حکم اعدام دو زندانی که پیشتر از بابت اتهامات مرتبط با مواد مخدر و قتل به اعدام محکوم شده بودند، در زندان دامغان و ندامتگاه مرکزی کرج اجرا شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از کمپین فعالین بلدچ، بامداد امروز سه‌شنبه ۱۰ خردادماه ۱۴۰۱، یک زندانی در زندان دامغان اعدام شد.

در این گزارش هویت این زندانی که پیشتر از بابت اتهامات مرتبط با مواد مخدر به اعدام محکوم شده بود، “الله نظر اسماعیل زهی“ ۳۳ ساله فرزند شیر محمد اهل زاهدان عنوان شده است.

تا لحظه تنظیم این گزارش، اعدام این زندانی از سوی رسانه‌های داخل ایران و یا منابع رسمی اعلام نشده است.

اجرای حکم اعدام یک زندانی در زندان کرج

در گزارش دیگری به نقل از رکنا، صبح روز یکشنبه ۸ خرداد ماه ۱۴۰۱، یک زندانی ۲۵ ساله در ندامتگاه مرکزی کرج اعدام شد.

در این گزارش آمده است، این فرد که مرد ۲۲ ساله‌ای است پیشتر به اتهام قتلی که در جریان یک درگیری رخ داده بود بازداشت و به اعدام محکوم شده بود.

این زندانی در دفاع از خود در دادگاه عنوان کرده بود که من قبول دارم که مرتکب قتل شدم اما باور کنید من دعوا را شروع نکردم آنها مقابلم ایستادند و با تهمت به من درگیری را آغاز کردند من هم که حسابی شوکه شده بودم برای دفاع از خودم دست به چاقو شدم اما حالا بشدت از این کارم پشیمان هستم.

حکم اعدام این زندانی پس از تایید دیوان عالی کشوری صبح روز یکشنبه گذشته اجرا شد.

بر اساس گزارش سالانه مرکز آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در بازه زمانی (اول ژانویه ۲۰۲۱ تا ۲۰ دسامبر ۲۰۲۱) دستکم ۲۹۹ شهروند اعدام شدند و ۸۵ تن دیگر به اعدام محکوم شدند. از جمله اعدام شدگان باید به اعدام ۴ کودک-مجرم اشاره کرد.

بنا بر همین گزارش بیش از ۸۸ درصد اعدام های صورت گرفته در ایران توسط دولت یا نهاد قضایی اطلاع رسانی نمی‌شوند که نهادهای حقوق بشری اصطلاحا آن را اعدام “مخفیانه” می‌خوانند.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.