احتمال تعطیلی کارخانه قند فسا و بلا تکلیفی کارگران این کارخانه

کارخانه قند فسا دیگر تولید ندارد و به صورت کامل خوابیده است. این موضوع احتمال تعطیلی کارخانه را افزایش داده است.

کارگران کارخانه قند فسا در ارتباط با آخرین وضعیت این کارخانه گفتند: «شرکتی‌ها حدود ۹۰ نفر هستند که همگی به بیمه بیکاری معرفی شدند؛ اما صد و چند نفر کارگر فصلی برای تسویه حساب معرفی شدند که هنوز بیمه بیکاری خود را دریافت نکرده‌اند.»

این کارگران در ادامه می‌گویند: «کارگران رسمی نیز حدود ۲۰ تا ۳۰ نفر هستند که همچنان بلاتکلیف هستند. این عده در نگهبانی و بخش اداری مشغول به کار هستند.»

به گفته کارگران این کارخانه، تولید در قند فسا به صورت کامل خوابیده، حتی ملاس و آجرنسوز و چیزهایی که فعلاً به درد نمی‌خورند را می‌فروشند تا حقوق رسمی‌ها را بپردازند.

لازم است یادآوری کنیم، در دی ماه سال جاری، کارگران قند فسا از تعطیلی کارخانه و تلاش برای فروش کارخانه خبر داده بودند؛ چرا که مدتهاست زیان‌ده و بدهی انباشه دارد.

کارگران قند فسا تأکید کردند که تعطیلی کارخانه که تنها منبع درآمد خانوارهای کارگری فسا است، می‌تواند ضربه بزرگی به معیشت مردم در این شهرستان کوچک استان فارس بزند.

کارخانه قند فسا در شهر فسا از شهرستان‌های استان فارس واقع است و این کارخانه از کارخانه‌های قدیمی است که ۴ سال پیش، سراشیبی سقوط را با سرعت طی کرد. کارگران این کارخانه مدتهاست که در اعتراض به بلاتکلیفی و دستمزدهای عقب‌افتاده، به مقامات و مسئولان مراجعه می‌کنند؛ اما نتیجه‌ای نگرفته‌اند.

این کارخانه می‌تواند روزانه ۸۰۰ تن چغندر قند را استحصال و به شکر سفید تبدیل و سالانه حدود ۵۰ هزار تن شکر سفید نیز تولید کند؛ لذا در صورت حمایت و رفع مشکلات، این واحد تولیدی در قلب شهر فسا می‌تواند از بیکار شدن ۳۱۵ نفر جلوگیری کند.

Share: