اجرای حکم اعدام یک زندانی در قم

روز پنچ‌شنبه ۲۷ آذر، حکم یک زندانی که پیشتر از بابت اتهام “تجاوز به عنف و آدم ربایی” به اعدام محکوم شده بود، در زندان قم به اجرا درآمد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از سازمان حقوق بشر ایران، صبح روز پنچ‌شنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۹، یک زندانی در زندان مرکزی قم اعدام شد.

هویت این زندانی که از بابت اتهام “تجاوز به عنف و آدم ربایی” به اعدام محکوم شده بود، سید شهاب جاوید احراز شده است.

در این گزارش به نقل از یک منبع مطلع آمده است: “شهاب جاوید، حدود ۱۰ سال پیش بازداشت شد. او همیشه منکر اتهامات وارده بود و در طول این سالها بارها برای مقامات قضایی نامه نوشت و گفت که من در این پرونده هیچ نقشی نداشتم اما این حکم تایید شد. خانواده شاکی در سال ۹۷ گفته بودند ما رضایت می دهیم و همان سال تا پای چوبه دار رفت و حکم اجرا نشد و به سلولش بازگردانده شد. یکبار دیگر سال ۹۸ هم شهاب برای اجرای حکم به مدت شش روز در انفرادی بود و این حکم اجرا نشد تا روز پنج‌شنبه”.

شهاب جاوید، روز سه‌شنبه ۲۵ آذر ماه، به همراه یک زندانی دیگر به‌نام یوسف اکرم ‌پور که با اتهام «قتل عمد» در پرونده‌ای جداگانه به اعدام محکوم شده بود، به سلول انفرادی منتقل شدند. صبح روز پنج‌شنبه یوسف اکرم‌پور با اخذ رضایت و یا مهلت از شاکیان پرونده، به بند خود بازگشت، اما حکم شهاب جاوید به اجرا درآمد.

اعدام این زندانی تا لحظه تنظیم این خبر از سوی رسانه‌های داخلی و یا منابع رسمی اعلام نشده است.

بنابر گزارش نهادهای بین‌المللی، ایران به تناسب سرانه جمعیت و میزان اعدام، رتبه نخست اعدام شهروندان خود در دنیا را دارد.

بر اساس گزارش مرکز آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در دوره یکساله (۱۰ اکتبر ۲۰۱۹ تا ۸ اکتبر ۲۰۲۰) دستکم ۲۵۶ شهروند اعدام شدند و ۹۶ تن دیگر به اعدام محکوم شدند. از جمله اعدام شدگان باید به اعدام ۲ کودک-مجرم اشاره کرد و همینطور به محل اجرای ۲ حکم اعدام که در ملا عام بوده است.

بنا بر همین گزارش ۷۷ درصد اعدام های صورت گرفته در ایران توسط دولت یا نهاد قضایی اطلاع رسانی نمی‌شوند که نهادهای حقوق بشری اصطلاحا آن را اعدام “مخفیانه” می‌خوانند.

Share: