آمریکا، روسیه و اروپا می‌کوشند موضع نهایی خود را در قبال برنامۀ اتمی ایران

رابرت مالی، فرستادۀ ویژه آمریکا در امور ایران، امروز چهارشنبه هشتم سپتامبر در رأس هیئتی وارد مسکو و بعد از آن پاریس می‌شود تا با مقامات روسیه، فرانسه، آلمان، بریتانیا و همچنین اروپا دربارۀ برنامۀ اتمی ایران و ضرورت دستیابی هر چه سریعتر به یک توافق برای احیای برجام و بازگشت متقابل ایران و آمریکا به این توافق گفتگو کند.

همزمان با این سفر، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی دو گزارش محرمانه دربارۀ عدم همکاری ایران با این نهاد تهیه و آنها را در اختیار دولت‌های عضو این نهاد قرار داده است.

یک مقام دولت آمریکا که نام خود را فاش نکرده به رویترز گفته است که رابرت مالی و هیئت همراه وی از امروز چهارشنبه هشتم سپتامبر طی دو روز با مقامات روسیه در مسکو ملاقات می‌کنند و جمعه دهم سپتامبر همین گفتگوها را با نمایندگان اروپا، انگلستان، فرانسه و آلمان در پاریس پی می‌گیرند.

به گفتۀ همین منبع، این گفتگوها به دیپلماسی اتمی در قبال ایران و جهت‌گیری که باید از این پس در قبال برنامۀ اتمی این کشور اتخاذ کرد، اختصاص دارند.

“تاس” خبرگزاری رسمی روسیه با تأئید این ملاقات‌ها به نقل از مقامات مسکو لحظه کنونی را حساس دانست و افزود : “مشکلات بسیاری در زمینۀ اتخاذ تدابیر و جهت‌گیری در قبال برنامۀ اتمی ایران وجود دارد و نباید مرتکب اشتباه شد. همین مقام افزوده است که در گفتگو با نمایندگان آمریکا قرار است روشن شود که از چه زمانی باید گفت که حکومت ایران تمایلی به بازگشت به برجام و احیای آن ندارد و گزینه‌های پیش رو کدام‌ها هستند.

در هفتۀ جاری، رئیس ستاد مشترک ارتش اسرائیل، آویو کوخاوی هشدار داد که فاصلۀ دستیابی ایران به سلاح اتمی به دو ماه کاهش یافته است و تدارکات ارتش اسرائیل برای انجام عملیات علیه برنامۀ اتمی ایران شتاب گرفته‌اند.   

Share:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *