات منتشر نشده است. مقامات حکومت و رسانه های وابسته به آن فقط دروغ می گویند و تصور می کنند با دروغ گفتن و کوچک کردن ابعاد این اعتراضات واقعیات را از چشم مردم ایران و جهان پنهان می کنند.

مطابق گزارش های هرانا که آمار روزانه ی اعتراضات را جمع آوری و بررسی می کند، از شروع این خیزش سراسری در ۲۶ شهریور تا ۲۵ آذر ماه امسال ۱۱۹۱ تجمع شهری و دانشگاهی برگزار شده است. هرانا تصریح کرده است تنها تجمع هایی را به شمار آورده که بیش از سی نفر در آن ها شرکت داشته اند. صدها تجمع کوچکتر، تعداد بی شماری اعتراضات فردی و چند نفره از جمله حمله به مراکز سرکوب و نمادهای حکومتی و تخریب و به آتش کشیدن آن ها، هزاران شعاری که بر دیوارها نوشته شده و نوشته می شود و ابتکارات دیگر را باید به مجموعه ی اعتراضات اضافه کرد تا تصویر آن کاملتر شود. مطابق این آمار، ۱۶۱ شهر و ۱۴۴ دانشگاه در خیزش سراسری در ایران شرکت داشته اند. همبستگی ملی در ایران به اوج خود رسیده است. صدها اثر هنری به یادماندنی تولید شده است.

دو فراخوان سراسری برای اعتصاب در آبان و آذر ماه سال جاری، عمق و گستردگی اعتراضات را بیشتر نشان داد. بنابر اظهارات محرمانه ای که از سوی فرماندهان سرکوب افشا و علنی شده در این اعتصابات نزدیک به صد شهر شرکت داشته اند و میزان موفقیت اعتصابات تا هفتاد و در برخی مناطق و شهرها حدود صددرصد ارزیابی شده است.

پشتیبانی جهانی از این اعتراضات بی سابقه است. بسیاری از کشورها، تعداد بی شماری از شخصیت های سیاسی، فرهنگی، هنرمندان و ورزشکاران سرشناس از این اعتراضات حمایت کرده اند. نه تنها در ایران، بلکه در سطح جهان، انقلاب مردم کشور ما به ایجاد یک هنر مقاومت انجامیده است. اعتراض علیه اعدام در ایران جهانی شده است، بیشتر از صد نماینده ی پارلمان اروپا در اقدامی که هر دم گسترده تر می شود، کفالت سیاسی زندانیان سیاسی و معترض در ایران را به عهده گرفته و نامشان را در کشور خود و در سطح جهانی مطرح کرده اند.

حکومت تا توانسته کشته و سرکوب کرده است. بر طبق آخرین آمار، تعداد کشته شدگان به ۴۹۵ نفر رسیده است، بیشتر از ۱۸۰۰۰ نفر را دستگیر کرده و به زندان انداخته اند. جنایات حکومت در کودک کشی ی بی سابقه در برابر چشمان ناباور مردم ایران و جهان قرار گرفته است. ۶۸ کودک تا به امروز توسط حکومت کشته شده اند. دو نفر رسما اعدام شده اند. خشونت بسیجی ها و لباس شخصی ها در خیابان ها به حد باورنکردنی ای رسیده است.

این سطح از کشتار و خشونت یک حکومت با مردم کشور خود هیچ پیوندی در بین اکثریت بزرگ این مردم با حکومت باقی نگذاشته است. در آغاز چهارمین ماه اعتراضات حکومت ایران در میان دریایی از خشم تنها به زور اسلحه به حکومت خود ادامه می دهد.

در آغاز چهلمین روز اعتراضات، فراخوان های متعدد مردم را به یک خیزش سراسری دیگر در روزهای پایانی آذر ماه دعوت می کنند.

خبرهای نودودومین روز اعتراضات سراسری در ایران را در ادامه می بینید:

کارکنان رسمی صنعت نفت به دنبال فراخوان های قبلی اعتصاب خود را در شهرها و مناطق نفتی آغاز کرده اند. نفتگران اعتصابی خواستار اجرای ماده ۱۰ قانون وظایف و اختیارات وزارت نفت، حذف مالیات زیاد از حقوق‌ها، حذف سقف حقوقی، افزایش حقوق و دستمزد، پرداخت پاداش بازنشستگی، بهبود خدمات رفاهی و وضعیت بهداشت و درمان، ابطال اساسنامه صندوق نفت و رسیدگی به دیگر مطالباتشان هستند.امروز شنبه ۲۶ آذر ماه ۱۴۰۱، پرسنل رسمی شاغل در شرکت نفت اهواز در مقابل درب شماره ۳ شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب تجمع اعتراضی برگزار کردند.
این کارگران بر طبق فراخوان از پیش اعلام منتشر شده با برگزاری تجمع اعتراضی نسبت به عدم تحقق وعده‌ های صنفی داده شده به آنها معترض هستند.
مطابق گزارش های دریافتی از جمله در مناطق زیر اعتصاب در جریان بوده است: عسلویه (مقابل شرکت نفت و گاز پارس pogc)، اهواز (مقابل درب شماره ۳ شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب)، ماهشهر، شرکت نفت و گاز گچساران، آتشنشانی مناطق نفتی جزیره خارک، معاونت مطالعات شیمیایی در مناطق نفت‌خیز، شرکت بهره‌برداری نفت و گاز غرب در منطقه عملیاتی تنگ بیجار، مرکز بهره‌برداری خطوط گاز گناباد، مرکز آموزش مجتمع محمودآباد.

در گیری و اعتراض در زندان مرکزی کرج

زندانیان بندهای دو، سه و چهار زندان مرکزی کرج در اعتراض به اقدام مسیٔولان زندان برای اجرای حکم اعدام شماری از زندانیان با عنوان «محکومان مواد مخدر» که زندانیان معتقدند احتمالا در میان آن‌ها معترضان بازداشتی گمنام حاضر باشند، علیه خامنه‌ای و جمهوری اسلامی شعار دادند.

زندانیان بندهای دو، سه و چهار زندان مرکزی کرج در اعتراض به اقدام مسیٔولان زندان برای اجرای حکم اعدام شماری از زندانیان با عنوان «محکومان مواد مخدر» که زندانیان معتقدند احتمالا در میان آن‌ها معترضان بازداشتی گمنام حاضر باشند، علیه خامنه‌ای و جمهوری اسلامی شعار دادند.
بنابر اخبار منتشره، زندانیان دست به اعتراض زدند چون مأموران قصد داشتند چند زندانی را برای اعدام ببرند اما زندانیان درب ها و دوربین ها را شکسته شکسته و شعار داده اند و با گارد زندان درگیری شدیدی رخ داده است.

بنابر اخبار منتشره، زندانیان دست به اعتراض زدند چون مأموران قصد داشتند چند زندانی را برای اعدام ببرند اما زندانیان

درب ها و دوربین ها را شکسته شکسته و شعار داده اند و با گارد زندان درگیری شدیدی رخ داده است

فراخوان ها برای اعتراضات و اعتصابات سراسری در ۲۸ تا ۳۰ آذر

حمایت دانشجویان دانشگاه آزاد سنندج از اعتراضات سه روزه

بدین وسیله ما دانشجویان دانشگاه آزاد سنندج، حمایت خود را از فراخوان اعتصابات و اعتراضات سراسری در سه روز ۲۸ و ۲۹ و ۳۰ آذر اعلام می نماییم و در این راه تا روز موعود همراه و همسنگر تمامی هموطنان آزادی خواهمان هستیم.
باشد که در روز آزادی سربلندانه فریاد شادی سر دهیم و به همبستگی این روزهایمان افتخار می نماییم.
زنده باد یاد تمامی کسانی که جانشان را فدای آزادی و شرفشان کردند و سربلندانه مرگ را بر ننگ ترجیح دادند.
جمعیت دانشجویان آزاد

تداوم بی‌خبری از وضعیت چهار دانشجوی دانشکده فنی دخترانه سنندج

رضوان بازانی و تینا خدری دو دانشجوی سال اول رشته گرافیک دانشکده فنی دخترانه سنندج و اهل جوانرود کرمانشاه که به همراه دو تن دیگر از دانشجویان این دانشکدە به نام‌های ثنا خدامرادی، هانیه چهاردولی ، روز چهارشنبە ۲۳ آذر مقابل درب خوابگاه توسط نیروهای لباس شخصی ربوده شده‌اند، همچنان در وضعیت نامشخصی به‌سر می‌برد.

علت رسمی مرگ آیدا رستمی «سقوط از بلندی» اعلام شد!

«سقوط از ارتفاع» همچنان یکی از گزینه های اصلی حکومت برای توجیه قتل های حکومتی است، پیش از این ادعا را در مورد قتل نیکا شاکرمی، سارینا اسماعیل زاده و تعداد دیگری هم به کار برده اند. حکومت در پی انتشار خبرهایی درباره قتل آیدا رستمی، پزشک جوان ساکن تهران، و احتمال کشته شدن او به دست نیروهای حکومتی، قوه قضائیه ایران روز شنبه علت مرگ او را «سقوط از پل هوایی» اعلام کرد.

بر اساس خبرهای منتشرشده در شبکه‌های اجتماعی، جسد خانم رستمی در حالی که آثار شکنجه بر آن قابل مشاهده بوده، روز ۲۱ آذر به خانواده‌اش تحویل داده شده است.
قتل او یکی از دلایلی است که کادر درمان را به اعتصابات سراسری ۲۸ تا ۳۰ آبان دعوت کرده است.

روسای انجمن‌های علمی پزشکی ایران خواستار بررسی عادلانه پرونده حمید قره‌حسنلو شدند

جمعی از روسای انجمن‌های علمی گروه پزشکی در ایران در نامه ای به غلامحسین محسنی اژه‌ای، رئیس قوه قضائیه خواستار بررسی عادلانه پرونده دکتر حمید قره‌حسنلو، پزشک متخصص رادیولوژی شدند که به اتهام «محاربه» به اعدام محکوم شده است.
در این نامه با اشاره به سوابق خدمت ۲۶ ساله آقای قره‌حسنلو در عرصه پزشکی و نداشتن هر گونه سابقه انتظامی و کیفری گفته شده که «اقرار اولیه خود یا همسر ایشان در بازجویی و بدون حضور قاضی به استناد ماده ۱۶۹ قانون مجازات اسلامی (مبنی بر اعتبار اقرار نزد حاکم‌) فاقد اعتبار و مستوجب تحقیق و بررسی مجدد است، زیرا اقاریر نامبردگان در دادگاه با اتهامات وارده هم‌خوانی ندارد.»
امضا کنندگان این نامه گفته اند که حمید قره‌حسنلو به استناد امنیتی بودن پرونده امکان داشتن وکیل انتخابی را نداشته و فعالیت وکیل انتصابی هم اثرات مثبت قانونی بر این پرونده نداشته است.
آن ها همچنین افزوده اند اتهام «محاربه» و صدور خشن‌ترین مجازات ممکن بدون در نظرگرفتن سوابق ارزنده و انسان‌دوستی وی، اعتماد عمومی را نسبت به دستگاه قضایی خصوصا در وضعیت ملتهب کنونی کاسته و حکمی ناگوار، پرابهام و کم نظیر را در تاریخ پزشکی رقم خواهد زد.
حمید قره حسنلو براساس حکم دادگاهی در استان البرز یکی از پنج نفری است که به اتهام «نقش داشتن» در قتل یک بسیجی به اعدام محکوم شده است. صدور احکام این دادگاه در استان البرز فقط شش روز و سه جلسه طول کشید و شانزده نفر یکجا به اتهام «نقش داشتن» در قتل یک بسیجی «با ضربات چاقو» در این دادگاه محاکمه شدند. برای ۱۱ متهم دیگر این پرونده حبس‌های طویل المدت تا ۲۵ سال صادر شده است 

اخبار روز