اتحادیۀ اروپا با خرید و تحویل ٤٥٠ میلیون یورو سلاح به اوکراین موافقت کرد. برای اولین بار اتحادیۀ اروپا اعلام کرد که قصد دارد هواپیماهای جنگنده نیز در اختیار اوکراین بگذارد. رئیس کمیسیون اروپا، اورسولا فون در لاین، از این کمک‌های نظامی به عنوان چرخشی تاریخی یاد نمود و حمایت صریح خود را از عضویت اوکراین در اتحادیه اروپا اعلام کرد.
به گزارش رادیو فرانسه، ارتش اوکراین اعلام کرد که نیروهای روسیه آهنگ حملات خود را کُند کرده‌اند، هر چند می‌کوشند موفقیت هایی در برخی مناطق به دست آورند. ارتش اوکراین همچنین گفت که نیروهای روسیه در تلاش های مکررشان برای حمله به حومۀ کی‌اف ناکام مانده و به عقب رانده شدند و کنترل پایتخت همچنان در دست نیروهای ارتش اوکراین است.
از آغاز حملۀ روسیه به اوکراین قریب چهارصد هزار نفر از اهالی این کشور به کشورهای همجوار پناهنده شدند و شمار پناهجویان، به گزارش کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل رو به افزایش است. بر اساس پیش بینی های آمریکا و اتحادیۀ اروپا، ادامۀ جنگ در اوکراین به آواره شدن پنج تا هفت میلیون تن از شهروندان اوکراینی منجر خواهد شد. قرار است امروز فرانسه قطعنامه ای را دربارۀ کمک بشردوستانه به اوکراین و توقف فوری جنگ در اوکراین به شورای امنیت تسلیم کند.

همزمان و برای مقابله با نخستین پی آمدهای تحریم های اقتصادی غرب بانک مرکزی روسیه امروز تدابیری در حمایت از بازارهای داخلی این کشور اتخاذ کرد. از جمله تدابیر بانک مرکزی روسیه خریداری طلا در بازار داخلی این کشور و تعدیل محدودیت‌ها برای گشایش حساب های بانکی به ارز خارجی است. این تدابیر واکنشی است به حذف روسیه از خدمات بانکی جهانی، سوئیفت، و مسدود شدن دارایی های این کشور در خارج. بانک مرکزی اروپا امروز اعلام کرد که “اسپربانک” که یکی از بزرگترین بانک های روسیه به شمار می‌رود ورشکست شده و ارزش روبل، واحد پول ملی روسیه، سی درصد کاهش یافته است.

قرار است امشب به وقت اروپا، جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، با متحدان این کشور گفتگوی تلفنی انجام دهد. هدف از این ابتکار هماهنگ کردن پاسخی واحد در قبال آخرین تحولات حملۀ روسیه به اوکراین اعلام شده است. همزمان مجمع عمومی سازمان ملل نیز نشست فوق العادۀ اضطراری دربارۀ جنگ اوکراین برگزار خواهد کرد. ١٩۳ کشور عضو سازمان ملل باید در دفاع از دموکراسی در اوکراین و مخالفت با اشغال این کشور توسط روسیه موضع بگیرند. در این باره کشورهای اروپایی با هماهنگی اوکراین قطعنامه‌ای را تقدیم مجمع عمومی سازمان ملل کرده اند و در آن تجاوز نظامی روسیه به اوکراین را به شدیدترین وجه محکوم نموده‌اند.

در پی تهدید اتمی رئیس جمهوری روسیه، اتحادیۀ اروپا با خرید و تحویل ٤٥٠ میلیون یورو سلاح به اوکراین موافقت کرد. برای اولین بار اتحادیۀ اروپا اعلام کرد که قصد دارد هواپیماهای جنگنده نیز در اختیار اوکراین بگذارد. رئیس کمیسیون اروپا، اورسولا فون در لاین، از این کمک‌های نظامی به عنوان چرخشی تاریخی یاد نمود و حمایت صریح خود را از عضویت اوکراین در اتحادیه اروپا اعلام کرد. در اقدامی مشترک بیست و هفت کشور عضو اتحادیۀ اروپا فعالیت رسانه های دولتی روسیه، “راشا تودی” و “اسپوتنیک”، را ممنوع اعلام کردند و حریم هوایی خود را به روی هواپیماهای روسیه بستند. دولت کانادا نیز در هر دو زمینه تصمیم های مشابه گرفت.

رئیس جمهور اوکراین، ولودیمیر زلنسکی، ضمن قدردانی از ائتلاف جهانی علیه جنگ و در حمایت از اوکراین از شهروندان تمام کشورها دعوت کرد که در چارچوب یک “لژیون بین‌المللی” که در حال شکل‌گیری است “برای مبارزه با جنایتکاران جنگی روسیه” به اوکراین بپیوندند.

جوزپ بورل، نمایندۀ سیاست خارجی اتحادیۀ اروپا در مقاله‌ای در روزنامۀ “لوموند” نوشت : “دامنۀ حملۀ نظامی روسیه به اوکراین، نشان می دهد که ولادیمیر پوتین قصد دارد اوکراین را اشغال کند و با از میان بردن دموکراسی یک حکومت دست نشانده را بر این کشور حاکم سازد.” هدف پوتین، به گفتۀ بورل، فقط نابودی حیات و استقلال اوکراین نیست. اقدام پوتین، به گفتۀ جوزپ بورل، به منزلۀ تهدیدی بسیار خطرناک علیه امنیت اروپا است.