ابراز نگرانی از گسترش موارد ابتلا به بیماری کووید-۱۹ در جهان

لوتار ویلر، رئیس انستیتو روبرت کخ، در گزارش خود به وضعیت شیوع ویروس کرونا در جهان پرداخته است. او خوش‌بینی در مورد فائق آمدن بر این ویروس را خردمندانه ندانسته و اوضاع در آسیا و آمریکا را وخیم ارزیابی کرده است.

لوتار ویلر، رئیس انستیتو روبرت کخ آلمان، امروز سه‌شنبه سوم تیر (۲۳ ژوئن) در گزارش مفصل خود درباره شیوع بیماری کووید-۱۹ نگاهی داشته به گسترش این بیماری در نقاط مختلف جهان و جمع‌بستی از آخرین اخبار ناظر بر شیوع ویروس کرونا در جهان ارائه کرده است.

بر اساس گزارش ویلر، وضعیت در اروپا کمابیش حالت عادی به خود می‌گیرد. این در حالی است که در روسیه، مقدونیه و جمهوری ارمنستان، افزایش موارد شیوع این بیماری همچنان نگران‌کننده است.

بنا بر اظهارات مقامات امور پزشکی روسیه، ظرف ۲۴ ساعت گذشته ۷۴۲۵ نفر دیگر به آمار بیماران کووید-۱۹ در این کشور اضافه شده و ۱۵۳ نفر نیز ظرف همین مدت جان خود را از دست داده‌اند. به این ترتیب، تعداد کل مبتلایان به ویروس کرونا در روسیه به ۵۹۹ هزار و ۷۰۵ نفر بالغ می‌شود. این در حالی است که محدودیت‌های مربوط به تردد و فعالیت‌های اقتصادی مدتی است رفع شده‌اند.

رئیس انستیتو کخ گفته است که گرچه شمار مبتلایان به بیماری کووید-۱۹ در آفریقا نیز سیری صعودی دارد، اما میزان ابتلا به این بیماری در آن قاره تنها پنج درصد کل موارد ابتلای روزانه به این بیماری است.

مطابق آماری که از سوی انستیتو کخ منتشر شده، در حال حاضر در سطح جهان حدود هشت میلیون و ۸۰۰ هزار نفر به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند. همین آمار شمار قربانیان این بیماری در جهان را بالغ بر ۴۵۰ هزار نفر اعلام کرده است.

تنها در روز یکشنبه گذشته ۲۱ ژوئن، در سطح جهان ۱۸۰ هزار نفر دیگر مبتلا به بیماری کووید-۱۹ شدند. ویلر می‌گوید، این میزان تقریبا برابر با کل میزان ابتلای به این بیماری در آلمان است. در آلمان تا کنون ۱۹۰ هزار مورد از ابتلا به این بیماری ثبت شده است.

حدود نیمی از مجموع مبتلایان به بیماری کووید-۱۹ متعلق به قاره آمریکا (آمریکای شمالی و جنوبی) است. وضعیت در کشورهای آمریکا و برزیل بسیار وخیم و بحرانی گزارش شده است. شیوع گسترده این بیماری به‌ویژه در ایالت‌های جنوبی آمریکا گزارش شده است. شمار مبتلایان به کرونا در آمریکا به دو میلیون و ۳۵۵ هزار نفر رسیده است.

علت افزایش شمار مبتلایان به این بیماری در آمریکا و برزیل کاهش محدودیت‌ها اعلام شده است. افزون بر آن، در زندان‌ها و همچنین در کشتارگاه‌های آمریکا نیز موارد شیوع گسترده ویروس کرونا مشاهده شده است.

در آسیا، وضعیت در دو کشور هند و پاکستان، از حیث ثبت موارد جدید ابتلا به ویروس کرونا، نسبت به سایر کشورها وخیم‌تر است. در عربستان سعودی نیز موارد ثبت‌شده ابتلا به ویروس کرونا افزایش آشکاری داشته است. لوتار ویلر همچنین از شروع موج دوم شیوع کرونا در ایران خبر داده است.

دویچه وله

:

Share:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *