احضار دو فعال کارگری در شهرستان سقز

روز چهارشنبه ۱۰ اردیبهشت ماه، محمود صالحی و عثمان اسماعیلی، فعالان کارگری در شهرستان سقز، طی تماسی تلفنی به اداره‌ اماکن نیروی انتظامی این شهرستان احضار شدند.

هرانا چهارشنبه ۱۰ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹، “محمود صالحی” و “عثمان اسماعیلی”، فعالان کارگری شهرستان سقز طی تماسی تلفنی به اداره‌ی اماکن نیروی انتظامی این شهرستان احضار شدند.

بر اساس این گزارش، این دو فعال کارگری از حضور در این اداره خودداری کرده و اعلام کرده‌اند تنها در صورت دریافت احضاریه رسمی در این اداره حاضر خواهند شد.

 تا لحظه تنظیم این گزارش از علت احضار این دو فعال کارگری اطلاع مشخصی در دست نیست.

گفتنی است که این دو فعال کارگری مهرماه سال گذشته نیز در جریان تجمعات اعتراضی مربوط به تحولات منطقه، توسط ارگان‌های امنیتی مورد بازجویی قرار گرفته بودند.

محمود صالحی، فعال کارگری پیشتر در تاریخ ۶ آبان به دست ماموران وزارت اطلاعات بازداشت و فردای آن روز  براساس رای دادگاه سنندج برای گذراندن یک سال حبس تعزیری به زندان مرکزی سقز منتقل شده بود.

وی نهایتا در تاریخ ۲ آذر ماه ۹۶، پس از تحمل دوران محکومیت خود از زندان سقز آزاد شده بود.

عثمان اسماعیلی نیز پبشتر در سال ۹۷، همزمان با روز جهانی کارگر به اتهام “تبلیغ علیه نظام و اخلال در نظم عمومی” بازداشت شده بود. وی پس از بازداشت به بند سلامت زندان سقز منتقل شده و نهایتا در روز دوشنبه ۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۷ در شعبه چهارم دادیاری سقز محاکمه و سپس با تودیع وثیقه ۳۰ میلیون تومانی از زندان سقز آزاد شده بود.

در تاریخ ۲۶ دی ماه ۹۷، دادگاه انقلاب سقز عثمان اسماعیلی را از بابت اتهام “فعالیت تبلیغی علیه نظام” با استناد به ماده‌ی ۵۰۰ قانون مجازات اسلامی به سه ماه حبس تعزیری محکوم کرد.

آقای اسماعیلی در تاریخ ۱۸ خردادماه ۱۳۹۸، با دریافت ابلاغیه‌ای جهت تحمل مدت محکومیت سه ماه خود به شعبه‌ی اجرای احکام دادسرای عمومی و انقلاب سقز احضار شد.

عثمان اسماعیلی پیش‌تر نیز در آبان‌ماه سال ۹۴ توسط شعبه‌ی اول دادگاه انقلاب شهرستان سقز به اتهام “تبلیغ به نفع گروهای مخالف نظام از طریق شرکت در مراسم روز جهانی کارگر” به ۲ ماه حبس تعزیری محکوم شده و روز دوشنبه ۲۷ فروردین ۹۷ با پایان دوران محکومیت خود از زندان مرکزی سقز آزاد شد.

آقای اسماعیلی به حکم صادره اعتراض کرد و این حکم در اسفندماه ۹۵ پس از بررسی مجدد در شعبه‌ی چهارم دادگاه تجدید نظر استان کردستان به دو ماه حبس تقلیل یافت.

حکم صادره در تاریخ ۲۵ اردیبهشت ۹۶ به این فعال کارگری ابلاغ و این فعال کارگری در تاریخ ۹ اسفندماه ۹۶ جهت تحمل حبس راهی زندان سقز شد.

pastedGraphic.png

عثمان اسماعیلی و محمود صالحی

Share: