نشریه پولیتیکو می نویسد ایالات متحده آمریکا تصمیم گرفته است تا استقرار بمب های اتمی ارتقا یافته “ب 16 ـ 12” (B61-12) در اروپا را تسریع بخشد.

اسپوتنیک، این نشریه خاطرنشان می سازد: “قرار است آنها در ماه دسامبر به پایگاه‌های اروپایی ناتو تحویل داده شوند، در حالی که در ابتدا قرار بود این کار در بهار 2023 انجام شود”.

در ادامه گفته می شود واشنگتن تصمیم گرفته در بحبوحه تنش های فزاینده با مسکو به مدرن سازی سلاح های قدیمی خود بپردازد.

در عین حال، پنتاگون اطمینان می‌دهد که به روز سازی تسلیحات تاکتیکی در اروپا ظاهراً “ربطی به رویدادهای اوکراین ندارد.”

بمب هوایی B61 از سال 1968 در خدمت بوده و انواع 3، 4، 7 و 11 آن در حال حاضر رایج است. قرار است B61-12جایگزین سه نوع اول بمب اتمی هوایی B61 شود.

بمب اتمی B61-12 را می توان در حالت های سقوط آزاد و هدایت شونده از بمب افکن های استراتژیک B2، جنگنده بمب افکن های F-15، F-16، PA-200 Tornado و همچنین “سکوهای هواپیمای آینده F-35، B-21، F / A -18F” پرتاب کرد.

در پایان ماه سپتامبر، ولادیمیر پوتین در پیام خود خطاب به شهروندان روسبه ‌ گفت که غرب در لفاظی‌های ضد روسیه از تمام حدود فراتر رفته و به ارعاب هسته‌ای مسکو رو آورده است. به گفته وی، مقامات کشورهای عضو ناتو درباره مجاز بودن استفاده از سلاح های کشتار جمعی علیه مسکو صحبت می کنند اما آنها باید در نظر داشته باشند که “تند باد می تواند به سمت آنها بچرخد.”

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه نیز به نوبه خود با اشاره به اینکه خطر جنگ هسته ای بسیار زیاد است، تاکید کرد که موضع اصولی مسکو این است که از چنین سلاح هایی استفاده نشود.