احمد وحیدی وزیر کشور دولت رئیسی در یک گفتگوی مطبوعاتی خبر داد که گرانی ۴ کالا حتمی است. وی در ادامه اظهارات خود افزود که قیمت کالاهای دیگر نباید افزایش یابد. وحیدی اضافه کرد که در طرح اصلاح یارانه‌‌‌ها، فقط افزایش قیمت مرغ، تخم مرغ، لبنیات و روغن در نظر گرفته شده است.

گام بزرگ اقتصادی، با گرانی ۴ کالا

احمد وحیدی در توجیه گران کردن ۴ کالای اصلی از سفره مردم، آن را «یک گام بزرگ اقتصادی» خواند. وی مدعی شد که این طرح، اقتصاد کشور را به شکوفایی می‌رساند. وحیدی در این زمینه گفت:

«گام بزرگی در راستای شکوفایی اقتصاد کشور شروع شده است. با اجرای این طرح اهداف مهمی دنبال می‌شود که عادلانه کردن یارانه‌ها از اهداف مهم آن است. این طرح یکی از مهمترین اهداف  دولت برای اجرای «طرح بزرگ اقتصادی» است. در همین راستا لازم است که این کار به شکل بسیار قوی در همه سطوح مدیریت شود و سازمان تغزیرات آنرا کنترل کند».

استانداران اجرای طرح گرانی ۴ کالا را مدیریت کنند

وزیر کشور در اجرایی کردن طرح گرانی ۴ کالا، استانداران را موظف نمود تا به‌طور دقیق و جدی بر این طرح نظارت کنند. احمد وحیدی در ابلاغیه خود اضافه کرده است: «بجز گرانی ۴ کالا بقیه کالاها نباید گران شوند. قیمت حمل و نقل نباید بالا برود. قیمت سایر کالاها نباید گران شوند. سازمان تغزیرات که از قبل محدودیت‌هایی داشت، اختیارات جدیدی پیدا کرده که این طرح را با جدیت دنبال خواهد نمود».

چرا احمد وحیدی، وزیر کشور در موضوع گرانی‌ کالاها فعال شده است؟

قبل از اینکه به تناقضات و اشکالات موجود در گفته‌های احمد وحیدی توجه شود، سوال این است که چرا وزیر کشور در موضوع گرانی‌ها وارد شده است؟

اخبار و انعکاسات مختلف اجتماعی روزهای اخیر بعد از گران کردن قیمت آرد و نان، نشان می‌دهد که اصلی‌ترین دغدغه این روزهای مردم گرانی نان است. اگر چه دولت مدعی است با جیره‌بندی نان و تحویل نان با کارت یارانه‌ای، به هر نفر روزی ۷۵۰ گرم نان می‌رسد؛ اما این میزان نان یعنی روزی یک نان سنگک یا دو نان تافتون برای هر نفر در یک روز.

وقتی واقعیت صحنه را نیز در نظر بگیریم، فقط ۳ دهم نانوائیها از آرد یارانه‌ای استفاده می‌کنند که سهمیه کمی نیز دارند. بقیه نانوائی‌های کشور «آزاد پز» هستند که آرد را با قیمت آزاد تهیه کرده و با قیمت آزاد نیز به فروش می‌رسانند. به همین دلیل است که قیمت نان یکشبه ده برابر شده است و چنین افزایش قیمتی بر روی بسیاری از  کسب و کارها تأثیر منفی گذاشته است.

در بین گرانی ۴ کالا که وزیر کشور به آنها اشاره کرده است، ماکارونی وجود ندارد.

طبق گفته‌های احمد وحیدی، قیمت ماکارونی نباید گران شود و باید به قیمت سابق به دست مصرف کننده برسد. اما مگر کارخانه‌های ماکارونی‌سازی آرد یارانه‌ای دریافت می‌کنند؟ وقتی آنها مجبور هستند آرد را با قیمت آزاد تهیه کنند، یا باید کارخانه را تعطیل کنند و یا آن را به قیمت بالاتر روانه بازار کنند.

تناقضات گفته‌های احمد وحیدی با آنچه در صحن جامعه وجود دارد کاملا مشهود است. اما در پاسخ به اینکه چرا وزیر کشور به موضوع اعلام گرانی کالاها ورود کرده، باید به آثار اجتماعی آن توجه کرد.

این موضوع کاملا روشن است که رئیسی این فرمانده سپاه را صرفا بدلیل سابقه‌اش در سرکوب حرکت‌های اجتماعی مردم، وزیر کشور کرده است. حال این فرمانده سپاه در لباس وزارت کشور، می‌داند که گرانی‌ها و خصوصا گرانی نان، مسئله اصلی مردم شده است. وی با اعلام اینکه فقط ۴ کالا گران شده است، می‌خواهد بار گرانی سایر کالاها و خدمات را از گردن دولت بردارد.

در قدم بعد نیز وزیر کشور قصد دارد مهار برخورد‌های بعدی در زمینه‌های اجتماعی را در دست بگیرد. این روزها همه کارگزاران رسمی و غیر رسمی به رئیسی و ارکان دولت هشدار می‌دهند که از گرانی نان بترسید که خیزش‌های بزرگ اجتماعی را در پیش خواهد داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.