ستاد فرماندهی مرکزی ارتش آمریکا، سنتکام، روز پنجشنبه ۲۵ اوت (۳ شهریور) اعلام کرد در حمله راکتی شبه‌نظامیان تحت حمایت ایران در شمال شرق سوریه سه نیروی آمریکایی زخمی شده و دو یا سه شبه‌نظامی نیز در حمله متقابل آمریکا کشته شدند.

به گفته سنتکام، این حمله راکتی حدود ساعت ۱۹:۲۰ دقیقه شب گذشته به وقت محلی در محوطه کونوکو و روستای الخضرا رخ داده است و نیروهای ایالات متحده با استفاده از هلیکوپتر اقدام به شلیک به سمت مواضع شبه‌نظامیان کرده‌اند.

در بیانیه ارتش ایالات متحده آمده است: «نیروهای آمریکایی امروز به شلیک موشک به دو ناحیه در سوریه پاسخ دادند و سه خودرو و تجهیزات مورد استفاده برای پرتاب برخی از راکت‌ها را منهدم کردند.»

فرماندهی مرکزی ارتش آمریکا اضافه کرده است که ارزیابی‌های اولیه نشان می‌دهد «دو یا سه شبه‌نظامی مظنون به عضویت در گروه‌های تحت حمایت ایران، که یکی از حملات را انجام داده بودند، در جریان واکنش آمریکا کشته شده‌اند.»

سنتکام گفته است که ایالات متحده «به دنبال وارد شدن به درگیری با ایران نیست»، اما به اقدامات لازم برای حفاظت و دفاع از نیروهای خود ادامه خواهد داد. بر اساس بیانیه مطبوعاتی منتشره توسط این نهاد نظامی، در جریان تبادل آتش یک عضو نیروهای مسلح آمریکا به طور جزئی مجروح شد و قبل از بازگشت به محل خدمت تحت مداوا قرار گرفت. دو تن دیگر نیز دچار «جراحت جزئی» شدند.

در همین رابطه جان کربی، سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا، گفت: «همچون گذشته آمریکا به دنبال تشدید تنش‌ها نیست.»

ارتش ایالات متحده روز گذشته نیز اعلام کرده بود که طی عملیاتی در شرق سوریه، حملاتی هوایی را علیه شبه‌نظامیان تحت حمایت سپاه پاسداران ایران انجام داده است. مقامات آمریکایی گفته بودند که این حملات در پاسخ به حمله پهپادی ۱۵ اوت به نیروهای آمریکایی در سوریه انجام شده است.

ساعاتی پس از این حمله، ناصر کنعانی، سخنگوی وزرات امور خارجه ایران هرگونه ارتباط میان این گروه با تهران را رد کرده بود. آقای کنعانی این حمله را «یک اقدام تروریستی علیه گروه‌های مردمی و مبارز مخالف اشغالگری» خوانده و «هرگونه وابستگی آنان را به جمهوری اسلامی ایران» تکذیب کرده بود.

درگیری‌های پراکنده میان آمریکا و شبه‌نظامیان تحت حمایت ایران در حالی روی می‌دهد که واشنگتن و تهران در حال مذاکرات غیرمستقیم برای احیای توافق هسته‌ای موسوم به برجام هستند.

مقامات آمریکایی روز گذشته تصمیم خود در خصوص جواب ایران به متن پیشنهادی اروپا را به تهران منتقل کردند و ایران می‌گوید در حال بررسی این پاسخ است.

خبرگزاری جمهوری اسلامی: نظامیان آمریکا بار دیگر به شرق سوریه حمله کردند

خبرگزاری جمهوری اسلامی با اشاره به عملیات آمریکا، گزارش داد که نظامیان آمریکا به مناطقی در شرق سوریه حمله کرده اند.

این خبرگزاری به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی ارم نیوز امارات می نویسد: نیروهای ائتلاف آمریکایی که چهارشنبه شب مناطقی از سوریه را هدف قرار داده بودند بامداد پنجشنبه نیز بار دیگر بطور گسترده مردم و زیرساخت‌های سوریه را هدف قرار دادند. 

دو مقام آمریکایی بامداد پنجشنبه در گفت وگو با رویترز ادعا کردند که ارتش آمریکا پس از حمله موشکی به پایگاههای نظامیان این کشور در سوریه در روز چهارشنبه، مواضع شبه نظامیان را هدف قرار داده است.   

این دو مقام که نخواستند نامشان بیان شود، گفتند که حمله نیروهای نظامی آمریکا موجب کشته شدن تعداد نامعلومی از شبه نظامیان حامی دولت سوریه شد. 

وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) روز چهارشنبه ادعا کرد که پایگاههای نیروهای متجاوز آمریکا در خاک سوریه توسط پهپاد مورد هدف قرار گرفته و واشنگتن به بقایای این پهپادها دست یافته است. 

در همین حال «کولین کال» معاون سیاسی وزیر دفاع آمریکا در یک نشست خبری از اظهار نظر پیرامون این حمله خودداری کرد و خطاب به خبرنگاران گفت: زمانی که از جزئیات این حمله آگاه شویم آن‌ها را در اختیار شما قرار خواهیم داد. 

برخی رسانه‌ها نیز تصاویری از تبادل آتش بین توپخانه ارتش سوریه و نظامیان آمریکایی در حومه المیادین منتشر کردند. 

شامگاه چهارشنبه دو پایگاه نظامی آمریکایی در میدان نفتی «العمر» و میدان گازی «کونیکو» در شرق سوریه هدف حملات راکتی قرار گرفت.  

منابع خبری سوریه گفتند که این عملیات‌ها در پاسخ به حملات تجاوزکارانه شب گذشته ارتش آمریکا که به بهانه حملات متعدد به پایگاه‌های این کشور به مواضع گروه‌های مقاومت در شرق سوریه حمله کرده بود، انجام شد. 

در همین حال سخنگوی سازمان ملل متحد در پی تجاوز بامداد چهارشنبه ارتش آمریکا به مردم و زیرساخت‌های سوریه، بر حمایت از تمامیت ارضی سوریه تاکید کرد. 

استفان دوجاریک سخنگوی دبیرکل سازمان ملل روز چهارشنبه به وقت محلی گفت که سازمان ملل از این حمله اطلاع کامل دارد و نسبت به شرایط ناپایدار منطقه نگران است. 

سخنگوی سازمان ملل همچنین طرف‌های درگیر در سوریه را به خویشتنداری و پرهیز از تشدید شرایط فراخواند. 

ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی نیز تجاوز بامداد روز گذشته ارتش آمریکا به مردم و زیرساخت‌های سوریه را نقض حاکمیت، استقلال و تمامیت ارضی این کشور دانست و آن را قویا محکوم کرد. 

سخنگوی وزارت امورخارجه ایران، این تجاوز جدید ارتش آمریکا علیه مردم سوریه، را اقدام تروریستی علیه گروه‌های مردمی و مبارز مخالف اشغالگری توصیف و هرگونه وابستگی آنان را به جمهوری اسلامی ایران تکذیب کرد. 

کنعانی تصریح کرد: استمرار حضور نظامیان آمریکایی در بخش‌هایی از خاک سوریه، برخلاف قوانین بین‌المللی و ناقض حاکمیت ملی این کشور بوده و اشغالگری به شمار می‌رود و بر این اساس می‌بایست فورا سوریه را ترک نموده و به غارت ثروت‌های نفتی و غلات این کشور خاتمه بخشند.