آسوشیتدپرس در گزارشی نوشت: تا زمانی که رئیس جمهور جو بایدن روز جمعه تحریم روابط تجاری با روسیه را اعلام کرد، دولت با آن مخالفت می کرد و می کوشید سناتورها را متقاعد کند که از اعمال تحریم‌های روسیه خودداری کنند ، سپس تحریم‌های شدیدی را اعمال کرد. بایدن ابتدا تلاش‌های کنگره برای توقف خط لوله انرژی نورد استریم ۲ را رد کرد و سپس در صدد اجرای آن در آمد.
سناتور راب پورتمن، از ایالت اوهایو، پس از ذکر موارد بالا می گوید: «ما این را بارها و بارها از دولت شنیده ایم که می گوید این کار را نمی توان انجام داد» و سپس مسیر خود را برعکس می کند.
آسوشیتدپرس می نویسد: یک الگوی نوظهور در زمان جنگ شکل گرفته است: یک کنگره متحد به‌طور قابل‌توجهی در خط مقدم سیاست خارجی قرار گرفته و بایدن را تحت فشار قرار می‌دهد تا با یک جنگ ویرانگر که هیچ پایان مشخصی ندارد، قاطعانه تر رفتار کند.
قانونگذاران هر دو حزب، رئیس جمهور را تحت فشار قرار داده اند تا برای متوقف کردن تهاجم ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه سریعتر و قوی تر عمل کند. این وضعیت نتیجه یک تصمیم نادر و عمدتا یکپارچه از سوی قوه مقننه است که بر تصمیم گیری های قوه مجریه اثر می گذارد.
اکنون، اعضای کنگره، دولت بایدن را تحت فشار قرار داده اند تا در تصمیم خود در مورد ارسال هواپیماهای جنگی لهستانی به اوگراین که خلبانان اوکراینی بتوانند در نبرد علیه حملات روسیه از آن ها استفاده کنند، تجدیدنظر کند.
پس از اینکه پنتاگون پیشنهاد لهستان برای انتقال میگ های دوران شوروی به اوکراین را رد کرد، بیش از 40 سناتور جمهوری خواه نامه ای را امضا کردند که در آن از بایدن خواسته اند تصمیم خود را عوض کند. ولودیمیر زلنکسی، رئیس جمهور اوکراین، آخر هفته گذشته از کنگره درخواست کرد که اگر ایالات متحده تمایلی به اعمال منطقه پرواز ممنوع ندارد، حداقل هواپیماها و سایر سلاح های پشتیبانی های هوایی را برای اوکراین ارسال کند.
سناتور میت رامنی از ایالت یوتا گفت: «این میگ ها را بفرستید».
دولت در ابتدا اعلام کرده بود که از پیشنهاد لهستان، متحد ناتو برای ارسال هواپیماهای خود به اوکراین حمایت می کند، اما سپس با پیشنهاد غافلگیرکننده لهستان برای ارسال هواپیماها به پایگاه آمریکایی در آلمان برای انتقال به اوکراین مخالفت کرد. رهبران نظامی چنین اقدامی را بسیار خطرناک می دانستند. آنها نگران بودند که چنین اقدامی پوتین را بی جهت تحریک کند و گفتند تسلیحات دیگر ممکن است مؤثرتر از جنگنده ها باشد.
سناتور جین شاهین، DN.H، روز پنجشنبه در جلسه استماع کمیته روابط خارجی با مقامات دولت گفت: حمایت دو حزبی برای ارسال این هواپیماها وجود دارد. ناامیدکننده است که شاهد بی‌میلی از سوی دولت باشیم و این امر به‌عنوان بلاتکلیفی و مشاجره تلقی شود.
فشار مداوم کنگره در هفته‌های اخیر را می‌توان هم به‌عنوان انتقاد از واکنش کاخ سفید و هم به‌عنوان نشانه‌ ای به دولت بایدن در نظر گرفت که قانون‌گذاران مایلند برای حمایت از اوکراین تا کجا پیش بروند.
به‌نظر می‌رسد که به‌جای کنگره‌ خسته از جنگ پس از خروج فاجعه‌بار از افغانستان، قانون‌گذاران مصمم به انجام هر اقدامی – به جز درگیر کردن نیروهای آمریکایی در زمین یا در آسمان – با روسیه هستند. بایدن به صراحت گفته است که هیچ رویارویی مستقیمی بین آمریکا با روسیه وجود نخواهد داشت. اما رئیس جمهور روز جمعه اذعان کرد که از کنگره خواسته است در برخی مواقع، به ویژه در مورد وضعیت تجاری جدید روسیه، “تا زمانی که بتواند همه متحدان کلیدی خود را به صف کند و یک پارچگی کامل را به دست بیاورد، دست نگه دارد.”
بایدن از اینکه ایالات متحده به تنهایی پاسخی به روسیه بدهد، با احتیاط عمل کرده و در عوض یک اتحاد گسترده غربی تشکیل داده است، ناتو را تقویت کرده و کشورهای آسیایی را با هدفی مشترک که در یک نسل دیده نشده، با خود همراه کرده است.
بایدن روز جمعه گفت: همانطور که همه شما می‌دانید، حداقل از دیدگاه من، هماهنگی میان متحدان ما بسیار مهم است.
بعداً، او در نشست سالانه دموکرات‌های مجلس نمایندگان گفت که می‌داند گاهی اوقات آنها را به خاطر واکنش به اوکراین ناامید کرده است. او گفت، اما مهمتر از حرکت سریع، حفظ متحدان در کنار هم بود. او به ویژه در مورد اقداماتی که در مورد ممنوعیت انرژی روسیه با اروپایی ها، که بیشتر به نفت روسیه وابسته هستند، انجام داده، صحبت کرد. او توضیح داد: مدت زیادی طول کشید.
با این حال، همزمان با تشدید جنگ در اوکراین، قانونگذاران هر دو حزب اعلام کرده اند از رئیس جمهور حمایت می کنند.
کنگره این هفته بدون مشکل بسته کمکی ۱۳.۶ میلیارد دلاری به اوکراین را که شامل حمایت نظامی و بشردوستانه می شود، تصویب کرد.
پلوسی پس از تماس خود با زلنسکی در این هفته خاطر نشان کرد که بودجه بیشتری برای بازسازی آن کشور لازم است.
برای بسیاری از قانون‌گذاران، حمایت از اوکراین فراتر از رنگ‌های آبی و زرد پرچم اوکراین است که در لباس‌هایی که به تن می کنند و یا سنجاق‌های سینه ای که بر یقه ی خود می زنند، از آن استفاده می کنند.
بسیاری آخر هفته گذشته زمانی که زلنسکی ناامیدانه از مجلس نمایندگان تقاضای کمک و حمایت کرد، قول دادند که هر کاری که می توانند برای کمک به «دموکراسی جوان» در مبارزه برای بقا در برابر حمله پوتین انجام دهند.
سناتور سوزان کالینز، از ایالت مین، گفت که دیدن گزارش‌هایی از حملات به اوکراین، از جمله حمله ویرانگر به یک بیمارستان و زایشگاه، سخت است و مطمئن نیستیم که ایالات متحده تمام تلاش خود را انجام می‌دهد.
او گفت: «من فکر می‌کنم توافق بسیار بیشتری از آن چه به نظر می رسد، در مورد اجازه دادن به میگ‌ها و ارائه پهپادهای مرگبار، وجود دارد.»