پیتر بایر خواستار اتحاد اروپا و آمریکا “در جنگ سرد جدید با چین” شد

پیتر بایر، هماهنگ کنندۀ مناسبات آلمان با آمریکا و کانادا، در گفتگو با خبرگزاری فرانسه، خواستار اتحاد اروپا و آمریکا “در جنگ سرد جدید با چین” شد، صرف نظر از اینکه پیروز انتخابات آیندۀ ریاست جمهوری آمریکا چه کسی باشد.

پیتر بایر گفته است که نقاط مشترک اروپا و آمریکا بر اختلافات شان می چربد و به همین خاطر او اروپا و آمریکا را به اتحاد در مقابل چالش بزرگ چین فراخوانده است. بایر گفته است که “جنگ سرد جدید میان آمریکا و چین آغاز شده و سدۀ حاضر را تحت الشعاع خود قرار خواهد داد.”

پیتر بایر انکار نکرده که بعد از چهار سال تنش و اصطکاک میان دونالد ترامپ و آنگلا مرکل بر سر موضوعاتی نظیر ایران، ناتو، تجارت جهانی و تغییرات اقلیمی، همکاری با جو بایدن نامزد حزب دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا آسانتر خواهد بود. با این حال وی تصریح کرده است که پیروزی بایدن در انتخابات آیندۀ آمریکا لزوماً به معنای آغاز یک عصر طلایی نخواهد بود. به گفتۀ پیتر بایر با انتخاب جو بایدن اختلافات اروپا و آمریکا یک شبه از میان نخواهند رفت، هر چند به گفتۀ او مناسبات دو طرف معقول تر خواهد شد.به گفتۀ پیتر بایر، اروپا و آمریکا بر سر چین و ایران منافع مشترک یا مشابه دارند و به همین خاطر، به گفتۀ او، ناراحت کننده است وقتی دو طرف نمی توانند بر سر مسائلی همچون حمایت از سازمان جهانی بهداشت و مقابله با ویروس کرونا، گرم شدن کرۀ زمین و مهار برنامۀ اتمی ایران با یکدیگر به توافق برسند…

Share:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *