اخبار کارگری ایران

تجمع اعتراضی کارکنان شرکت رامپکو ایلام در اعتراض به مطالبات پرداخت نشده

کارکنان شرکت رامپکو در ایلام روز چهارشنبه ۱۴ اسفند ماه، با گذشت بیش از ۱۷ ماه از آخرین پرداختی حقوق ۱۸۶ کارگر این شرکت، برای سومین روز متوالی، در اعتراض به عدم رسیدگی به مطالبات‌شان تجمع اعتراضی برگزار کردند.

به گفته یکی از کارکنان شرکت رامپکو، «کارکنان این شرکت ماه‌هاست که با مشکلات زیادی مواجه هستند، اما با توجه به وضعیت نامناسب اقتصادی و مشکلات بازار کار، به ناچار مجبور به ادامه فعالیت شده‌اند.»

او در ادامه می‌گوید: «شرکت رامپکو دو سال است که اقدام به عقد قرارداد با ۱۸۶ نفر از نیروهای تعمیرات پتروشیمی کرده است و در حال حاضر قرارداد جدیدی نیز با کارکنان منعقد نکرده و ۱۷ ماه است که حقوق کارکنان، تنها به صورت علی‌الحساب پرداخت شده است.»

یکی دیگر از کارکنان حاضر در این تجمع اعتراضی گفت:‌ «هم اکنون ۱۴ روز از اسفند می‌گذرد و کارکنان حقوق بهمن ماه را نیز دریافت نکرده‌اند. این عدم پرداخت حقوق، اجحاف در حق ۱۸۶ پرسنل این شرکت است. حقوق ۱۷ ماه گذشته نیز کماکان به کارکنان پرداخت نشده است.»

  • نگرانی کارگران شهرداری تهران نسبت به تهدیدی که از شیوع ویروس کرونا متوجه آنهاست

یک نفر از کارکنان تعمیراتی این شرکت نیز گفت:‌ «کارکنان این شرکت از مبالغی که در اعیاد مختلف به کارمندان شرکت پتروشیمی پرداخت می‌شود، محروم هستند و همچنین عیدی و پاداش این نیروها نیز طی دو سال گذشته پرداخت نشده است.»

او افزود: «با نزدیکی به پایان سال و افزایش هزینه خانواده‌ها، ضروری است پیگیری‌های لازم از سوی مسئولان مربوطه جهت پرداخت حقوق، عیدی و مطالبات مزدی کارکنان این شرکت انجام شود؛ اما متأسفانه هیچ حمایتی از سوی مسئولان مربوطه صورت نمی‌گیرد.»

کارکنان شرکت رامپکو در ایلام روز چهارشنبه ۱۴ اسفند ماه، در حالی سومین روز از تجمع اعتراضی خود را پشت سر گذاشتند که پیمانکار مربوطه به عنوان کارفرما، تاکنون هیچ واکنشی نسبت به این تجمع‌ها و مطالبات کارکنان این شرکت نشان نداده‌اند.

باوجودیکه کارکنان شرکت رامپکو، نیروی پیمانکار محسوب می‌شوند و مطالبات پیمانکار نیز از سوی شرکت پتروشیمی ایلام تاکنون پرداخت شده است، اما مطالبات این کارکنان پرداخت نشده است.

کرونا و درخواست پلاتفرم سندیکاهای کارگری سوئد ـ ایران، برای آزادی فوری زندانیان سیاسی

پلاتفرم سندیکاهای کارگری سوئد ـ ایران، روز یکشنبه ۱۱ اسنفد ۹۸ در خصوص احتمال شیوع گسترده ویروس کرونا در زندان‌های ایران، با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرده است که احتمال ورود این ویروس به زندان‌ها، جان فعالین سندیکایی، سیاسی و مدنی را که در زندان هستند، تهدید می‌کند.

متن بیانیه پلاتفرم سندیکاهای کارگری سوئد ـ ایران:

فعالین کارگری، مدنی و سیاسی زندانی را فورا از زندانها آزاد کنید!

با توجه به شیوع گسترده و سریع بیماری کرونا در ایران و احتمال ورود ویروس  این بیماری به داخل زندان‌ها، سلامتی فعالین سندیکایی،  سیاسی و مدنی به شدت در خطر است. با توجه به بالا بودن تعداد افراد جان باخته بر اثر این بیماری در ایران، ما به شدت نگران سلامتی و جان این زندانیان هستیم.

خانم نسرین ستوده در بیانیه‌ای که جدیدا از داخل زندان انتشار داده مینویسد که در یک اتاق ۷۲ متری بیش از ۶۰ نفر محبوس هستند. این گونه اتاق ها در سالنی است که در آن۲۵۰  نفر در ۱۰ اتاق بزرگ و کوچک حضور دارند. لذا با توجه به عدم امکانات پزشکی و نبود شرایط سالم در زندان‌ها اولین شخص حامل ویروس کرونا که بدون داشتن علائم اولیه بیماری وارد زندان شود، صدها نفر بی درنگ مبتلا به ویروس کرونا خواهند شد.

  • سرکوب اعتراضات ایران از سوی پلاتفرم سندیکاهای کارگری سوئد ــ ایران

فعالین کارگری؛ مدنی و سیاسی را فورا از زندان‌ها آزاد کنید! اینها مرتکب هیج جرمی نشده‌اند. با آزادی آنها نه تنها خطری متوجه جامعه نیست بلکه در این شرایط بحرانی وجود افراد فداکار و از خود گذشته  و توانایی نظیر این عزیزان در بیرون زندان‌ها بیش از هر زمانی برای جامعه بسیار مفید است.

برای نگهداری حتی یک روز آنها در زندان هیچ دلیل و توجیهی قابل قبول نیست. نگه داشتن آنها در زندان بازی با مرگ آنها است و مسئولیت این بازی خطرناک تماما با قوه قضائیه و بالاترین مقامات جمهوری اسلامی می‌باشد. ما آزادی فوری و سریع آنها را خواستاریم.

ما در پلاتفرم سندیکاهای کارگری سوئد با استفاده از تمامی امکانات و روابط بین المللی خود  از جمله در تماس با کنفدراسیون جهانی اتحادیه‌های کارگری (آی تی یو سی)، سازمان جهانی کار، سندیکاهای کارگری در کشورهای مختلف، گزارشگر ویژه سازمان ملل در رابطه با وضعیت حقوق بشر در ایران، عفو بین الملل و دیگر نهادهای بین‌المللی تمام تلاش خود را برای آزادی فوری این فعالین آزادی‌خواه به کار خواهیم برد.

پلاتفرم سندیکاهای کارگری سوئد ـ ایران

اول مارس ۲۰۲۰ – ۱۱ اسفند ۹۸

نگرانی کارگران خودروساز تهران نسبت به شیوع ویروس کرونا و تعطیلی شرکت بوتان

کارگران خودروساز تهران از شیوع ویروس کرونا ابراز نگرانی کردند و خواستار رعایت بیشتر اصول ایمنی به خصوص در خطوط تولید شدند.

با شیوع و گسترش ویروس کرونا، همه کسانی که مجبور هستند از خانه بیرون آمده و روزی چند ساعت در فضاهای عمومی مشغول به کار شوند، نگران کننده است.

کارگران خودروساز استان تهران و البرز نیز از این نگرانی مبرا نیستند. این کارگران می‌گویند: «اگر خدای ناکرده یک مورد بیماری در خطوط تولید دیده شود، خیلی راحت به همه مجموعه سرایت خواهد کرد و تبدیل به یک اپیدمی خواهد شد.»

کارگران خواستار رعایت برخی اصول بهداشتی و ایمنی هستند و از کارفرمایان درخواست دارند که این اصول را جدی بگیرند.

مواردی که کارگران خواستار اجرای آن شده‌اند شامل مواردی مثل ضدعفونی کردن سرویس‌های بهداشتی، هرچند ساعت یکبار، کاهش ساعات کار کارگران، در اختیار قرار دادن دستکش یکبار مصرف به تعداد کافی می‌شود.

آنها همچنین خواستار فعال نمودن تعاونی‌های خودروسازها و دادن مایحتاج مصرفی کارگران در بسته‌های بهداشتی به این تعاونی‌ها شده‌اند تا خانواده‌های کارگران کمتر به مراکز خرید مراجعه کنند.

دادن غذا در ظروف یکبار مصرف و بازرسی سختگیرانه از رستوران و آشپزخانه‌ها، از جمله دیگر درخواست‌های به حق کارگران است.

تعطیلی شرکت بوتان به دلیل شیوع ویروس کـرونا

شرکت بوتان که نماد «لبوتان» در بازار سهام فعال است، با انتشار اطلاعیه‌ای، از تعلیق فعالیت‌های خود به دلیل شیوع ویروس کرونا خبر داد.

شایان ذکر است که اقدام غیر مسئولانه مقامات دولتی ایران در عدم اطلاع‌رسانی به موقع خطر شیوع بیماری کرونا باعث شده است تا مراکز تولیدی کشور که محل اشتغال کارگران ایرانی است، یکی پس از دیگری تعطیل شوند.

گروه صنعتی بوتان بزرگ‌ترین تولید کنند پکیج شوفاژ دیواری، آب‌گرمکن دیواری، رادیاتور آلومینیومی و صادر کننده محصولات گرمایی در ایران است. این شرکت که از سال ۱۳۳۲ فعالیت می‌کند، در سال ۱۳۸۰، کارخانه‌اش را به شهر صنعتی کاوه منتقل کرده است.

نگرانی کارگران شهرداری تهران نسبت به تهدیدی که از شیوع ویروس کرونا متوجه آنهاست

کارگران پیمانکاری خدمات شهری شهرداری تهران که تحت مسئولیت پیمانکاران مختلف در بخش خدمات (جمع‌آوری زباله‌ها) و فضای سبز شهرداری تهران مشغول به کار هستند، در ارتباط با نگرانی‌های خود در خصوص گسترش بیماری کرونا می‌گویند: «در این روزهای پرخطر، پیمانکارن طرف قرارداد با معاونت خدمات شهری شهرداری تهران نسبت به رعایت اصول حفاظتی، در برابر کرونا کم‌توجه هستند و جان کارگران شهرداری و خانواده‌هایشان درخطر است.»

کارگران شهرداری تهران می‌گویند که پیمانکاران طرف قرارداد با شهرداری تهران، برای جان کارگران ارزشی قائل نیستند.

این کارگران افزودند: «متأسفانه ما کارگران جمع‌آوری زباله و فضای سبز در این روزهای پرخطر ناشی از کرونا که همه به رعایت بهداشت فردی تأکید می‌کنند، بدون ماسک، دستکش و هرگونه امکانات بهداشتی دیگر، در نقاط مختلف شهر مشغول به کار هستیم.»

اکثریت کارگران شهرداری که با چندین ماه مطالبات مزدی پرداخت نشده مواجه هستند، از وضعیت معیشتی مناسبی برخوردار نیستند، می‌گویند: «تأمین بهداشت و امنیت جانی کارگران به عهده کارفرمایان است و نظارت بر این امر، وظیفه دولت است.»

کارگران شهرداری، نه تنها در تهران، بلکه در همه شهرهای ایران، در شرایط کنونی که به دلیل گسترش ویروس کرونا در اغلب شهرهای ایران به صورت مستقیم با منابع زباله و آلودگی‌های ناشی از آن مواجه هستند، بیشتر از هر قشر دیگری در معرض خطر مبتلا به ویروس کرونا قرار دارند.

  • اعتراض کارگران شهرداری رشت نسبت به تأخیر در پرداخت مطالبات مزدی و نگرانی از شیوع کرونا

متأسفانه مقامات حکومتی در این زمینه هیچگونه الزامات و امکانات بهداشتی پیشگیرانه در اختیار کارگران قرار نمی‌دهند و این موضوع سلامت آنها و خانواده‌هایشان را به خطر می‌اندازد.

کارگران که مستمر با چندین ماه دستمزدهای پرداخت نشده مواجه هستند و هزینه بالایی را بایستی از جیب خود بپردازند، با توجه به کمبود امکانات از یک طرف و چندین و چند برابر شدن قیمت اقلام مورد نیاز از جمله ماسک، دستکش و لباس مناسب از سوی دیگر، قادر به تأمین امکانات بهداشتی نیستند.

بنابراین لازمه چنین شرایطی، مجهز کردن کارگران شهرداری به امکانات بهداشتی از طرف پیمانکاران و شهرداری و پرداخت بهای حفظ سلامت کارگران است.

تجمع اعتراضی کارگران بازنشسته شرکت فرنخ و مه ‌نخ قزوین

بنا به خبر دریافتی، روز شنبه ۱۰ اسفند ۹۸، شماری از کارگران بازنشسته شرکت فرنخ و مه ‌نخ در اعتراض به عدم پرداخت مطالبات مزدی خود، اقدام به برگزاری تجمع اعتراضی کردند.

تجمع اعتراضی کارگران بازنشسته شرکت فرنخ و مه ‌نخ به علت عدم پرداخت مطالبات مزدی خود در مقابل ساختمان استانداری قزوین صورت گرفت.

یکی از کارگران بازنشسته این شرکت در این‌باره می‌گوید: «مدت یک سال است بازنشسته شدیم اما متاسفانه هنوز موفق به اخذ مطالبات‌مان از این شرکت نشده‌ایم که مبلغ آن نیز به ۹۵ میلیون تومان می‌رسد و مشخص هم نیست این مطالبات چه زمانی پرداخت شود.»

به گفته این کارگر، آنها بابت سال‌های گذشته هیچ حقوقی دریافت نکرده‌‌اند و فقط امسال حقوق به آنها پرداخت شده که آن هم تقریبا ۴۰ درصد از کل مبلغ حقوق ماهیانه است. کارگران نیز از ترس اخراج شدن حرفی نمی‌زنند.

این کارگر شرکت فرنخ و مه نخ اضافه کرد: «کارگران قراردادی داخل شرکت هم از ده میلیون تومان تا ۳۰ میلیون تومان طلب دارند اما هنوز  مشغول به کار هستند با اینکه هیچ‌کس، هیچ مبلغی بابت حقوق دریافت نکرده است. مطالبات این کارگران شامل سنوات، دستمزد و عیدی سال‌های گذشته است.»

  • برابری مبلغ تعیین شده سبد معیشت خانوار برای کارگران از سوی کمیته تعیین دستمزد، با خط فقر

لازم به ذکر است که معاون سیاسی استاندار قبلا مدعی پرداخت تمامی بدهی شرکت فرنخ و مه نخ شده بود؛ اما بنا به گفته یکی دیگر از کارگران این شرکت که در تجمع حضور داشت: «۳۰ نفر از آخرین استخدامی‌های شرکت فرنخ و مه نخ هنوز مطالبات خود را دریافت نکرده‌اند و مراجعه به دستگاه‌هایی چون دادگستری، اداره کار و تعاون و شرکت فرنخ و مه نخ فایده‌ای ندارد؛ زیرا تاکنون هیچ کدام از مسئولان پاسخگوی مطالبات کارگران این شرکت نبوده است.»

به گفته یکی دیگر از کارگران این شرکت: «کارگران شرکت فرنخ و مه‌نخ هزینه سختی‌های کار زیان‌آور که ۴ درصد به مبلغ ۱۵ میلیون تومان بوده را با هزینه شخصی پرداخت کرده‌اند و حقوق معوقه آن‌ها به ۵۰ میلیون تومان می‌رسد.»

Share:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *