روزنامه ی اومانیته به نقل از مجله ی آلمانی اشپیگل گزارش می دهد که از سال ۱۹۹۱ توافقاتی با مسکو بسته شده بود تا ناتو به سوی شرق گسترش نیابد. جلسه ی مذکور در شهر بن آلمان با شرکت چهار + دو (آمریکا، انگلیس، فرانسه، جمهوری فدرال آلمان و اتحاد جماهیر شوروی و جمهوری دموکراتیک آلمان (آلمان شرقی)) برگزار شده بود. پوتین چندین بار در توجیه تهاجم خود به اوکراین تصریح کرده است که ناتو روسیه را فریب داده است.

در گزارش اومانیته آمده است: سیاه بر سفید نوشته شده است. همانطور که اشپیگل فاش می کند، سندی از آرشیو ملی بریتانیا تز مطرح شده از سوی مسکو مبنی بر تعهد واشنگتن و قدرت های غربی مبنی بر عدم گسترش ناتو به سمت شرق را تأیید می کند.

این سند که مدت‌ها به عنوان اسرار دفاعی طبقه‌بندی می‌شد، توسط محقق آمریکایی جاشوا شیفرینسون، استاد دانشگاه بوستون، از اعماق آرشیو بیرون آمده است. این سند گزارش صورتجلسه مدیران سیاسی وزارتخانه های خارجه ایالات متحده، بریتانیا، فرانسه و آلمان، که در ۶ مارس ۱۹۹۱ در بن برگزار شد است و موضوع آن “امنیت در اروپای مرکزی و شرقی” بوده است.

شرکت کنندگان بریتانیایی، آمریکایی، فرانسوی و آلمانی بدون کوچکترین ابهامی، تعهد خود را برای محدود کردن پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) به قلمرو آلمان متحد، اما نه فراتر از آن، روی کاغذ آورده اند . به صراحت می گوید، چنین گسترشی «غیرقابل قبول» خواهد بود.

موضع مورد توافق با هلموت کهل

«ما در خلال مذاکرات ۲ به علاوه ۴ (جلسات دیپلماتیک که سپس برای سازماندهی اتحاد آلمان تشکیل شد، با مشارکت FRG و جمهوری آلمان، و همچنین ایالات متحده آمریکا، اتحاد جماهیر شوروی، بریتانیا و فرانسه)، به وضوح اعلام کردیم که ناتو را فراتر از آن گسترش نمی دهیم.  ما نمی توانیم به لهستان و سایر کشورها پیشنهاد عضویت در ناتو را بدهیم.»

مقاله ی اشپیگل در تاریخ ۲ فوریه

Nato-Osterweiterung: Was hat der Westen 1990 heimlich dem Kreml zugesagt? – DER SPIEGEL

گزارش اومانیته در تاریخ ۲۱ فوریه

https://www.humanite.fr/monde/otan/crise-en-ukraine-la-preuve-que-les-occidentaux-setaient-engages-ne-pas-etendre-lotan-vers

گزارش اومانیته در تاریخ ۲۴ فوریه

https://www.humanite.fr/monde/ukraine/ukraine-mensonge-de-washington-des-archives-de-lotan-classees-secret-defense-le