آمار بستری و مراجعه به بیمارستان‌های تهران به بالاترین حد خود رسیده است

pastedGraphic.png

وزارت بهداشت ایران، روز چهارشنبه ۱۸ تیر/ ۸ ژوئیه اعلام کرد که در شبانه روز گذشته، ٢۶٩١ نفر به ویروس کرونا مبتلا شده اند و ١۵٣ نفر نیز جان خود را ازدست داده‌اند. در حالیکه ٢٠ استان کشور در وضعیت قرمز و هشدار قرار دارند، آمار مرگ‌ و میر جوانان مبتلا در اصفهان افزایش یافته، شمار موارد بستری در مشهد ٣ برابر شده، و بنا به گفتۀ استاندار کرمانشاه، بر اساس آمار در هر سه ساعت و نیم، یک کرمانشاهی بر اثر ابتلا به کرونا جان خود را ازدست می‌دهد. این در حالیست که  یک چهارم تخت‌های بیمارستان‌های تهران توسط بیماران کرونایی اشغال شده و علیرضا زالی فرماندۀ ستاد مقابله با کرونا، خواستار اعمال مجدد محدودیت‌ها در پایتخت شده است.

سیما سادات لاری، سخنگوی وزارت بهداشت ایران، روز چهارشنبه ١٨ تیر اعلام کرد:«بر اساس یافته های قطعی آزمایشگاهی، از ظهر دیروز تا امروز، تعداد ٢۶٩١ بیمار جدید مبتلا به کووید-۱۹ در کشور شناسایی شده اند که ١۶٢۵ نفر از آنها بستری شده‌اند و مجموع مبتلایان به این بیماری در ایران، به ٢٤٨هزار و ٣٧٩ مورد رسیده است».

وی افزود: «متأسفانه در طول ۲۴ ساعت گذشته، تعداد ١۵٣ نفر از بیماران مبتلا به کووید-۱۹ در کشور، جان خود را ازدست داده اند و مجموع درگذشتگان بر اثر این بیماری به ١٢هزار و ٨٤ نفر رسیده است».

سخنگوی وزارت بهداشت ایران گفت: «تا کنون تعداد ٢٠٩ هزار و ٤۶٣ نفر از بیماران مبتلا به ویروس کرونا، بهبود یافته و ترخیص شده‌اند و تعداد ٣٣٠٩ نفر از بیماران مبتلا به کووید-۱۹ در وضعیت شدید و بحرانی این بیماری و تحت مراقبت در بخش‌های “آی سی یو” قرار دارند».

سخنگوی وزارت بهداشت تصریح کرد: «استان‌های خوزستان، هرمزگان، بوشهر، کرمانشاه، کردستان، ایلام، آذربایجان‌های غربی و شرقی و خراسان رضوی، در وضعیت قرمز قرار دارند. همچنین استان‌های تهران، اصفهان، مازندران، گلستان، البرز، کرمان، یزد، سیستان و بلوچستان، همدان و اردبیل در وضعیت هشدار قرار دارند». وی تأکید کرد: «مردم جداً از سفرهای غیرضروری و به ویژه سفر به استان‌های خراسان رضوی و مازندران خودداری کنند».

یک چهارم تخت‌های بیمارستان‌های تهران توسط بیماران کرونایی اشغال شده؛ احتمال بازگشت محدودیت‌ها

دکتر علی ماهر معاون، برنامه‌ریزی و نظارت ستاد فرماندهی مقابله با کرونا در تهران، با اشاره به بی‌تأثیر نبودن لغو طرح ترافیک و بازگشایی‌ها در افزایش آمار ابتلا در سطح کشور، گفت: «متأسفانه آمار ابتلا، هم در تهران و هم در کشور در حال افزایش است و در این راستا پیشنهاداتی برای افزایش محدودیت‌ها و کنترل بازگشایی‌ها به مقامات بالاتر، ستاد ملی کرونا و وزارت کشور اعلام شده که در صورت موافقت، بخشی از محدودیت‌ها از روز شنبه بازمی‌گردد».

او با اشاره به وضعیت تخت‌های تهران گفت: «در حال حاضر تقریباً تمام تخت هایی که برای کرونا در نظر گرفته شده بود، کاملاً اشغال شده ولی بیمارستان‌ها در حال آزاد کردن تخت‌ها و بخش‌های دیگر هستند. در حال حاضر تقریباً یک چهارم تخت‌های دانشگاهی تهران توسط بیماران کرونایی اشغال شده که درصد بسیار بالایی است». وی با بیان اینکه با افزایش آمار ابتلا، درصد اشغال تخت‌ها و میزان بستری بیماران نیز افزایش یافته، گفت: «اگر همین روند ادامه داشته باشد، ظرف کمتر از ۱۰ روز آینده دو برابر میزان فعلی تخت‌های بیمارستانی اشغال می‌شود و با مشکل جدی روبرو خواهیم شد».

علیرضا زالی در جلسۀ اضطراری ستاد مقابله با کرونا خواستار اعمال محدودیت‌ها در پایتخت شد

دکتر علیرضا زالی، فرماندۀ ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران، در جلسۀ روز چهارشنبه گفت: «در روزهای اخیر در تهران در وضعیت هشدار بوده‌ایم و وضعیت بسیار شکننده ای در این شهر حاکم است، آمار مبتلایان، فوتی‌ها و افراد نیازمند بستری طی ۱۰ روز گذشته به صورت صعودی رو به افزایش بوده است».

وی افزود: «ظرف ٤٨ ساعت گذشته، آمار مراجعۀ مبتلایان به کرونا به مراکز درمانی به بالاترین حد خود رسیده و همۀ اعضایی که در جلسۀ امروز حضور داشتند، نگرانی خود را از شرایط فعلی ابراز کرده و قرار شد تا تصمیمات جدی، کارا و مؤثرتری با انسجام بین‌بخشی صورت گیرد».

وی با تأکید بر تقلیل ساعات کاری و استفاده از ظرفیت ۵٠ درصدی کارمندان، خواستار استقرار این ساز و کار تا پایان ریشه کن شدن کرونا شد و گفت: «نیازمند مداخلات و اقدامات سختگیرانه‌تر هستیم، اصرار بر اعمال محدودیت‌ها در دستور کار ستاد مقابله با کرونا قرار دارد و لغو آزمون‌های حضوری دانشگاه‌ها، افزایش سطح تراکنش‌های مالی توسط بانک‌ها و تعطیلی ادارات، می‌تواند از اقدامات مؤثر برای کنترل کرونا باشد. همچنین مقرر شد نمایندگان دستگاه‌ها با اقدامات کارشناسی که در دستگاه‌های خود انجام خواهند داد، بسته‌ای را در زمینه کنترل بیماری در ابعاد مختلف آماده کنند تا بعدازظهر امروز (چهارشنبه ١٨ تیر)، در جلسه اضطراری که با حضور دکتر نمکی وزیر بهداشت برگزار می‌شود، ارایه شود».

استاندار تهران: اگر وضعیت تهران به بحران برسد، کنترل آن بسیار دشوار خواهد بود

کتر انوشیروان محسنی بندپی، استاندار تهران، در جلسه ستاد مقابله با کرونا که با حضور نمایندگان دستگاه‌های اجرایی، انتظامی، نظارتی، نیروهای مسلح و روسای دانشگاه‌های علوم پزشکی مستقر در تهران برگزار شد، با اشاره به روند صعودی مبتلایان به کرونا گفت: «وضعیت هشدار برای ما قرمز است چون تهران پیچیدگی‌های خاص خود را دارد و تا زمانی که داروی مؤثر و واکسن پیشگیری از کرونا در دسترس عموم قرار نگیرد، باید ملاحظات بهداشتی در بالاترین سطح اعمال و عوامل انتقال ویروس به پایین‌ترین سطح برسد.

استاندار تهران، استفاده از ناوگان حمل و نقل عمومی و تجمعات را بیشترین عامل شیوع کرونا دانست و گفت: «چنانچه وضعیت تهران به بحران برسد، کنترل آن بسیار دشوار خواهد شد» .کاهش ظرفیت استفاده از ناوگان حمل و نقل عمومی، لغو طرح ترافیک، تقلیل ساعت کاری و یا استفاده از ۵۰ درصد نیروی انسانی ادارات، استفاده از ظرفیت‌های دورکاری و اجرایی شدن غربالگری توسط دستگاه‌های مختلف، از دیگر مواردی بود که استاندار تهران بر آنها تأکید کرد.

افزایش مرگ ومیر جوانان مبتلا به کرونا در اصفهان

فرزین خوروش عضو هیأت علمی گروه بیماری‌های عفونی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان گفت: «افزایش مرگ ومیر در بین جوانان مبتلا به کرونا که هیچ بیماری زمینه‌ای نداشتند در روزهای اخیر نگران کننده است». وی افزود: «در جوانان مبتلا به کرونا که بدحال هستند، ریه‌ها به شدت درگیر بیماری می‌شود و شدت بیماری به دلایل مختلف و نامشخص مانند احتمال تغییر ماهیت ویروس افزایش یافته است». وی ادامه داد: « در چند مورد جوانانی داشتیم که بدون داشتن بیماری زمینه‌ای، بر اثر ابتلا به کرونا جان خود را ازدست دادند. تعداد بیماران بدحال بویژه در میان جوانان و میانسالان افزایش یافته که این زنگ خطری برای جامعه است».

وی تصریح کرد: «بیماران مبتلا به کرونا، در هفته دوم بیماری دچار طوفان التهابی در بدن خود می‌شوند و تغییراتی در جدار عروق آنها اتفاق می‌افتد که منجر به لخته شدن خون می‌شود و می‌تواند عامل بروز اختلالاتی مانند سکته قلبی و مغزی یا ریوی باشد به همین دلیل برای این بیماران داروی ضد انعقاد تجویز می‌شود و یکی از دلایل مرگ ومیر در بین بیماران بدحال مبتلا به کرونا، همین موضوع لخته شدن خون است».

١٢ شهر آذربایجان شرقی در وضعیت قرمز قرار دارند؛ پیش‌بینی وضعیت غیرعادی در دو هفته آینده

محمدرضا پورمحمدی، استاندار آذربایجان شرقی، روز چهارشنبه ۱۸ تیر گفت: «١٢ شهرستان استان در وضعیت قرمز قرار دارند و در روزهای آینده به سمت آلودگی بیشتر حرکت خواهیم کرد».

محمدحسین صومی رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز نیز گفت: «از نظر تعداد بیماران بستری‌شده در حال حاضر به بیشترین آمار در اواخر فروردین یعنی ١۵٠ بستری در روز رسیده‌ایم، اما تعداد فوتی‌ها نسبت به آن زمان افزایش یافته است».وی تعداد افراد بستری در بیمارستان‌های استان را ٧۵٣ نفر و تعداد افرادی که زیر دستگاه ونتیلاتور هستند را ١٢٧ نفر اعلام کرد و گفت: «تعداد افرادی که نیاز به این دستگاه دارند به روزانه ٢۵ نفر افزایش یافته است».

 او با بیان اینکه روزانه هزار مورد مشکوک به کرونا در استان شناسایی می‌شود، افزود: «با ادامه وضعیت فعلی پیش‌بینی می‌کنیم که در دو هفته آینده، یک وضعیت غیرعادی را تجربه کنیم که بدترین وضعیت از ابتدای شیوع بیماری کرونا خواهد بود».

رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز گفت: « ١٢ شهرستان استان شامل تبریز، مراغه، مرند، میانه، اهر، بناب، چاراویماق، سراب، هشترود، هریس، جلفا و هوراند، از نظر ما در وضعیت قرمز هستند، اما به احتمال قوی در روزهای آینده به سمت آلودگی بیشتر حرکت خواهیم کرد».

افزایش چشمگیر ابتلا به کرونا در جوانان و کودکان

دکتر افشین محمد علیزاده عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، با هشدار نسبت به بالا بودن روند ابتلا به کرونا طی روزهای اخیر و خستگی و فرسودگی کادر درمان، گفت: «در این موج جدید، متاسفانه شاهد ابتلا و درگیری شدید مردم از همه گروه‌ها به خصوص جوانان، سالخوردگان و افراد دارای بیماری‌های زمینه‌ای هستیم. اگر این روند تصاعدی کاهش پیدا نکند، سیستم و نظام سلامت توان احیای خود از نظر تجهیزاتی و نیروی انسانی را از دست می‌دهد».

وی در ادامه با اشاره به افزایش درصد ابتلا به کرونا در جوانان به نسبت روزهای اول شیوع بیماری، اظهار کرد: «در ابتدا مطرح می‌شد که جوانان به خاطر داشتن سیستم ایمنی قوی‌تر، کمتر مبتلا می‌شوند و در صورت ابتلا نیز فرم خفیف بیماری را می‌گیرند، درحالیکه چیزی که امروز در بیمارستان‌ها مشاهده می‌شود ابتلای درصد بیشتری از جوانان بوده و به همین نسبت نیز تعداد جوانان مبتلا به فرم شدید بیماری افزایش پیدا کرده است».

وی با بیان اینکه بروز بیماری در کودکان نسبت به موج اول افزایش پیدا کرده است،  ادامه داد: «ویروس کرونا بیشتر با علائم گوارشی در کودکان بروز می‌یابد و علائم تنفسی این بیماری در کودکان کمتر گزارش شده است». وی با تأکید بر اینکه کروناویروس علائم بالینی بسیار متنوعی دارد و نمی‌توان تنها چند علامت محدود را به کرونا نسبت داد، گفت: «طیف این علایم می‌تواند از تب خفیف، ضعف و بی‌حالی، درد شکم به همراه اسهال کوتاه مدت، خستگی، سردرد، بدن درد و غیره متغیر باشد».

ابتلای ۵٠ نفر از کادر درمان بیمارستان مسیح دانشوری به کرونا؛ تکمیل ظرفیت تخت‌ها

پیام طبرسی، رئیس بخش عفونی بیمارستان “مسیح دانشوری”، با اشاره به نبود تخت خالی در این بیمارستان گفت: «به صورت حدودی روزی ۱۰ نفر از بخش کرونای بیمارستان مرخص می‌شود و ۳۰۰ نفر به اورژانس مراجعه می‌کنند که از این تعداد اگر ۱۰ درصد هم نیاز به بستری داشته باشد، ۳۰ نفر کاندیدای بستری شدن است، اما از این ۳۰ نفر فقط ۱۰ نفر می‌توانند بستری شوند، چون فقط ۱۰ تخت خالی شده است و بقیه بدون تخت می‌مانند. وی افزود: «تخت‌های بیمارستان پر است، هر تختی یک گنجایشی دارد و وقتی تخت‌ها پر شود، اگر بیمار جدید بیاید دیگر تخت نداریم و این در حالی است که هر بیمار ۶ الی ۷ روز به بستری نیاز دارد».

وی تصریح کرد: «در حال حاضر ۵۰ نفر از نیروی کادر درمان ما به کرونا مبتلا شده اند و در مرخصی استعلاجی هستند؛ وقتی این بیماری زیاد می‌شود در پرسنل درمان هم زیاد خواهد شد؛ از این ۵۰ نفر یا در بیمارستان بستری هستند و یا به خانه رفتند چون جواب تستشان مثبت شده است».

وی تأکید کرد: « آماری که وزارت بهداشت معرفی می‌کند، فقط مواردی است که تستشان مثبت شده است و در ۵۰ درصد موارد هم اصلا تست‌ها مثبت نمی‌شود امکان دارد که افراد برای بار دوم هم درگیر ویروس کرونا شوند، مواردی داریم که در اسفند و فروردین کرونا گرفته بودند و الان هم دوباره مبتلا شده‌اند، بنابراین امکان ابتلای مجدد وجود دارد، حتی اگر ۵۰ میلیون نفر هم بگیرند، امکان دارد دوباره همین افراد درگیر کرونا شوند».

٩٣٤ عضو کادر درمانی هرمزگان به کرونا مبتلا شده‌اند

دکتر حسین فرشیدی رئیس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان، گفت: «تا کنون ٩٣٤ نفر از اعضای کادر درمانی استان به کرونا مبتلا شده اند». وی افزود: « ۵۰ درصد مبتلایان کادر درمان هرمزگان به ویروس کرونا از خردادماه همزمان با اوج بیماری کووید- ۱۹ در استان بوده است که ۳۵۰ نفر از درگیر شدگان به ویروس کرونا درهرمزگان گروه پرستاری، ۱۳۵ کادر خدمات، ۱۶۸ کادر اداری، ۵۶ پزشک، ۲۲ نفر بخش رادیولوژی و ۳۳ نفر آزمایشگاه هستند».

وی گفت: «شهرستان‌های قرمز هرمزگان  به ۱۰ مورد رسیده و اگر وضعیت به همین منوال ادامه داشته باشد، به‌طور حتم محدودیت‌ها و تعطیلی مراکز فرهنگی ادامه خواهدداشت و بازی کردن فوتبال در شهرهای قرمز استان امری اشتباه بوده و مجوز دادن به آن‌هم صحیح نیست».

کاهش یک‌دهه‌ای سن ابتلا و مرگ ناشی از کرونا در زنجان

خدابخش مرادی‌نافچی، معاون سیاسی امنیتی استاندار زنجان گفت: « در حال حاضر زنجان، خرم‌دره، ابهر و ماهنشان، در وضعیت قرمز قرار دارند و بقیه شهرستان‌ها هم نارنجی هستند. بنابراین شهرداران‌، خبرنگاران، روزنامه‌نگاران‌، دهیاران و ‌…. باید نسبت به حساس‌سازی جامعه اقدام کنند».

وی تأکید کرد: «سن ابتلا به کرونا، یک دهه کاهش یافته و سن مرگ در ‌کرونا هم کاهش یافته است؛ در روزهای گذشته در استان، روزی داشتیم که بیمارستان “ولیعصر” زنجان، اصلاً جایی برای ارائه خدمات نداشت و تخت‌های “آی‌سی‌یو” هم همه ‌پر بود. همچنان اطلاع‌رسانی وظیفه اول ما در بحث پیشگیری از کرونا بوده و  از افراد مبتلا خواهش می‌شود که ابتلای خود را اعلام کرده و اگر کارمندی اعلام نکند، به واحد تخلفات اداری خواهد رفت».

نگرانی از برگزاری کنکور سراسری با توجه به اوج‌گیری کرونا

علی ماهر جانشین معاون برنامه‌ریزی ستاد فرماندهی مقابله با کرونا‌ در تهران، در رابطه با تصمیم ستاد ملی برای برگزاری کنکور سراسری گفت: «کنکور به صورت سراسری است و تصمیم آن با ستاد ملی است و به ستاد تهران مربوط نمی‌شود، ولی طبیعتاً تمام افرادی که مدیریت کرونا را در کشور برعهده دارند، نگران برگزاری کنکور سراسری هستند؛ با توجه به اینکه داوطلبان در ساعاتی طولانی در یک محل تجمع می‌کنند، خطر ابتلا را بالا می‌برد، اما تصمیم‌گیری درباره کنکور سراسری، آزمون دستیاری پزشکی، کنکور ارشد و دکتری که زمان برگزاریشان هم بسیار نزدیک است، برعهده‌ ستاد ملی یعنی رئیس‌جمهور و دکتر نمکی است. فعلاً در حال بررسی پیشنهادها هستند تا تصمیم نهایی را بگیرند، اما در مورد لغو آن صحبتی نشده است».

وی با بیان اینکه خطر ابتلا در وسایل نقلیه‌ عمومی در پیشنهادهایی که به ستاد ملی ارائه شده، وجود دارد، گفت: «در مورد کاهش نیروی انسانی در اماکن، ترددهای شهری و جلوگیری از برگزاری همایش‌ها، گردهمایی‌ها مثل جشن‌های عروسی و عزا پیشنهادهایی به ستاد ملی ارائه داده‌ایم و قرار است که جواب آن امروز ابلاغ شود».

او با اشاره به موضوع طرح ترافیک برای کنترل کرونا، گفت: «استاندار پیشنهاد لغو طرح ترافیک را داده، اما همچنان چیزی به ما ابلاغ نشده است؛ طبیعتاً استفاده از حمل ونقل عمومی می‌تواند خطر ابتلا به کرونا را بیشتر کند و از طرف دیگر هم در واقع حذف طرح ترافیک در مناطق مرکزی شهر باعث ایجاد ازدحام خواهد شد. باید نفع و ضرر طرح ترافیک با هم بررسی شود، اما به عنوان پیشنهاد از سوی مقامات وزارت بهداشت، فعلاً تعویق طرح ترافیک مطرح شده که هنوز چیزی به ما ابلاغ نشده است».

تکمیل ظرفیت تخت‌های “آی‌.سی‌.یو” در خوزستان

دکتر فرهاد ابول‌نژادیان، سرپرست دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز، در خصوص وضعیت تخت‌های ICU خوزستان، گفت: «در حال حاضر در زمینۀ تخت ICU ظرفیت خالی نداریم».

وی افزود: «با پیگیری‌های انجام‌شده، تاکنون توانسته‌ایم ۱۵۷ تخت ICU وارد مدار کنیم که در حال ارائه خدمت به بیماران هستند. با افزایش تخت‌های ICU، به ونتیلاتور نیاز داشتیم. اکسیژن یکی از ضروری‌ترین موارد است و به عنوان یک دارو برای بیماران کرونا استفاده می‌شود. در بیمارستان‌های خوزستان تعدادی دستگاه‌های اکسیژن‌ساز و تعدادی کپسول‌های اکسیژن داشتیم اما ویژگی کپسول‌های اکسیژن این است که هنگام تعویض کپسول، برای ثانیه‌ای جریان اکسیژن دچار افت فشار می‌شود».

او در ادامه گفت: «تلاش ما این است که بیمارستان‌هایی که اکسیژن مورد نیاز بیماران را با دستگاه کپسولی تأمین می‌کنند، به دستگاه اکسیژن‌ساز مجهز شوند. هر دستگاه اکسیژن‌ساز، ۲میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان هزینه دارد که وزارت بهداشت منابع مالی را تأمین کرده است. اکنون ۸۰ تحت ICU نیز در حال ایجاد است و در سه تا چهار ماه آینده، ۴۰ تخت ICU در بیمارستان گلستان و ۳۶ تخت ICU در بیمارستان امام اهواز آماده می شود.»

Share: