آیا ادعای زنده ماندن ویروس کرونا در روی سطح اشیای گوناگون درست است؟

تحقیقات جدید دانشمندان آلمانی این امید را به وجود می آورد که ابتلا به ویروس کرونا بر خلاف تصور سابق خیلی آسان هم نباشد.

اسپوتنیک، هندیریک استریک ، ویروس شناس آلمانی و همکارانش آپارتمان های افراد مبتلا به ویروس کرونا  شهر در شهر هاینزبرگ را بررسی کردند که این بیماری همه گیر زودتر از بسیاری از شهرهای دیگر آلمان در آنجا آغاز شد.

دانشمندان به این نتیجه رسیده اند که هیچگونه ویروس قابل دوام نه در دستگیره های درب ، نه روی شیرهای آب و نه روی سایر سطوح و حتی روی گربه ها وجود ندارد. اگر عوامل بیماری زایی نیز وجود داشته باشند، دیگر زنده نیستند.

این عقیده با نتایج مطالعات دیگر فرق دارد که طبق آنها ویروس کرونا  می تواند تا 7 روز بر روی پلاستیک و فولاد ضد زنگ زنده باشد.

نوع جدید ویروس کرونا تقریبا درسراسر  جهان شیوع یافته است. براساس آمار سازمان بهداشت جهانی ، بیش از 1.6  میلیون نفر به آن مبتلا شده و بیش از 95  هزار نفر درگذشته اند.

جدی ترین وضعیت و بیشترین تعداد مبتلایان و قربانیان کرونا در ایالات متحده آمریکا ، اسپانیا و ایتالیا است. در چین که شیوع ویروس کرونا از آنجا آغاز شد ، چند روز پیش اعلام شد که شیوع این ویروس در این کشور متوقف شده است. 7 آوریل ، مقامات چینی خروج  مردم از ووهان را که اولین موارد ابتلا  در آنجا در اواخر ماه دسامبر رخ داده بود،آزاد  کردند.

Share: