«فرانسه تسلیم ناپذیر» (LFI) به رهبری ژان لوک ملانشون و «اکولوژیست‌های اروپا؛ سبزها» (EELV)  پس از مذاکرات طولانی در ساعات اولیه دوشنبه دوم می به توافق رسیدند تا در انتخابات پارلمانی پیش‌رو در جبهه‌ای واحد برای کسب کرسی‌های بیشتر تلاش کنند. طرفین می‌گویند بر روی مسائل اروپایی و همچنین در مورد تقسیم حوزه‌های انتخابیه به توافق رسیده اند و قرار است تحت «اتحادیه مردمی نوین زیست‌بوم‌گرا [اکولوژیک] و اجتماعی» همکاری کنند.

طبق توافق به‌عمل آمده در حدود صد حوزه انتخابیه نماینده سبزها، کاندیدای انحصاری خواهد بود و همزمان حزب «فرانسه تسلیم ناپذیر» درصدد است تا طی روزهای آتی با دیگر جریان‌های عمده چپ و در راس آن‌ها حزب سوسیالیست و حزب کمونیست هم به توافق مشابهی دست یابد. این حزب پیش‌تر با «نسل. سوسیالیست» (Génération.s) از انشعاب‌های حزب سوسیالیست فرانسه به رهبری بنوآ امون به توافق رسیده است.

فابین روسل، دبیرکل حزب کمونیست فرانسه صبح دوشنبه در گفتگو با فرانس انفو ضمن استقبال از این توافق «تاریخی» ابراز امیدواری کرد حزب متبوعش طی ساعات آینده به توافق مشابهی با ژان لوک ملانشون برسد. 

ژان لوک ملانشون، رهبر فرانسه تسلیم ناپذیر ماه گذشته و در جریان دور اول انتخابات ریاست جمهوری فرانسه با کسب حدود ۲۲ درصد آرا و تنها با نزدیک ۴۲۰ هزار رای اختلاف، رقابت را به مارین لوپن واگذار کرد. این چهره راست افراطی هم در نهایت هفته گذشته درست مثل ۵ سال پیش حریف امانوئل ماکرون نشد تا رئیس جمهور فعلی فرانسه، ۵ سال آینده همچنان در قدرت باقی بماند.

این درحالیست که یانیک ژادو، نامزد سبزها در دور اول این انتخابات حدود ۴.۵ درصد آرا را از آن خود کرد. علیرغم بی‌رغبتی ژادو برای ائتلاف با ملانشون، در نهایت ۸۴ نماینده این حزب در شورای فدرال در مقابل تنها ۱۰ رای منفی، به این ائتلاف رای مثبت دادند.

حزب «جمهوری به‌پیش» (La République en marche) ماکرون در پارلمان فعلی بیشترین تعداد نماینده را دارد. ائتلاف دیگری تحت عنوان «شهروندان با هم» (Ensemble citoyens) عمدتا متشکل از جریان‌های میانه‌رو راست و در راس آن‌ها «جمهوری به‌پیش» ماکرون و «جنبش دموکرات» فرانسوآ بایرو با هدف حفظ این برتری شکل گرفته است.

انتخابات پارلمانی فرانسه ۱۲ و ۱۹ ژوئن برگزار می‌شود و طی آن کاندیداهای احزاب و جریان‌های گوناگون سیاسی بر سر ۵۷۷ کرسی پارلمانی رقابت می‌کنند.

در بیانیه ی مطبوعاتی چهار ماده ای ۲ می ۲۲ که از سوی این ائتلاف تازه منتشر شده آمده است که این ائتلاف می خواهد با کسب اکثریت در پارلمان فرانسه از ادامه سیاست ناعادلانه و وحشیانه امانوئل ماکرون جلوگیری کرده و راست افراطی را شکست دهد. در این بیانه آمده است که در صورت پیروزی این ائتلاف نخست وزیر از بزرگترین گروه آن تعیین خواهد شد. این ائتلاف تصمیم دارد ژان ژآک ملانشون را به عنوان نخست وزیر پیشنهاد کند.

در این بیانیه گفته شده است ائتلاف تازه یعنی «اتحادیه مردمی نوین زیست‌بوم‌گرا [اکولوژیک] و اجتماعی» تلاش برای پیوستن سایر گروه های چپ و تشکیل یک ائتلاف گسترده ی مردمی را دنبال خواهد کرد.

ائتلاف تازه ی چپ مهم ترین رئوس برنامه ی خود در مورد فرانسه را افزایش حداقل دستمزد به ۱۴۰۰ یورو، بازگشت به بازنشستگی در سن ۶۰ سالگی برای همه، تضمین استقلال جوانان، منجمد کردن قیمت‌ها برای نیازهای اولیه و ریشه‌کنی فقر اعلام کرده است. اجرای برنامه ریزی زیست محیطی واقعی با اعمال قانون سبز (یا قانون طلایی آب و هوا) برای پاسخ به شرایط اضطراری آب و هوا و محیط زیست از جمله دیگر برنامه ی ها اتحادیه مردمی نوین است.

این ائتلاف تأسیس جمهوری ششم برای پایان دادن به نظام فعلی جمهوری و در نظر گرفتن حقوق جدید برای مردم، به ویژه رفراندوم ابتکاری شهروندان را از جمله برنامه های مهم دیگر خود اعلام کرده است.

در سیاست خارجی و موضع نسبت به اتحادیه ی اروپا، ائتلاف می خواهد به مسیر نئولیبرالی و «تولیدگرای» اتحادیه ی اروپا پایان دهد و پروژه‌ای جدیدی در جهت مسائل زیست‌محیطی و اجتماعی ایجاد کند. بنابر این اطلاعیه فرانسه به عنوان کشور بنیانگذار اتحادیه اروپا، نه از این اتحادیه خارج خواهد شد، نه آن را تجزیه خواهد کرد و نه خواهان برچیدن پول واحد اتحادیه است. ائتلاف چپ فرانسه برخی از قوانین اروپایی در حمایت از مصرف کننده و استانداردهای زیست محیطی را مورد حمایت قرار خواهد داد و با بسیاری از قوانین دیگر که با الزامات فوریت های زیست محیطی و اجتماعی در تضاد هستند مخالفت کرده و آن ها را به اجرا نخواهد گذاشت. ائتلاف می گوید از برخی قوانین اروپایی به ویژه در زمینه های اقتصادی و بودجه سرپیچی می کند و قاطعانه با حمله به آزادی های اساسی توسط دولت های راست افراطی مجارستان و لهستان مخالفت خواهد کرد.

«اتحادیه مردمی نوین زیست‌بوم‌گرا [اکولوژیک] و اجتماعی» می گوید عدم اجرای برخی از مصوبات اتحادیه ی اروپا، پیشتر در اسپانیا در مورد قیمت انرژی، در آلمان در رقابت بین شرکت های آب آشامیدنی و در پرتغال در زمینه اقتصادی و بودجه و غیره، اجرا شده است.

ائتلاف تازه تصریح کرده است به کار بر روی همگرایی های خود در شرایط بین‌المللی تنش‌ها و جنگ در قاره اروپا، برای یافتن راه‌ها و ابزارهایی به منظوربازگرداندن صلح، حفظ تمامیت ارضی همه کشورها، آغاز همکاری‌های ضد جهانی‌سازی در جهت ساختن دنیایی مبتنی بر حقوق بشر، دموکراسی و زیست بوم، ادامه خواهد داد.

ائتلاف در پایان تصریح می کند تمام امکانات خود را به کار می گیرد تا مذاکرات آغاز شده با سایر نیروها به موفقیت برسد و آن ها بتوانند در روز شنبه ۷ مای رویداد مشترکی را برگزار کنند.

نگاه مثبت حزب کمونیست فرانسه

روزنامه ی اومانیته در تفسیری پیرامون برگزاری مراسم اول ماه مه در پاریس به گفتگوهای مشترک بین احزاب چپ اشاره کرده و نوشته است:

همه رهبران چپ توانستند دست در دست هم به مناسبت اول ماه مه راهپیمایی کنند و در جشن روز  جهانی کارگر در کنار هم قرار بگیرند. با این پیام: ما با هم به سوی انتخابات پارلمانی می رویم تا مکرون و راست افراطی را شکست دهیم و یک برنامه بلندپروازانه را به پیروزی برسیم. 

اومانیته اشاره می کند: مذاکرات ادامه دارد… اما از آنجایی که قرار بود گفت وگو در بعدازظهر یکشنبه و صبح دوشنبه از سر گرفته شود، چیزی از دست نخواهد رفت.

اومانیته سپس می نویسد: همه قبول دارند که پارلمانی که ماکرون در آن اکثریت داشته باشد فاجعه خواهد بود. همه پروژه رئیس جمهور برای بالا بردن سن قانونی بازنشستگی به ۶۵ سال را محکوم می کنند. همه به خطر اقلیمی قریب الوقوع اشاره می کنند. همه پیشنهاد افزایش دستمزدها را دارند که در 1 مه طنین رسایی داشت. همه بر این باورند که چپ در برابر خود یک فرصت تاریخی دارد. یک فرصت غیرقابل از دست دادن: تلاش برای کسب اکثریت پارلمانی در ۱۲ و ۱۹ ژوئن… همه، کمونیست‌ها، بوم‌شناسان، شورشیان و سوسیالیست‌ها در مورد هویت نخست‌وزیر اتفاق نظر دارند: ژان لوک ملانشون، که با ۲۱.۹۵ درصد آرای کسب‌شده در دور اول انتخابات ریاست‌جمهوری، کلید اتحاد را در دست دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.