ابراز تردید ایران و روسیه دربارۀ زمان دستیابی به توافق احیای برجام

پس از پایان نخستین روز نشست کمیسیون مشترک برجام در دور ششم مذاکرات میان ایران و گروه کشورهای ۱+۴، نمایندگان ایران و روسیه دربارۀ به نتیجه رسیدن مذاکرات احیای برجام در طول هفته جاری ابراز تردید کرده‌اند. گفتگوها در هفتۀ منتهی به برگزاری انتخابات ریاست جمهوری ایران، در حالی در پایتخت اتریش دنبال می شود که همچنان طرفین از باقی ماندن برخی اختلاف نظرها در موضوعات اساسی خبر می‌دهند.

در پایان نخستین نشست از ششمین دور کمیسیون مشترک برجام، عباس عراقچی نمایندۀ ارشد و سرپرست تیم مذاکره کنندۀ ایران در مذاکرات وین، روز شنبه ۱٢ ژوئن/ ۲۲ خرداد، دستیابی به توافق تا پیش از انتخابات ریاست جمهوری را بعید دانست.

به گزارش ار اف ای، وی تصریح کرد: «به شخصه فکر نمی‌کنم که ظرف هفته جاری بتوانیم به جمع بندی نهایی در مذاکرات احیای برجام برسیم و تصور من این است که حداقل یک بار دیگر ما باید جمع بندی مذاکرات را به پایتخت‌ها منتقل کنیم. لذا من در این دورۀ مذاکراتی هم فکر نمی‌کنم ما به جمع بندی نهایی برسیم».

این در حالیست که پیش از این، برخی مقام‌های اروپایی در خصوص به نتیجه رسیدن مذاکرات احیای برجام که در وین در جریان است، تا پیش از انتخابات ریاست جمهوری ایران که قرار است در روز ۲۸ خرداد برگزار شود، ابراز امیدواری کرده بودند.

عباس عراقچی در ادامه تأکید کرد: «تا هر زمان که لازم باشد به مذاکرات درباره برجام ادامه می دهیم. ما با یک وضعیت پیچیده‌ای مواجه هستیم. هم بازگشت آمریکا به برجام، یک سری مسائل فنی، حقوقی و سیاسی دارد و هم راستی آزمایی اقدامات آمریکا از یک سری پیچیدگی‌هایی برخوردار است که باید در مورد آنها برنامه‌ریزی شود، دقت صورت بگیرد و شاخص تعریف شود و همچنین اقداماتی که ایران باید انجام دهد.»

وی در ادامه افزود: «آمریکا باید قدم اول را بردارد و همه اقداماتش را در ابتدا انجام دهد و بعد ایران راستی آزمایی می‌کند و سپس ما به تعهدات خود برمی‌گردیم. این ملاک کار ماست ولی خود این موضوع نیز نیاز به جدول بندی و جدول زمانی دارد و باید مشخص شود که اگر ما به جمع بندی رسیدیم مراحل تایید و تصویب آن چگونه باشد، در چه مدت انجام شود، چه مقدماتی باید برنامه‌ریزی شود و ما در چه روزی به اجرا می‌رسیم».

همچنین “میخائیل اولیانوف” دیپلمات ارشد و نمایندۀ روسیه در مذاکرات وین، در پایان نشست روز شنبه کمیسیون مشترک برجام، گفت: «اختلاف نظرها میان تهران و واشنگتن زیاد نیست اما اساسی است. مسئله اصلی حل نشده و باقیمانده در این مرحله از مذاکرات، این است که توافق چگونه اجرایی شود. اینکه چه کسی، چه کاری را در چه زمانی انجام دهد».

وی تأکید کرد: «برای نهایی کردن مذاکرات و دستیابی به توافق، دست کم به دو هفتۀ دیگر زمان نیاز است و باید روی نحوه و چگونگی اجرای توافق تمرکز کنیم».

“اولیانوف” نمایندۀ ارشد روسیه در سازمان های بین المللی و مذاکرات برجام در وین، تصریح کرد: «اجرای توافق، عمده ترین مسئله ای است که همچنان حل نشده باقی مانده است. پیشرفت هایی حاصل شده اما سرعت آن به اندازه ای نیست که می خواستیم؛ ولی من همچنان خوشبین هستم». او تأکید کرده است که به رغم اختلافات باقی مانده، روند مذاکرات مثبت است.

وی همچنین در حساب کاربری خود در توییتر نوشت: دور ششم مذاکرات احیای توافق برجام در وین با هدف دستیابی به نتیجه ای مثبت و موفقیت آمیز در جریان است؛ همۀ ما می خواهیم هر چه زودتر به نتیجه برسیم اما کیفیت دستیابی به نتیجه (در فرآیند احیای برجام)، در اولویت قرار دارد.

از سوی دیگر، “اَلن مَتن” دیپلمات ارشد و نمایندۀ اتحادیه اروپا در مذاکرات وین نیز پس از برگزاری نشست روز شنبه کمیسیون مشترک برجام در دور ششم رایزنی ها برای احیای توافق هسته ای با ایران، تصریح کرد: «ما در حال پیشرفت هستیم اما مذاکرات فشرده است و هنوز برخی مسائل، ازجمله چگونگی اجرای مراحل توافق باقی‌مانده است».

وی افزود: «اتحادیه اروپا نیز به عنوان هماهنگ کننده، به مذاکره با تمامی اعضای توافق برجام ادامه خواهد داد و به طور مجزا با ایالات متحده نیز گفتگو خواهد کرد تا راه حلی برای نزدیک شدن به حصول توافق نهایی (جهت احیای برجام) در روزهای آینده بیابد».

دور ششم مذاکرات احیای توافق برجام با حضور نمایندگان ارشد ایران، روسیه، چین، فرانسه ، بریتانیا و آلمان، روز شنبه در هتلی در وین آغاز شد و این نشست به مدت ۹۰ دقیقه به طول انجامید. هیئت آمریکایی به دلیل امنتاع ایران از ملاقات حضوری، به طور غیر مستقیم در این مذاکرات شرکت دارند.

هایکو ماس وزیر امور خارجۀ آلمان که در مذاکرات وین حضور ندارد، گفته است که «وقت کُشی به نفع هیچیک از طرفین نیست و کلیۀ طرف ها باید انعطاف پذیر و عملگرا باشند».

نمایندۀ چین در مذاکرات نیز گفته است که مسئله اصلی لغو تحریم های امریکا است.

دور پنجم و پیشین مذاکرات کمیسیون مشترک برای احیای برجام بین روزهای ۴ تا ۱۲ خرداد با حضور نمایندگان ایران، اتحادیۀ اروپا، فرانسه، بریتانیا، آلمان، چین و روسیه در پایتخت اتریش برگزار شده بود.

عراقچی: تا هر زمان که لازم باشد به رایزنی های وین ادامه می دهیم

عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر امورخارجه ایران در گفت‌وگو با شبکه پرس تی وی درباره روند مذاکرات وین اظهار داشت: «آنها (سایر طرف های برجام) باید به جمهوری اسلامی ایران اطمینان دهند که آنچه در گذشته اتفاق افتاد (خروج آمریکا از توافق) در آینده تکرار نخواهد شد».

وی ادامه داد: «برای رسیدن به این منظور، ما نیازمند بحث و رایزنی های زیاد سیاسی، فنی و قانونی هستیم و تا هر زمان که لازم باشد به این گفت‌وگوها ادامه خواهیم داد».

رئیس تیم ایران در مذاکرات وین پس از پایان نشست کمیسیون مشترک برجام در وین هم تصریح کرد: ما به دنبال رسیدن به یک توافق خوب و مطلوب برای جمهوری اسلامی ایران هستیم و در این مسیر نه عجله می کنیم، نه وقت را تلف می‌کنیم. البته هر چه زودتر به توافق نهایی برسیم بهتر است».

عراقچی ادامه داد: «مهم این است که در این توافق، به آن شاخص‌هایی که مد نظر ماست رسیده باشیم. ایران بدون رسیدن به خواسته های کلیدی خود قطعا توافق نخواهد کرد.»

وی همچنین تصریح کرد: «طرف‌های مقابل در نقطه‌ای هستند که باید تصمیم خود را بگیرند. ایران تصمیمات سخت خود را پیش از این اتخاذ کرده است. آن موقعی که در مقابل خروج ترامپ و آمریکا از برجام تصمیم گرفت که در برجام باقی بماند؛ تصمیم سخت ما آن موقع اتخاذ شد و الان نوبت طرف‌های مقابلمان است که تصمیمات سخت خود را بگیرد».

وی افزود: «اگر آنها می‌خواهند برجام را حفظ کنند باید انعطاف‌های لازم را داشته باشند تا بتوانند تصمیمات خود را بگیرند. ما آمادگی داریم که مذاکرات را تا آنجایی که آنها بتوانند به تصمیم برسند ادامه دهیم».

Share: