03/10/2023

سایت آینه روز

سایت خبری سیاسی

آینده میلیون‌ها کودک با افزایش کار اجباری آنها در خطر است

سازمان ملل متحد می‌گوید در لبنان از هر ده خانواده یکی فرزند خود را برای کار به بیرون از خانه می‌فرستد

دبیر کل سازمان جهانی کار به بی‌بی‌سی گفته است آینده میلیون‌ها کودک با افزایش ترک تحصیل و کار اجباری آنها در خطر است.

گیلبرتو هونگبو، دبیر کل سازمان بین‌المللی کار می‌گوید مشکلات اقتصاد جهانی به «پسرفت» در مناطق مختلف منجر شده است. او که خواهان واکنش فوری بین‌المللی شده می‌گوید برخی از کارهایی که کودکان درگیر آن می‌شوند از بدترین شکل‌های کار کردن و از جمله استثمار جنسی است.

به گفته آقای هاونگبو ترکیب پیامدهای شیوع کووید۱۹ و افزایش تورم و هزینه‌های زندگی در پی آن، اوضاع را بدتر کرده است. اگر هم‌اکنون دست به اقدامی قاطع و سریع نزنیم وضعیت بدتر و بدتر خواهد شد.

این مقام سازمان ملل متحد که نخست وزیر سابق توگو نیز هست گفته است داده‌های جمع‌آوری شده از سوی سازمان ملل متحد در اوایل سال ۲۰۲۰ نشان می‌دهد که برای اولین بار در بیست سال گذشته پیشرفت جهانی برای پایان کار کودکان متوقف شده است و حالا نزدیک به ۱۶۰ میلیون کودک در جهان کار اجباری می‌کنند. به گفته آقای هاونگبو این داده‌ها نشان‌دهنده ادامه رشد این روند است.

دبیر کل سازمان بین‌المللی کار افزود فشار افزایش هزینه‌های زندگی که بخشی به دلیل از افزایش قیمت مواد غذایی و انرژی در پی جنگ در اوکراین است برای بعضی از خانواده‌ها منجر به این شده که روزی یک وعده غذایی هم نداشته باشند و در برخی موارد این افزایش هزینه‌ها منجر به «بدترین شکل کار کودکان» شده و «عده‌ای از والدین برای تامین خانواده فرزندان خود را به کار جنسی سوق داده‌اند.»

یک دختر ۱۴ ساله در شهر ساحلی مومباسا در جنوب شرقی کنیا به بی‌بی‌سی گفت که چاره‌ای جز جستجو برای کار ندارد چون مادرش از پس تامین هزینه‌های غذا و مدرسه برای او و دو خواهر و برادرش برنمی‌آید. او گفت که برای پول درآوردن با مردها می‌خوابد، لباس می‌شوید و مو می‌بافد. او می‌گوید وقتی به مدرسه می‌رود گاهی آنقدر گرسنه است که نمی‌تواند قلم را برای نوشتن در دست بگیرد.

مادر این دختر به بی‌بی‌سی می‌گوید خواستن انجام چنین کاری از یک دختر بچه کار آسانی نیست اما او بعد از همه‌گیری کرونا کار خود را از دست داده و قادر به تامین خانواده خود نیست و حالا نمی‌تواند با شستن لباس هزینه‌های زندگی را متقبل شود. او می‌گوید قلبم شکسته است. من هم دوست دارم فرزندم مثل بچه‌های دیگر به مدرسه برود و بتواند شغل خوبی پیدا کند که در آینده به کارش بیاید اما چون چاره دیگری ندارم مجبورست این کار را انجام دهد.

زنی که یک روسپی‌خانه را در آن حوالی اداره می‌کند می‌گوید که کسب و کارش «رونق» دارد چرا که هر روز دختران جوان بیشتری از سر نیاز مبرم به پول برای کار به سراغ او می‌آیند.

آقای هونگبو می‌گوید که در کشورهای کم درآمد، متوسط و با درآمد بالا در بخش‌هایی از جمله کشاورزی، معدن و ساخت و ساز شاهد افزایش کار کودکان هستیم.

او گفت واضح است که در یک لحظه حیاتی هستیم و فقر عامل اصلی این وضعیت است. به گفته او شرایط در کشورهای مختلف متفاوت است اما صندوق کودکان سازمان ملل، یونیسف، می‌گوید تورم و افزایش هزنیه‌های زندگی یک نگرانی جهانی است که به شکل‌های مختلف بر کودکان تاثیر می‌گذارد.

ناتالیا ویندر راسی مدیر برنامه سیاست‌گذاری اجتماعی و حمایتی یونیسف می‌گوید بسیاری از خانواده‌ها از شدت ناامیدی و نیاز مبرم باید دست به انتخاب‌های غیرممکن بزنند یا به راهکارهای منفی‌ برای بقا متوسل بشوند که هم امروز و هم در دراز مدت بر کودکان تاثیر می‌گذارد.

بی‌بی‌سی برای بررسی تاثیر مشکلات اقتصادی بر کودکان از چندین کشور بازدید کرده است. در شهر صیدا در جنوب لبنان کودکان می‌گویند که برای تامین زندگی خانواده‌هایشان مدرسه را رها کرده‌اند.

علای ۱۴ ساله که خانه مردم را نظافت می‌کند به بی‌بی‌‌سی می‌گوید «وقتی مدرسه می‌رفتم آرزو داشتم معلوم شوم. اما امروز دست از آرزوهام برداشته‌ام.»

یونیسف می‌گوید در حالی که اقتصاد لبنان در آستانه فروپاشی است، از هر ده خانواده یکی کودکان خود را برای کار به بیرون می‌فرستد.

محمد ۱۵ ساله که در جاده به ماشین‌های عبوری دستمال کاغذی می‌فروشد گفت البته من دوست دارم به مدرسه بروم اما در این شرایط چه کسی به مدرسه رفتن فکر می‌کند؟ باید خرج خانواده خود را تامین کنید. من دارم خفه می‌شوم….اما باید تحمل کنم.

با این حال آقای هونگبو گفت در حالی که وضعیت بسیار نگران‌کننده است او نسبت به یافتن راه حل‌ خوشبین است. او گفت که رویکرد یکسانی برای همه وجود ندارد اما سیاست‌های تمرکز بر آموزش، ایجاد شغل و برخورد با کسب و کارهای غیرقانونی از اقداماتی است که می‌توان انجام داد. اما دولت‌ها باید همین حالا کاری بکنند.