معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش‌ و پرورش ایران، از شناسایی ۵۰۰ تا ۶۰۰ هزار نفر دانش‌آموز بازمانده از تحصیل در کشور و رسیدگی به آن‌ها خبر داد.

اصغر باقرزاده معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش ایران، روز شنبه ۱۵ مرداد، تصریح کرد: «بحث جاماندگان از تحصیل یکی از موارد مورد توجه ماست که در دوران کرونا کمی شدت پیدا کرد؛ برای رسیدگی به این امر همکاران ما در معاونت‌های متوسطه و ابتدایی این افراد را شناسایی کرده‌اند که بالغ بر ۵۰۰ تا ۶۰۰ هزار نفر هستند». 

او در ادامه در مورد دلایل بازماندگی این دانش آموزان از تحصیل تأکید کرد: «دلایلی مانند نداشتن اینترنت یا عدم دسترسی به آموزش از راه دور، یا اجبار به کارکردن و… موجب این اتفاق شده است و ما آن‌ها را شناسایی کرده ایم».

وی افزود: «قانون می‌گوید وقتی این افراد را شناسایی کردید باید به قوه قضاییه هم اعلام کنید تا آن‌ها از نظر قضایی پشتیبانی کنند. از نظر آموزشی نیز آموزش و پرورش موظف است این افراد را به پایه‌ای که جامانده‌اند برساند و در تابستان این اقدام انجام می‌شود و در حال حاضر از حدود بیش از ۲۰ هزار مدرسه به عنوان پایگاه تثبیت و یادگیری بچه‌هایی که از تحصیل جامانده‌اند یا حتی در تحصیل ضعف داشتند را تقویت می‌کنیم که این تعداد در استان‌های مختلف فرق دارد».

اصغر باقرزاده تصریخ کرد: « به طور معمول استان‌های مرزی و  نقاط عشایری و محروم تعداد بیشتری از این دست دانش آموزان دارند و طبیعتاً در نقط آبادتر این آمار کمتر است.» 

او در ادامه در مورد قوانین مربوط به حقوق دانش آموزی و آثار و ابعاد آن توضیح داد: «آموزش و پرورش وظیفه دارد بر اساس قانون حمایت از حقوق کودکان و نوجوانان که مصوبه مجلس شورای اسلامی است، وضعیت دانش آموزانی که در معرض آسیب هستند را با آموزش به معلمان و مربیان، هدایت، رهبری، نظارت و شناسایی کند و در ادامه آن‌ها را به مجامعی که می‌توانند مانند قوه قضاییه، بهزیستی، پلیس و… معرفی کند».

باقرزاده افزود: همکاران ما در کمیته ملی پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی دانش‌آموزان این موضوع را دنبال می‌کنند. همچنین براساس طرح «نماد» که غربالگری و شناسایی دانش‌آموزان در معرض آسیب را مدنظر دارد، این رسیدگی جزو وظایف قانونی آموزش و پرورش است.

این در حالیست که علیرضا کاظمی سرپرست وزارت آموزش و پرورش، سال گذشته از بازماندن حدود یک میلیون دانش‌آموز در سال تحصیلی ۱۴۰۰ خبر داده بود.

بر اساس گزارش ها، هزینه بالای آموزش،عدم برخورداری طبقه محروم از امکانات لازم برای رشد و پیشرفت و آموزش غیرحضوری، از جمله دلایل افزایش نگران‌کننده آمار ترک‌ تحصیل در میان دانش آموزان ایران عنوان شده است.