آمریکا به لبنان هشدار داد که در صورت واردات سوخت از ایران هدف تحریم قرار می‌گیرد

در واکنش به تصمیم حزب‌الله لبنان مبنی بر وارد کردن سوخت از ایران، ند پرایس، سخنگوی وزارت امور خارجۀ آمریکا، گفت که تحریم‌های آمریکا علیه تهران همچنان به قوت خود باقی است و هیچ تغییری در این زمینه رُخ نداده است.

با این توضیح، سخنگوی وزارت امور خارجۀ آمریکا اظهار داشت که در صورت واردات سوخت از ایران، لبنان نیز هدف تحریم‌های آمریکا قرار خواهد گرفت.

رهبر حزب‌الله لبنان، حسن نصرالله، گفته است که یک کشتی ایرانی حامل مازوت به مقصد لبنان در حرکت است و محموله‌های مشابه از سوی ایران به زودی راهی لبنان خواهند شد. در واکنش به این سخن، سخنگوی وزارت امور خارجۀ آمریکا گفت که “کلیه تحریم‌ها علیه ایران همچنان به قوت خود باقی است، فرق هم نمی‌کند نفت باشد یا مازوت و هیچ تغییری در این زمینه روی نداده است.”

به این ترتیب، با واردات سوخت از ایران، لبنان نیز، در صورتی که از معافیت آمریکا برخوردار نباشد، در معرض تحریم‌های این کشور قرار می‌گیرد.

ساعاتی پس از اظهارات حسن نصرالله، سفیر آمریکا در بیروت، دوروتی شئا، به اطلاع رئیس جمهوری لبنان رساند که دولت آمریکا طرحی را به تأئید رسانده که به موجب آن لبنان می‌تواند برق مورد نیاز خود را به ویژه از طریق سوریه وارد کند.

اقدام رهبر حزب‌الله لبنان همزمان است با قحطی شدید سوخت در این کشور که تمام بخش‌های اقتصادی را فلج کرده و به احتکار و قاچاق سوخت به سمت سوریه نیز دامن زده است. افزایش ٣٠٠ درصدی قیمت بنزین و مازوت در لبنان که نتیجۀ حذف یارانه‌ها است بحران این کشور را تشدید خواهد کرد.    

Share:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *