01/12/2023

سایت آینه روز

سایت خبری سیاسی

آمریکا به تاسیسات نظامی سپاه در سوریه حمله کرد

وزارت دفاع آمریکا «پنتاگون»، در اطلاعیه‌ای به نقل از لوید آستین، وزیر دفاع ایالات متحده اعلام کرد نیروهای آمریکایی، شامگاه چهارشنبه ۱۷ آبان تاسیسات مورد استفاده سپاه پاسداران و نیروهای نیابتی در شرق سوریه را هدف قرار دادند. این حمله، دومین تهاجم نیروهای آمریکایی به چنین تاسیساتی در سوریه طی هفته‌های اخیر محسوب می‌شود.

دیده بان حقوق بشر سوریه (OSDH) گفته است ۹ عضو گروه‌های شبه‌نظامی مورد حمایت ایران در این حمله آمریکا  کشته شده اند.

اطلاعیه افزوده است که حمله مذکور توسط دو جنگنده «اف-۱۵» در واکنش به حملات اخیر به نیروهای آمریکایی در عراق و سوریه انجام شده است.

همزمان، صدای دست‌کم سه انفجار در حومه دمشق، پایتخت سوریه در شامگاه چهارشنبه در نتیجه حمله هوایی ارتش اسرائیل شنیده شد.

بنا به گزارش دیدبان حقوق بشر در سوریه، این حملات شهرک «عقربا» در ۱۰ کیلومتری غرب فرودگاه بین‌المللی دمشق را شامل شد.

تاسیسات وابسته به حزب‌الله لبنان در مزارع واقع میان منطقه سیده زینب و عقربا در جنوب غرب دمشق نیز مورد حملات اسرائیل قرار گرفت که در جریان آن ۳ نیروی وابسته به حزب‌الله کشته و ۳ تبعه خارجی دیگر نیز زخمی شدند.

اسرائیل همچنین مواضع نظامی رژیم اسد شامل یگان دفاع هوایی و رادارهای دو منطقه «تل قلیب» و «تل المسیح» در استان السویداء را هدف قرار داد.

پس از آغاز جنگ در غزه، ارتش اسرائیل حملات هوایی به سوریه را افزایش داد و در پی این حملات دو فرودگاه دمشق و حلب از ارائه خدمات باز ایستادند و فرودگاه حمیمیم مجبور به پذیرش پروازهای این دو فرودگاه شد.

طبق گزارش دیدبان، اسرائیل از اول تا ۳۰ اکتبر گذشته ۱۶ بار از طریق ۱۰ حمله هوایی و ۶ حمله موشکی خاک سوریه را هدف قرار داده است.

در همین رابطه، خبرگزاری رسمی سوریه، صبح پنج‌شنبه ۱۸ آبان از حملات هوایی اسرائیل به شماری از مواضع نظامی در جنوب کشور خبر داد.

بنا به گزارش این خبرگزاری، «در ساعت ۲۲:۵۰ شامگاه چهارشنبه، اسرائیل از سمت بعلبک لبنان چند موضع نظامی در جنوب کشور را هدف قرار داد.»

گزارش اشاره کرد که این حملات «خسارات مادی جزئی» در بر داشت اما توضیحات بیشتری ارائه نکرد.