اتحادیه اروپا به کشورهای عضو در مورد قبول شرایط روسیه در مورد خرید گاز از آن کشور هشدار داده است.
اورسولا فون در لاین، رئیس کمیسیون اروپا، در واکنش به تصمیم روسیه برای قطع کامل انتقال گاز به کشورهای لهستان و بلغارستان به دلیل خودداری از پرداخت بهای گاز وارداتی به روبل، گفته است که هر کشوری شرایط روسیه در این زمینه را بپذیرد تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه جنگ روسیه در اوکراین را نقض کرده است.
پیشتر، خبرگزاری روسی تاس گزارش کرده بود که اتریش، از کشورهای عضو اتحادیه اروپا، پذیرفته است که گاز روسیه را به روبل خریداری کند.
فون در لاین، با توصیف اقدام روسیه به عنوان “باج‌خواهی” گفته است که دوران استفاده از سوخت فسیلی در اروپا باید به پایان برسد و افزوده است که اتحادیه اروپا به هر اقدام ممکنی برای محافظت از منابع مصرف‌کنندگان دست خواهد زد.
پیشتر سخنگوی دفتر رئیس جمهوری روسیه گفته بود که “کشورهای غیر دوست” مسئول کمبود سوخت در اروپا هستند. برخی منابع غربی گفته‌اند که در حالیکه کشورهای اروپایی کمابیش موضع مشترکی در محکومیت حمله روسیه به اوکراین و تلاش برای کمک به اوکراین اتخاذ کرده‌اند، دولت روسیه می‌کوشد از حربه گاز برای ایجاد اختلاف بین آنها استفاده کند.
پس از آغاز عملیات نظامی روسیه علیه اوکراین، کشورهای غربی یک رشته تحریم‌های اقتصادی و مالی را علیه روسیه به اجرا گذاشتند که از جمله شامل جلوگیری از دسترسی آن کشور به نظام بانکی و مالی جهانی و مسدود کردن سپرده‌های ارزی آن در خارج بود. این اقدام سقوط نرخ برابری روبل را در پی داشت.
پذیرش پرداخت بهای گاز وارداتی به روبل نرخ برابری روبل را بهبود خواهد بخشید و همچنین به روسیه امکان استفاده از عواید ناشی از صادرات گاز را خواهد داد.
پیشتر، خبرگزاری تاس روسیه گزارش کرده بود که دولت اتریش، که عضو اتحادیه اروپاست، شرایط روسیه برای واردات گاز را پذیرفته است.

بی بی سی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.