آلمان مرزهایش را بر روی سه کشور همسایه باز می‌کند

با فرا رسیدن تابستان فشار صنعت گردشگری نیز برای باز شدن مرزها افزایش می‌یابد. احتمالا حدود یک ماه دیگر کنترل مرزها در اروپا به صورت فعلی برداشته خواهد شد. از چند روز دیگر نیز این کنترل کاهش قابل توجهی خواهد داشت.

دولت آلمان قصد دارد میزان کنترل در مرزهای خود را از روز شنبه ۲۷ اردیبهشت (۱۶ مه) با احتیاط کاهش دهد. هورست زهوفر، وزیر کشور آلمان پس از نشستی با هیئت دولت در یک کنفرانس مطبوعاتی در برلین به خبرنگاران گفت از روز ۱۶ مه مرزهای این کشور با اتریش، فرانسه و سویس مجددا باز خواهند شد و تا نیمه ماه ژوئن نیز در این مرزها تنها به صورت موردی کنترل صورت خواهد گرفت.

باز شدن این مرزها به ویژه برای شاغلانی که بین دو مرز رفت و آمد دارند اهمیت دارد. این افراد در هفته‌های اخیر ساعت‌ها در ترافیک سنگینی که به خاطر بسته شدن مرزها به وجود آمده بود، وقت‌ صرف کردند تا به محل کار خود برسند. وزیر کشور آلمان گفته است که از آخر این هفته مرز این کشور با لوگزامبورگ به طور کامل باز خواهد شد. او همچنین اطمینان داد که کشور دانمارک نیز به زودی به همین نتیجه خواهد رسید. 

آلمان از روز ۱۶ ماه مارس یعنی نزدیک به هشت هفته پیش تمام مرزهای خود را به خاطر شیوع بیماری کرونا بر روی همسایگان خود بست. تردد در این مدت تنها به صورت بسیار محدود و برای حمل و نقل کالا، شاغلینی که در دو سوی مرز کار یا زندگی می‌کنند و بستگان نزدیک امکان‌پذیر بود. 

باز شدن مرزها از ۱۵ ژوئن 

در جلسه هئیت دولت تصمیم گرفته شد که تمامی مرزهای آلمان از روز ۱۵ ژوئن باز شوند. وزیر کشور آلمان گفته هدف این است که از این روز به بعد سفر از مرزهای آلمان آزاد شود. البته شرط این آزادی این است که نرخ ابتلا به بیمار کرونا همچنان رو به کاهش باشد. وزارت خارجه آلمان در هرحال تا روز ۱۴ ژوئن نسبت به هرگونه سفری به خارج از این کشور هشدار داده است. معنای این هشدار این است که هیچ آلمانی تا این تاریخ نباید به خارج از کشورش سفر کند.

pastedGraphic.png

رشته‌ کوه‌های آلپ میان کشورهای آلمان، اتریش، سوئیس، فرانسه، لیختن‌اشتاین، اسلوونی و ایتالیا از مهم‌ترین مناطق توریستی اروپاست

اتریش نیز از روز ۱۵ ژوئن مرزهایش را بر آلمان به شکل کامل باز می‌کند. دفتر صدراعظم اتریش در وین اعلام کرد که از آخر این هفته نیز تنها کنترل به شکل موردی در مرزهای اتریش با آلمان برقرار خواهد بود. آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان و همتای اتریشی او سباستین کورتز روز سه‌شنبه ۲۲ اردیبهشت در یک گفت‌وگوی تلفنی به این توافق رسیدند. 

الیزابت کستینگر، وزیر گردشگری اتریش در این رابطه گفته است که کشورش گفت‌وگوهایی نیز با سوئیس و کشورهای شرق اروپا برای باز کردن مرزها انجام داده است. به گفته او چراغ سبز برای سفر به کشورهای جنوب مرز اتریش مانند ایتالیا و اسپانیا هنوز داده نشده و برای این کار زمان لازم است.

حوزه گردشگری خواهان برنامه‌ای روشن است

یکی از دلایل این تصمیم دولت‌های اتریش و آلمان فشاری است که از حوزه گردشگری به آنها می‌آید. رشته‌ کوه‌های آلپ میان کشورهای آلمان، اتریش، سوئیس، فرانسه، لیختن‌اشتاین، اسلوونی و ایتالیا از مهم‌ترین مناطق توریستی اروپاست. صنعت گردشگری این منطقه مانند بسیاری مناطق دیگر به شدت از بیماری کرونا ضرر کرده است و حالا صاحبان این صنعت از دولت‌های این کشورها خواهان برنامه‌ای روشن هستند. 

سال گذشته میلادی و در فاصله ماه مه تا اکتبر هتل‌های این منطقه ۷۹ میلیون رزرو داشته‌اند. بیش از ۳۷ درصد مسافران آلمانی و ۳۰ درصد اتریشی بوده‌اند. این خود اهمیت گردشگری برای منطقه آلپ را نشان می‌دهد. از همین رو در اتریش از روز جمعه ۲۶ اردیبهشت (۱۵ مه) تمامی رستوران‌ها و از ۲۹ مه همه هتل‌ها باز شده و مشتری می‌پذیرند. 

کمیسیون اروپا مشغول رایزنی درباره بازگشایی مرزها

هم‌زمان کمیسیون اتحادیه اروپا نیز در حال رایزنی درباره بازگشایی مرزها در کشورهای عضو این اتحادیه است. کمیسیون اتحادیه اروپا به دنبال راهکارهایی است تا علیرغم پاندمی کرونا بتواند به خواست حوزه گردشگری پاسخی مناسب بدهد. بروکسل اعلام کرده است که قصد دارد گام به گام محدودیت مسافرت میان کشورهای اروپایی را بردارد. 

پائولو جنتینالی، کمیسر اقتصادی اتحادیه اروپا گفته است اطمینان دارد که فصل گردشگری برای اروپایی‌ها با وجود کرونا به زودی از راه می‌رسد. او به روزنامه زوددویچه گفته است: «ما قطعا در تابستان فصل گردشگری خواهیم داشت، البته با رعایت نکات ایمنی و برخی محدودیت‌ها».

Share: