اتحادیه اروپا استفاده از مین‌های ضدنفر توسط ارتش آمریکا را محکوم کرد

اتحادیه اروپا با انتقاد شدید از تصمیم رئیس‌جمهور آمریکا برای کاهش محدودیت‌های استفاده‌ از مین‌های ضدنفر، این اقدام را “كاملاً غیرقابل قبول” خواند. استفاده از مین‌های ضدنفر در ۱۶۰ کشور جهان ممنوع است.

اتحادیه اروپا سه‌شنبه ۱۵ بهمن (۴ ژانویه) در اقدامی نادر با انتشار بیانیه‌ای لغو محدودیت استفاده از مین‌های ضدنفر در ارتش آمریکا را محکوم کرد.

اتحادیه اروپا در این بیانیه تأکید کرد که محدود شدن استفاده از این مین‌ها “جان ده‌ها هزار انسان را در بیست سال گذشته نجات داده است. استفاده از این مین‌ها در هر مکان، زمان و توسط هر کشور یا گروهی از نظر اتحادیه اروپا کاملاً غیرقابل قبول است”.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا، ۱۱ بهمن (۳۱ ژانویه) محدودیت استفاده از مین‌های ضدنفر را که در دولت اوباما وضع شده بود لغو کرد. طبق اطلاعیه کاخ سفید، ارتش آمریکا از این پس می‌تواند، در شرایطی خاص از مین‌های ضدنفر پیشرفته‌ای استفاده کند که از دور قابل کنترل هستند.

استفاده ارتش آمریکا از این مین‌ها از سال ۲۰۱۴ میلادی در سراسر جهان به استثنای کره جنوبی متوقف شده بود. در مرز میان کره شمالی و کره جنوبی، مین‌های ضدنفر کاشته شده است. 

مارک اسپر، وزیر دفاع آمریکا، گفته است که استفاده از مین‌های ضدنفر برای عملیات پیروزمندانه ارتش آن کشور ضرورت دارد. این درحالی است که بیش از ۱۶۰ کشور جهان از سال ۱۹۹۹ میلادی مصوبه‌ ممنوعیت استفاده از مین‌های ضدنفر را امضاء کردند. آمریکا و چین و روسیه این مصوبه را امضا نکردند.

Share: