ند پرایس، سخنگوی وزارت امور خارجۀ آمریکا، بار دیگر  هشدار داد که جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا متعهد شده که نگذارد جمهوری اسلامی ایران با توافق یا بدون توافق به سلاح اتمی دست یابد و این تعهد، واقعی و مستحکم است.   او در ادامه افزود : برغم پیشرفت های مهم در مذاکرات وین در هفته های گذشته توافق با ایران نه قریب الوقوع است نه قطعی و دولت آمریکا خود را برای همۀ سناریوها، حتی شکست مذاکرات نیز آماده کرده است.

تهران از واشنگتن خواسته است که سپاه پاسداران را از فهرست گروه های تروریستی خارج کند و این مطالبه یکی از آخرین موانع توافق در مذاکرات وین میان ایران و آمریکا است. ند پرایس از اظهار نظر دربارۀ جزئیات این موضوع خودداری کرد. او تصریح نمود که این کشور آمادۀ تصمیم گیری های دشوار برای مهار برنامۀ اتمی ایران در چارچوب برجام است. ند پرایس گفت که رابرت مالی، نمایندۀ آمریکا در مذاکرات وین پس از توقف موقت گفتگوها هنوز بعد از ده روز به پایتخت اتریش بازنگشته است.

در این حال، وزیر امور خارجۀ فرانسه، ژان-ایو لودریان، در گفتگوی تلفنی با همتای آمریکایی خود، آنتونی بلینکن، ضمن اشاره به پیشروی‌های مهم برنامۀ اتمی ایران، بر ضرورت به سرانجام رساندن هر چه سریعتر مذاکرات وین تأکید کرد.  

RFI