احتمال رویارویی نظامی ترکیه و ایران در ادلب سوریه تا چقدر جدی است؟

هم‌زمان با تشدید نبرد در ادلب سوریه بین نیروهای حامی رژیم اسد و مخالفان مسلح، جنگ لفظی بین ترکیه و ایران نیز شدت یافت. یک کارشناس سیاسی به پرسش‌های دویچه وله درباره سرنوشت نبردهای ادلب و اقدام ‌بعدی ترکیه توضیح داد.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه نظامیان سوری را تهدید کرد که اگر به پیشروی خود در استان ادلب ادامه دهند این نیروها را در سراسر خاک سوریه مورد هدف قرار خواهد داد. اردوغان تاکید کرده: «اگر سربازان ترکیه در پایگاه‌های دیده‌بانی و در مناطق دیگر کوچک‌ترین آسیبی ببینند، ترکیه از امروز تمام نیروهای این رژیم [سوریه] را در همه مورد حمله قرار خواهد داد».

اردوغان به دولت اسد تا پایان فوریه (تا چهار روز دیگر) مهلت داده و گفته است که “ترکیه مصمم است تا نظامیان سوری تا این تاریخ به پشت مرزهای منطقه عاری از تنش (پشت پایگاه‌های دیده‌بانی ترکیه) بازگرداند”. اما نیروهای سوری و حامیان ایرانی بشار اسد نه تنها عقب‌نشینی نکرده‌اند، بلکه به پیشروی خود نیز ادامه داده‌اند. طبق آمار رسمی وزارت دفاع ترکیه تاکنون ۱۶ تن از سربازان این کشور در استان ادلب کشته شده‌اند.

با کشته شدن سربازان ترکیه در ادلب لحن رسانه‌های این کشور تغییر کرد و از “حملات تروریستی شبه نظامیان ایرانی حامی بشار اسد” به ادلب انتقاد کردند و از طرف دیگر روسیه را متهم به زیر پاگذاشتن توافقنامه سوچی کردند. طبق این توافقنامه ادلب منطقه عاری از تنش اعلام شده بود.

روزنامه‌های ترکیه در چند روز گذشته از کشته‌شدن صدها شبه نظامی مورد حمایت ایران در ادلب خبر دادند. خبرگزاری آناتولی ترکیه نوشته است که ۲۲ گروه‌ شبه نظامی ایرانی از کشورهای مختلف که تعداد نفرات‌شان به ۱۲۰ هزار نفر می‌رسد در ۲۳۲ منطقه ادلب حضور دارند و از شرق، غرب و جنوب، ادلب را محاصره کرده‌اند.

آناتولی ضمن تروریست خواندن گروه‌های مورد حمایت ایران نوشته که جمهوری اسلامی ایران از سال ۲۰۱۴ هزاران شبه نظامی خارجی را از عراق، لبنان، افغانستان و پاکستان به سوریه اعزام کرده و این گروه‌ها عامل مرگ ده‌ها هزار غیرنظامی سوری و قحطی، گرسنگی، فاجعه انسانی و مهاجرت مردم سوریه شده‌اند.

به نوشته آناتولی تاکنون ۱۵ ژنرال ایرانی در جنگ سوریه کشته شده‌اند که مهم‌ترین آنها سردار حسین همدانی، معاون قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران بوده است….

Share: