اجرای حکم شلاق علی عزیزی و الیار حسین زاده در ارومیه

حکم شلاق و جزای نقدی علی عزیزی و الیار حسین زاده دو تن از شهروندان بازداشت شده در جریان اعتراضات سراسری آبان ماه ۹۸ امروز دوشنبه ۱۹ خردادماه به اجرا درآمد. این شهروندان پیشتر توسط توسط دادگاه کیفری ارومیه هر کدام به پرداخت پانزده میلیون ریال جزای نقدی بدل از ۸ ماه حبس و ۲۰ ضربه شلاق محکوم شدند.

هرانا، امروز دوشنبه ۱۹ خردادماه ۱۳۹۹، حکم شلاق و جزای نقدی علی عزیزی و الیار حسین زاده دو تن از شهروندان بازداشت شده در جریان اعتراضات سراسری موسوم به “اعتراضات آبان ماه” به اجرا در آمد.

این شهروندان پیشتر در جریان اعتراضات سراسری موسوم به “اعتراضات آبان ماه” بازداشت شدند. جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات آنان در شعبه ۱۰۱ دادگاه کیفری ۲ شهرستان ارومیه برگزار شد.

علی عزیزی و الیار حسین زاده اسفندماه ۹۸ به همراه چهار هم پرونده ای دیگر خود توسط شعبه ۱۰۱ دادگاه کیفری ۲ شهرستان ارومیه به ریاست قاضی حمید گلی نژاد از بابت اتهام “اخلال در نظم عمومی” هر کدام به پرداخت پانزده میلیون ریال جزای نقدی بدل از ۸ ماه حبس و ۲۰ ضربه شلاق محکوم شدند.

علی عزیزی به علت بازداشت در بند امنیتی زندان مرکزی تبریز نتوانست که در جلسه محاکمه حاضر شود و با تقاضای واخواهی وی جلسه محاکمه او مجددا برگزار شد. وی به همین منظور فرودین امسال توسط شعبه ۱۰۱ دادگاه کیفری دو مجتمع بهشتی ارومیه احضار شد. با این حال دادگاه دفاعیات وی را رد کرده و رای صادره را عینا تایید کرد.

حکم الیار حسین زاده نیز به صورت غیابی برای وی صادر شده است.

لازم به یادآوری است از روز جمعه ۲۴ آبان ماه ۹۸ معترضان در واکنش به افزایش قیمت بنزین در شهرهای مختلف به خیابان آمدند. محمد جواد کولیوند، نماینده مردم کرج در مجلس گفت این اعتراضات در روز اول جمعه ۲۴ آبان ماه در ۷۱۹ نقطه از کشور رخ داد. سید حسین نقوی حسینی سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس نیز روز دوشنبه ۴ آذرماه، آمار بازداشتی های اعتراضات اخیر را حدود ۷ هزار نفر اعلام کرد.

نسخه کامل گزارش هرانا از این اعتراضات را تحت عنوان “آبان خونین” می‌توانید در این لینک مطالعه کنید.

هرانا همچنین در تاریخ ۲ دی ماه در گزارشی جداگانه با عنوان “گلوله و عفونت؛ بحران زخمی‌های اعتراضات آبان ماه” به وضعیت شماری از زخمی شدگان در جریان اعتراضات آبان پرداخته بود.

لازم به ذکر است که علی عزیزی شهروند اهل ارومیه و فعال ترک (آذربایجانی) پیشتر نیز در روز یکشنبه ۴ اسفندماه ۹۸، توسط ماموران امنیتی در منزل پدری خود و بدون ارائه حکم، در ارومیه بازداشت و در تاریخ ۶ فروردین‌ماه ۱۳۹۹، با تودیع قرار وثیقه ۵۰۰ میلیون تومانی به صورت موقت و تا پایان مراحل دادرسی از زندان تبریز آزاد شده بود. شعبه ۱۶ بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب تبریز به ریاست قاضی سید علی موسوی آقای عزیزی را در خصوص این پرونده به “فعالیت تبلیغی علیه نظام و عضویت در گروه غیرقانونی گاماج” متهم کرده است. پیش از این نیز قرار وثیقه ۱ میلیارد تومانی برای آقای عزیزی صادر شده بود.

pastedGraphic.png
Share: