اجرای حکم اعدام دو زندانی در زندان قم

سحرگاه روز شنبه ۲۰ دی ماه، حکم دو زندانی که پیشتر از بابت اتهامات مرتبط با مواد مخدر به اعدام محکوم شده بودند در زندان مرکزی قم به اجرا درآمد. همچنین یک زندانی دیگر که از بابت اتهام قتل به اعدام محکوم شده بود به دنبال اخذ رضایت از شکات پرونده از پای چوبه دار به بند بازگشت.

هرانا به نقل از سازمان حقوق بشر ایران، امروز شنبه ۲۰ دی ۱۳۹۹، دو زندانی در زندان مرکزی قم اعدام شدند.

هویت این دو زندانی که از بابت اتهامات مرتبط با موادمخدر به اعدام محکوم شده بودند فرزاد محمدنوره و مهدی جوشنی احراز شده است.

همچنین یک زندانی دیگر با نام کوچک ساسان که با اتهام «قتل عمد» به اعدام محکوم شده بود، پس از ۸ سال، پای چوبه دار موفق به اخذ رضایت از شاکیان پرونده شد و به بند بازگشت.

این سه زندانی که هفته گذشته به سلول انفرادی منتقل شده بودند، ظهر پنج‌شنبه با خانواده‌های خود ملاقات آخر را انجام دادند و صبح روز جاری حکم دوتن از ایشان به اجرا درآمد.

در این گزارش به نقل از یک منبع مطلع آمده است: “فرزاد محمد نوره و مهدی جوشنی متهم به حمل ۱۳۵ کیلو گرم مواد مخدر از نوع شیشه بودند”.

اعدام این دو زندانی تا لحظه تنظیم این خبر از سوی رسانه‌های داخل ایران و یا منابع رسمی اعلام نشده است.

بنابر گزارش نهادهای بین‌المللی، ایران به تناسب سرانه جمعیت و میزان اعدام، رتبه نخست اعدام شهروندان خود در دنیا را دارد.

بر اساس گزارش مرکز آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در دوره یکساله (اول ژانویه ۲۰۲۰ تا ۲۰ دسامبر ۲۰۲۰) دستکم ۲۳۶ شهروند اعدام شدند و ۹۵ تن دیگر به اعدام محکوم شدند. از جمله اعدام شدگان باید به اعدام ۲ کودک-مجرم اشاره کرد و همینطور به محل اجرای ۱ حکم اعدام که در ملا عام بوده است.

بنا بر همین گزارش بیش از ۷۲ درصد اعدام های صورت گرفته در ایران توسط دولت یا نهاد قضایی اطلاع رسانی نمی‌شوند که نهادهای حقوق بشری اصطلاحا آن را اعدام “مخفیانه” می‌خوانند.

Share: