موج جدید اعتراض‌های سراسری در ایران که پس از جان‌ باختن مهسا امینی در بازداشتگاه گشت ارشاد آغاز شد همچنان ادامه دارد.

این در حالی است که سازمان پزشکی قانونی ایران روز گذشته سه هفته پس از جان باختن این دختر سقزی اعلام کرد که «با استناد به مدارک پزشکی بیمارستانی، بررسی سی. تی اسکن مغز و ریه، نتایج معاینه ظاهری جسد و کالبد گشایی، آزمایشات آسیب شناسی، فوت نامبرده ناشی از اصابت ضربه به سر و اعضا و عناصر حیاتی بدن نبوده است.» این نهاد مرگ خانم امینی را به بیماری زمینه‌ای وی ارتباط داد.

با این حال پدر مهسا امینی بار دیگر بیماری زمینه‌ای دخترش را تکذیب کرد.

آخرین خبرها و گزارش‌ها درباره اعتراضات سراسری ایران و واکنش‌های بین‌المللی به آن‌ در روز شنبه ۱۶ مهر برابر با هشت اکتبر را در این مطلب پیگیری کنید.

وضعیت خیابان‌های اطراف دانشگاه تهران «ملتهب» گزارش شده است

طبق گزارشی که باشگاه خبرنگاران وابسته به صدا و سیما منتشر کرده است، وضعیت خیابان‌های اطراف دانشگاه تهران، خیابان ۱۶ آذر، خیابان انقلاب و خیابان قدس «ملتهب» است. 

این رسانه مدعی شد که گروهی از دانشجویان در داخل دانشگاه شعارهای «ساختار شکنانه» سر دادند و گروهی هم در مقابل آن‌ها شعار «حیدر حیدر» سر دادند.
طبق این گزارش «تجمعات از مقابل درب اصلی دانشگاه تهران آغاز شد و مدتی بعد نیز تا درب دانشکده ادبیات کشیده شد.»

شلوغی و تجمع در اطراف بازار تهران و به آتش کشیدن کانکس نیروی انتظامی
 

طبق برخی ویدئوها و گزارش‌ها در شبکه‌های اجتماعی شماری از مردم اطراف بازار تهران تجمع کردند و شعار سر دادند.

بر این اساس کانکس نیروی انتظامی در بازار تهران به آتش کشیده شده است که در آسمان آن محدوده دود خاکستری عظیمی مشاهده می‌شود. 

طبق یک ویدئوی منتشر شده برخی از ماموران نیروی انتظامی در بازار تهران اقدام به فرار و دور شدن از جمع تظاهرکنندگان می‌کنند.

برخی از بازاریان نیز اقدام به بستن مغازه‌های خود کرده‌اند. در اطراف متروی سعدی تهران نیز گروهی از مردم تجمع کرده‌اند و شعار می‌دهند.
در منطقه پامنار نیز شعارهای «مرگ بر دیکتاتور» شنیده شده است.
از سوی دیگر در خیابان لاله‌زار تهران نیز تجمع‌های پراکنده و متعددی برگزار شده است. برخی از کوچه‌ها و خیابان‌ها در این محدوده مسدود شده‌اند.

شعار دانشجویان دانشگاه الزهرا همزمان با حضور رئیسی


همزمان با حضور ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری ایران در دانشگاه الزهرا ویدئوهایی منتشر شده که دانشجویان این دانشگاه در فضای باز را نشان می‌دهد که علیه رئیسی شعار می‌دهند. 

این دانشجویان شعار «توپ تانک فشفشه،‌ آخوند باید گم بشه» و «مرگ بر ستمگر، چه شاه باشه چه رهبر» را سر می‌دهند.

دانشگاه صنعتی شریف: تمام دانشجویان این دانشگاه آزاد شده‌اند


دانشگاه صنعتی شریف مدعی شد که تمام دانشجویان این دانشگاه آزاد شده‌اند.

این دانشگاه اعلام کرد که تمامی دانشجویان دانشگاه شریف که در حاشیه تجمعات دانشگاه دستگیر شده‌ بودند، آزاد شدند.
با این حال طبق این بیانیه «تعداد محدودی از دانشجویان این دانشگاه در تجمعات خارج از دانشگاه و حتی خارج از تهران بازداشت شده‌اند که دانشگاه پیگیر آزادی این دانشجویان نیز است.»

تجمع یکشنبه گذشته دانشجویان دانشگاه شریف با ورود نیروهای بسیج و لباس شخصی به خشونت کشیده شد و تا ساعت‌ها شمار زیادی از دانشجویان در داخل دانشگاه در محاصره این نیروها بودند و بسیاری نیز به بازداشتگاه منتقل شدند. 

میک والاس: اگر اتحادیه اروپا به حقوق بشر در ایران اهمیت می‌داد برای تحریم‌های جدید تلاش نمی‌کرد

میک والاس: اگر اتحادیه اروپا به حقوق بشر در ایران اهمیت می‌داد برای تحریم‌های جدید تلاش نمی‌کرد
میک والاس، نماینده جمهوری ایرلند در پارلمان اروپا در سخنانی در این نهاد گفت که «اگر اتحادیه اروپا به حقوق بشر در ایران اهمیت می‌داد، برای اعمال تحریم‌های یکجانبه جدید تلاش نمی‌کرد.»
این نماینده با گرایش چپ، این نهاد را خطاب قرار داد و گفت: «اگر واقعا به حقوق بشر اهمیت می‌دادیم هر ماه باید کشتار فلسطینی‌ها از سوی اسرائیلی‌ها را محکوم می‌کردیم.»
وی با اشاره به تاثیر اعمال تحریم‌ها علیه مردم عادی و طبقه کارگر در سوریه، لبنان، ونزوئلا، یمن، زیمباوه، کوبا و ایران به سخنان آلنا دوهان گزارشگر ویژه سازمان ملل در این مورد استناد کرد و گفت: «این موضوع نشان می‌دهد تبعیت از تحریم‌های به اصطلاح هدفمند چگونه توده‌ای از زنان، کودکان، بیماران و افراد مسن را به ویژه در این کشورها می‌کشد.»
وی این سوال را مطرح کرد که «آیا برای ما مهم است که تحریم‌های آمریکا و اتحادیه اروپا، ایرانی‌ها را می‌کشد؟»
 برگزاری تجمعات اعتراضی در سنندج و گزارش‌هایی از تیراندازی به سمت تظاهرکنندگان

شماری از مردم در سنندج امروز شنبه ۱۶ مهر به خیابان‌ها آمدند. سنندج از سه هفته پیش به طور مرتب صحنه تجمع‌های اعتراضی بوده است.

سازمان حقوق بشری هه‌نگاو با انتشار ویدئویی نوشت که امروز در خیابان شش بهمن سنندج نیروهای امنیتی به سمت راننده خودرویی که بوق می‌زد تیراندازی کرده‌اند. طبق این ویدئو، به نظر می‌رسد مردی که پشت فرمان یک خودروی پراید نشسته بود از ناحیه سر هدف قرار گرفته و مردم وحشت زده حاضر در صحنه فریاد می‌زدند.

یورونیوز با توجه به نداشتن خبرنگار در محل به طور مستقل نمی‌تواند صحت و سقم این خبر را تایید کند و در صورت دریافت جزییات دقیق‌تر اطلاع رسانی می‌کند.

ادامه برگزاری تجمع‌های اعتراضی در دانشگاه‌های ایران


شماری از دانشگاه‌های ایران به مانند هفته‌های گذشته تجمع‌های اعتراضی برگزار کردند. 
تاکنون تصاویری از این تجمع‌ها در دانشگاه دامغان، دانشگاه تهران، تهران مرکز، دانشگاه فردوسی مشهد، دانشگاه بین‌المللی قزوین، دانشگاه خوراسگان اصفهان و … منتشر شده است.
دانشجویان دانشگاه خوراسگان اصفهان شعار «دانشجو داد بزن، حقت را فریاد بزن» سر دادند.
در قزوین نیز دانشجویا شعار دادند: «دانشجوی با غیرت، حمایت حمایت».
دانشگاه تهران که پیش از این در هفته‌های گذشته بارها تجمع برگزار کرده بود این بار نیز این اعتراضات را ادامه داد. دانشجویان این دانشگاه نیز شعار «بسیجی دروغگو، کارت دانشجوییت کو» را سر دادند. 

تجمع‌های پراکنده اطراف دانشگاه صنعتی شریف و شلیک گاز اشک‌آور
 

طبق تصاویر منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی شماری از مردم امروز شنبه ۱۶ مهر در اطراف دانشگاه شریف و خیابان آزادی اقدام به تجمع و راهپیمایی اعتراضی کردند. همچنین شماری از زنان و مردان در اطراف متروی دانشگاه شریف جمع شده بودند و شعار «مرگ بر دیکتاتور» سر دادند. 
طبق این تصاویر نیروهای امنیتی برای متفرق کردن مردم اقدام به شلیک گاز اشک آور کرده‌اند. همچنین صدای تیراندازی در این محدوده نیز شنیده می‌شود. 

صادق زیباکلام ممنوع التدریس شد


صادق زیباکلام استاد دانشگاه تهران اعلام کرد که ممنوع التدریس شده است.

وی گفت که چهل دانشجو، درس تحولات عصر پهلوی را با او گرفته بودند اما مسئولان دانشکده اطلاع دادند که حراست دانشگاه به آنها اعلام کرده که من حق تدریس ندارم و کلاسم را به استاد دیگری داده اند.

وی گفت: «سال ۹۷ از دانشگاه علوم تحقیقات اخراج شدم، البته به‌صورت پاره وقت آن زمان در دانشگاه تهران بودم که بازنشسته شدم، منتها گروه حقوق و علوم سیاسی تقاضای استاد ممتازی را برای من داد و پرونده هم تشکیل شد اما امروز با گذشت ۴ سال هنوز تصمیمی برای این مساله گرفته نشده است و مشخص نیست بالاخره چه پاسخی می‌خواهند به درخواست دانشکده حقوق و علوم سیاسی بدهند.»

وی در توییتی نیز نوشت: «حکمرانی مطلوب یعنی یک بخش از حاکمیت شما را به‌عنوان یک استاد مصلح و خیرخواه مملکت در نشست اضطراری اساتید دانشگاه دعوت به همکاری می‌کند، همزمان یک بخش دیگر همان حاکمیت شما را ممنوع التدریس اعلام می‌کند.»

گزارش‌ها از راهپیمایی در گوهردشت کرج


تصاویر منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی نشان می‌دهد که شماری از مردم گوهردشت کرج امروز شنبه ۱۶ مهر اقدام به برگزاری راهپیمایی اعتراضی کردند.
آن‌ها شعار «زن، زندگی، آزادی» و «مرد، میهن، آبادی» را سر می‌دادند.