آمارجان باختگان از کرونا در ایران از ۱۰۰ هزار نفر گذشت؛ ابراز نگرانی سازمان بهداشت جهانی

روز پنجشنبه ۲۸ مرداد، همزمان با مراسم عاشورا و تعطیلی رسمی در ایران، وزارت بهداشت ایران اعلام کرد که با مرگ ۵۶۴ بیمار طی شبانه روز گذشته، شمار کلی جان باختگان از کرونا در این کشور از ۱۰۰ هزار نفر گذشته است و به ۱۰۰ هزار و ۲۵۵ نفر رسید. این ارقام بر اساس گزارش رسمی است و کارشناسان امور بهداشتی، آمار واقعی جان‌باختگان و مبتلایان روزانه در ایران را دو تا سه برابر آمار رسمی تخمین می‌زنند.

بر اساس اطلاعات ارائه شده از سوی مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت ایران تا روز پنج‌شنبه ۲۸ مرداد ۱۴۰۰؛

– در ۲۴ ساعت گذشته ۳۱ هزار و ۲۶۶ بیمار مبتلا به کرونا در این کشور شناسایی شدند.

– بنابراین مجموع مبتلایان کووید-۱۹ در ایران به ۴ میلیون و ۵۸۷ هزار و ۶۸۳ نفر افزایش یافت.

– در ۲۴ ساعت گذشته، تعداد ۵۶۴ نفر به علت ابتلا به ویروس کرونا جان خود را از دست دادند.

– تعداد جان باختگان کرونا در ایران به ۱۰۰ هزار و ۲۵۵  نفر افزایش یافت.

– تعداد ۴ هزار و ۶۰۳ نفر از بیماران مبتلا به کووید-۱۹ در وضعیت شدید این بیماری تحت مراقبت قرار دارند.

وزارت بهداشت ایران اعلام کرد: تاکنون   16 میلیون و ۲۵۴ هزار و ۲۵۲ نفر دوز اول واکسن کرونا و ۵ میلیون و ۲۳۶ هزار و ۴۲۳ نفر نیز دوز دوم را تزریق کرده‌اند و مجموع واکسن‌های تزریق شده در این کشور به ۲۱ میلیون و ۴۹۰ هزار و ۷۰۵ دوز رسیده است.

در حال حاضر ۳۵۹ شهر این کشور در وضعیت قرمز، ۵۹ شهر در وضعیت نارنجی، ۳۰ شهر در وضعیت زرد قرار دارند.

نماینده سازمان بهداشت جهانی در ایران در بیانیه‌ای گفته است، در حالی که شیوع کرونا همچنان به صورت گسترده در ایران ادامه دارد میزان واکسیناسیون در این کشور کم است.

او تصریح کرده است، تا روز ۱۶ اوت (روز دوشنبه) ۱۳.۱ درصد کل جمعیت ایران دوز اول واکسن کرونا و ۵.۱۵ درصد جمعیت دوز دوم را دریافت کرده‌اند.

نماینده سازمان بهداشت جهانی در ادامه گفته است، تا امروز، در چارچوب برنامه کواکس در مجموع پنج میلیون و ۶۴ هزار دوز واکسن کووید ۱۹ به جمهوری اسلامی ایران تحویل داده شده است. همچنین هشت و نیم میلیون دوز دیگر از تسهیلات برنامه کواکس در ماه اوت و سپتامبر به ایران تحویل داده می‌شود. انتظار می‌رود که واکسن‌های اهدایی از سایر کشورها نیز در ۲۰ اوت به کشور برسد.

برنامه کواکس زیر نظر سازمان جهانی بهداشت و با حضور ۷۶ کشور جهان دنبال می‌شود و هدف آن کمک به خرید و توزیع عادلانه‌تر واکسن کرونا در همه کشورهای جهان است.

تاخیر در خرید واکسن توسط مقام‌های جمهوری اسلامی ایران واکنش‌هایی در داخل کشور به دنبال داشته و اقشار مختلف جامعه با انتشار نامه ی جمعی و برگزاری تجمع های پراکنده نسبت به سیاست حکومت و نقش شخص خامنه ای در این رابطه اعتراض کرده اند. مردم مقامات مسئول و رهبر حکومت را مقصر مرگ هزاران نفر بر اثر کرونا می دانند. خامنه ای با اظهاراتی که در زمستان گذشته در باره ی ممنوعیت ورود واکسن از برخی کشورها طرح کرد مانع دسترسی مردم به واکسن شد و حالا ایران بعد از گذشت یک سال یکی از پایین ترین آمارهای واکسیناسیون کرونا در جهان را دارد.

Share: