آمار رسمی کرونا در ایران؛ تعداد مبتلایان به روزانه ۹ هزار نفر نزدیک شد

بر اساس آخرین آمار رسمی کرونا در ایران، تعداد جان‌باختگان در یک شبانه‌روز همچنان بیش از ۴۰۰ نفر و تعداد مبتلایان نیز نزدیک به ۹ هزار نفر اعلام شد که رکورد تازه‌ای محسوب می‌شود.

سخنگوی وزارت بهداشت ایران روز سه‌شنبه، ۱۳ آبان، اعلام کرد که در شبانه‌روز گذشته با جان باختن ۴۲۰ نفر دیگر از مبتلایان، آمار رسمی کل قربانیان کووید-۱۹ به ۳۶ هزار و ۱۶۰ نفر رسیده است.

سیما سادات لاری هم‌چنین از شناسایی ۸ هزار و ۹۳۲ بیمار جدید در این مدت خبر داد و مجموع کل مبتلایان را به ۶۳۷ هزار و ۷۱۲ نفر اعلام کرد.

به‌گفته سخنگوی وزارت بهداشت، سه هزار و ۲۹۴ بیمار جدید در این مدت بستری شده‌اند و در حال حاضر ۵۳۷۸ نفر از بیماران در «وضعیت شدید این بیماری و تحت مراقبت ویژه قرار دارند.»

آمارهای رسمی وزارت بهداشت همواره محل تردید و ابهام بوده و آمار واقعی تا چهار برابر آمار رسمی برآورد شده است.

به گفته نادر توکلی، معاون درمان ستاد مقابله با کرونای استان تهران، رقم واقعی عدد مبتلایان به کرونا در ایران «خیلی بزرگ‌تر از عددی است که در حال حاضر به عنوان تعداد موارد ابتلا مطرح می‌شود.»

در روزهای اخیر با افزایش شدید میزان ابتلا و مرگ‌ومیر در ایران، تلاش‌های دولت ایران برای اعمال محدودیت‌های گسترده برای مهار بحران کرونا به ویژه در پایتخت افزایش یافته است.

با وجود اعلام «ممنوعیت ورود و خروج خودروهای شخصی با پلاک بومی» در ۲۵ مرکز استان از روز گذشته، فرمانده ستاد مقابله با کرونا در تهران اعلام کرد که ترافیک پایتخت تغییر قابل توجهی نکرده است.

مینو محرز، عضو کمیته علمی ستاد ملی کرونا، هم در گفت‌وگوی امروز خود با ایسنا، وضعیت شیوع بیماری در کشور را «بسیار بد» توصیف کرد و از افزایش تعداد «بیماران بدحال مسن» و «بیماران زمینه‌ای مبتلا» خبر داد.

در حال حاضر به جز استان‌های هرمزگان، فارس، گلستان، و سیستان و بلوچستان که در وضعیت «نارنجی و زرد» قرار دارند، ۲۷ استان دیگر کشور در وضعیت «قرمز» به سر می‌برند.

Share: