احتمال سرایت کرونا به زندانیان و محرومیت پنج فعال کارگری کرد از اعزام به مرخصی

علیرغم صدور بخشنامه جدید قوه قضائیه مبنی بر اینکه زندانیانی که با اتهام اقدام علیه امنیت ملی و محکومیت کمتر از ۵ سال دارند، به دلیل کرونا در زندان‌ها از حق اعزام به مرخصی برخوردار می‌شوند، ۵ فعال کارگری کرد در زندان‌های سنندج و بوکان از اعزام به مرخصی محروم مانده‌اند.

۵ فعال کارگری کرد به نام‌های خبات دهدار، هادی تنومند، زانیار دباغیان، توفیق محمودی و اسحاق روحی، همچنان در زندان به سر می‌برند و از اعزام به مرخصی محروم هستند.

محمود صالحی، فعال کارگری اهل سقز در رابطه با عدم اعطای مرخصی به این پنج فعال کارگری کرد اعلام کرد: «با توجه به اظهارات خانواده این عزیزان، دادستان‌ها هیچ اقدامی جهت آزادی این کارگران انجام نمی‌دهند.»

خبات دهدار، پس از ۱۱ اسفند ۸۹، از سوی دادگاه انقلاب سنندج به پنج سال حبس تعلیقی محکوم شد. این فعال کارگری ۱۱ اسفند ماه ۹۴، در آخرین روز پایان حکم حبس تعلیقی‌اش، توسط نیروهای اطلاعاتی بازداشت و به مدت بیست روز تحت بازجویی قرار گرفت.

او پس از مدتی در پرونده‌ای دیگر، به اتهام تبلیغ علیه نظام به سه ماه و ۱۰ روز حبس محکوم و حکم حبس تعلیقی پیش‌تر وی نیز به حکم حبس تعزیری تبدیل شد.

این فعال کارگری تاکنون از حق مرخصی محروم مانده است.

هادی تنومند، فعال کارگری و عضو کمیته هماهنگی که برای کمک به ایجاد تشکل‌های کارگری خرداد ماه ۹۱ توسط نیروهای اطلاعات بازداشت شد، در آذرماه ۹۲ در دادگاه انقلاب مهاباد به اتهام عضویت در این کمیته و تبلیغ علیه نظام به سه سال و نیم حبس محکوم و بهمن ماه سال جاری به زندان بوکان منتقل شد.

زانیار دباغیان، فعال کارگری کرد ۱۶ مهرماه ۹۷، بازداشت و بعد از ۶۷ روز بازداشت با قرار وثیقه آزاد شد. وی بهمن ماه ۹۷ از سوی دادگاه انقلاب سنندج به اتهام اقدام علیه امنیت ملی و تبلیغ علیه نظام به یکسال حبس تعزیری محکوم شد.

توفیق محمودی، فعال کارگری ساکن سنندج نیز ۱۷ اسفند ۹۷ بازداشت و پس از ۴۵ روز بازداشت، با قرار وثیقه از زندان سنندج آزاد شد. وی ۲۱ اردیبهشت سال جاری از سوی دادگاه انقلاب سنندج به اتهام همکاری با احزاب معاند به یک سال حبس تعزیری محکوم شد و آبان ماه جهت اجرای حکم روانه زندان شد.

اسحاق روحی از فعالان کارگری سنندج اردیبهشت ۹۷، در جریان برگزاری مراسم روز جهانی کارگر بازداشت و پس از ۳۲ روز با قرار وثیقه از زندان آزاد شد. وی مرداد سال جاری به اتهام شرکت در روز جهانی کارگر، به یکسال حبس تعزیری محکوم و ۱۳ بهمن ماه پس از تأیید محکومیت به زندان مرکزی سنندج منتقل شد.

عدم اعزام این زندانیان به مرخصی در حالی که احتمال شیوع ویروس کرونا در زندان‌های ایران روز به روز جدی‌تر می‌شود خانواده آنها را نگران و تاکنون مسئولین زندان‌های بوکان و سنندج هیچ پاسخی به آنها نداده‌اند.

  • هشدار اتحادیه آزاد کارگران ایران نسبت به احتمال به کشتن دادن زندانیان سیاسی تحت پوش کرونا
pastedGraphic.png
Share: