اتمام حجت کارگران پیمانی نفت به عدم پاسخگویی پیمانکاران

به گزارش شورای سازماندهی اعتراضات کارگران پیمانی نفت، به پیمانکارانی که برای جذب نیرو پاسخگو نیستند، التیماتوم داده‌اند.

در متن شورای سازماندهی اعتراضات کارگران پیمانی نفت آمده است:

«سه ماه از اعتصاب ما کارگران پیمانی نفت و پروژه‌ای اعتصابی در مراکز نفتی می‌گذرد. اما هنوز برخی از پیمانکاران از جمله در شرکت‌های فاز ۱۴، شرکت‌های فعال در پالایشگاه آبادان. پتروشیمی سلمان فارسی در ماهشهر، پادجم. پروژه جاسک، پارس فنل و کارگاه‌ها قراردادی با کارگران نمی‌بندند. هنوز زیر بار مطالبات به حق ما کارگران نرفته‌اند.

در برابر این زورگویی پیمانکاران، همکاران ما اولتیماتوم داده‌اند. اگر به خواسته آنها مبنی بر ۲۰ روز کار و ۱۰ روز مرخصی و افزایش حقوق‌ها به میزان درخواستی آنها پاسخ داده نشود، تمام این کارگاه‌ها را به تعطیلی و اعتصاب خواهند کشاند.

ما کارگران با قدرت اعتصاب‌مان و با پیشبرد متحدانه اعتراضات‌مان می‌توانیم خواست‌هایمان را تحمیل کنیم. باید بالاترین حد مزدی که بین پیمانکاران با همکاران ما مورد توافق شده است، مبنای توافقات سراسری باشد. نباید مزد هیچ کارگری کمتر از ۱۲ میلیون باشد و باید دستمزدها در هر ماه به موقع پرداخت شود.

باید ۲۰ روز کار و ۱۰ روز مرخصی در همه رده‌های شغلی و در تمام مراکز نفتی اجرایی شود. این دو مطالبه باید موضوع اصلی هر مذاکره‌ای بین کارگران پیمانی نفت با پیمانکاران باشد.

بعلاوه اینکه باید برای همه کارگران حق بیمه رد شود و درمان رایگان شامل همه کارگران شود. باید واکسیناسیون رایگان برای همه کارگران اجرایی شود. باید کمپ‌ها و وضع غذا بهبود کیفی و قابل قبول پیدا کند و محیط‌های کار امن باشد. اینها خواست‌های اولیه ما است که بعد از بازگشت به کار نیز پیگیر آنها خواهیم بود و کوتاه نمی‌آییم.

قبلا گزارش کردیم در شرکت‌های بسیاری از جمله در خوزستان و عسلویه پیمانکاران زیر فشار اعتراضات رفتند.

آنها حاضر به قبول بخشی از خواست‌های ما شده‌اند. اما هر کجا که پیمانکاران زیر وعده‌هایشان زده‌اند و یا بزنند، پاسخ ما بازگشت دوباره به اعتصاب است. در این مدت نیز همین کار را کرده‌ایم.

بدین ترتیب اعتصاب ما کارگران پیمانی نفت و پروژه‌ای ادامه دارد. از نظر ما کارگران، تحمیل این مطالبات گام اول برای تضعیف پیمانکاران است. برای برچیده شدن بساط پیمانکاران و کار پیمانی این شکل برده‌وار کاری است.

همکاران! اعتصاب و در کنار آن برپایی تجمعات اعتراضی ابزار قدرت ما است. از جمله برپایی تجمعات در مقابل درب پالایشگاه‌ها و پتروشیمی‌ها ابزار قدرت ما در برابر زورگویی‌های پیمانکاران است. شورای سازماندهی بر ادامه اعتراضات تا رسیدن به خواست‌هایمان، به‌ویژه برپایی تجمعات اعتراضی و حفظ اتحاد و همبستگی مبارزاتی‌مان با اتکاء به تصمیم‌گیری جمعی از طریق برپایی مجمع عمومی و انتخاب نمایندگان واقعی خودمان تاکید دارد.»

شورای سازماندهی اعتراضات کارگران پیمانی نفت

Share:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *