روز چهارشنبه ۴ خردادماه، دادستان عمومی و انقلاب تهران از اجرای حکم یک زندانی که پیشتر از بابت اتهام محاربه به اعدام محکوم شده بود، خبر داد.

هرانا به نقل از مرکز رسانه قوه قضاییه، صبح امروز چهارشنبه ۴ خرداد ماه ۱۴۰۱، دادستان عمومی و انقلاب تهران از اجرای حکم یک زندانی که پیشتر از بابت اتهام محاربه در مراجع قضایی به اعدام محکوم شده بود، خبر داد.

علی صالحی درباره جزئیات این خبر اظهار کرد: این سارق مسلح با نام اختصاری (ر-ع) به همراه دو نفر از همدستانش باند زورگیری و سرقت مسلحانه‌ای را تشکیل داده بودند و با ایجاد رعب و وحشت و استفاده از سلاح در منطقه شرق تهران به ویژه محلات جوادیه و تهرانپارس، نسبت به سرقت طلاجات مردم مبادرت می‌کردند.

صالحی خاطرنشان کرد: پس از طی مراحل دادرسی، اثبات جرم محاربه از طریق سرقت مسلحانه و صدور حکم اعدام درخصوص متهم (ر-ع)، این حکم در دیوان عالی کشور تأیید و صبح امروز چهارشنبه ۴ خردادماه، به مرحله اجرا گذاشته شد.

بر اساس گزارش سالانه مرکز آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در بازه زمانی (اول ژانویه ۲۰۲۱ تا ۲۰ دسامبر ۲۰۲۱) دستکم ۲۹۹ شهروند اعدام شدند و ۸۵ تن دیگر به اعدام محکوم شدند. از جمله اعدام شدگان باید به اعدام ۴ کودک-مجرم اشاره کرد.

بنا بر همین گزارش بیش از ۸۸ درصد اعدام های صورت گرفته در ایران توسط دولت یا نهاد قضایی اطلاع رسانی نمی‌شوند که نهادهای حقوق بشری اصطلاحا آن را اعدام “مخفیانه” می‌خوانند.