آماری تکان‌دهنده از مرگ و میر ناشی از حوادث کار به نسبت سال گذشته

مرگ و میر ناشی از حوادث کار در ایران به نسبت سال گذشته، افزایشی چشم‌گیر داشته است. آمارهای ارائه شده از سوی مسئولان سازمان پزشکی قانونی کشور نیز بیانگر آن است.

بنا به این آمار و ارقام، مرگ و میر کارگران در ۹ ماهه نخست سال ۹۸ در مقایسه با زمان مشابه در سال گذشته افزایش ۸.۵ درصدی داشته است.

دکتر حامد نائیجی مدیرکل روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان پزشکی قانونی ایران، روز یکشنبه ۲۰ بهمن‌ماه ۹۸ در این خصوص گفته است: «تعداد مرگ و میر ناشی از حوادث کار نیز در ۹ ماهه نخست سال‌جاری ۱۳۶۳ نفر بوده که در میان آنها ۱۳۵۷ نفر مرد و ۶ نفر زن دیده شده است. اما در سال گذشته در همین محدوده زمانی ما با ۱۲۵۶ کشته شده در حوادث کار مواجه بودیم که این به معنای رشد ۸.۵ درصدی در این زمینه است.»

مدیرکل روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان پزشکی قانونی افزود: «در ۹ ماهه نخست سال ۹۸ تعداد معاینات مربوط به مصدومین حوادث کار ۲۱۸۹۶ نفر بوده است که از میان آنها ۲۰۸۵۱ نفر مرد و ۱۰۴۵ نفر زن هستند. این آمار در سال گذشته در زمان مشابه ۲۱۶۴۹ نفر بوده است. این تفاوت نشان می‌دهد در سال‌جاری با افزایش ۱.۱درصدی مواجه شده‌ایم.»

  • افزایش مرگ و مصدومیت کارگران ایران در حوادث کار

وی با اشاره به سقوط از بلندی به عنوان عمده‌ترین علت مرگ و میر کارگران گفت: «سقوط از بلندی … توانسته جان ۵۶۰ کارگر که همگی مرد هستند را بگیرد. پس‌از آن اصابت جسم سخت با ۳۴۶ قربانی رتبه دوم را به خود اختصاص داده که در میان آنها ۳۴۴ مرد و۲ نفر زن دیده می‌شود. در نهایت، رتبه سوم مربوط به مرگ و میر ناشی از برق گرفتگی است که ۲۰۳ قربانی داشته است.»

دکتر حامد نائیجی، تهران را در رده‌بندی استان‌ها از نظر بیشترین تعداد مرگ و میر در رتبه اول دانست و گفت:« تهران با ۳۳۹ قربانی رتبه نخست و مازندران با ۸۲ نفر و خراسان رضوی با ۷۷ نفررتبه‌های دوم و سوم را به خود اختصاص داده‌اند.»

Share: