اخبار کارگری ایران

تجمع اعتراضی کارگران آذر‌آب و هپکو اراک و کارکنان مترو تهران در اعتراض به مطالبات مزدی

تجمع اعتراضی کارگران آذرآب و هپکو اراک

روز دوشنبه ۲۶ اسفند ماه ۹۸، کارگران دو شرکت آذرآب و هپکو اراک در اعتراض به عدم پرداخت مطالبات پرداخت‌نشده خود دست به تجمع اعتراضی زدند.

براساس خبر دریافتی، کارخانه آذرآب و هپکو اراک برای جلوگیری از گسترش ویروس کرونا موقتاً تعطیل و کارگران آن بدون پرداخت مطالبات‌شان، به خانه فرستاده شدند.

کارگران معترض می‌گویند: «هم اکنون که این کارخانه‌ها تعطیل و کارگران بیکار شده‌اند، کلیه دستمزدهای آنها باید قبل از رسیدن سال نو پرداخت شود.»

گفتنی است پیش‌تر، کارگران هپکو پس از شیوع کرونا در ایران نسبت به عدم تهیه وسایل پیشگیرانه توسط کارفرما در محیط کار اعتراض کرده بودند.

کارگران آذرآب نیز با برپائی تجمـع اعتراضی، خواستار پرداخت حقوق ماه‌های بهمن و اسفند ماه خود شده بودند.

  • اعتراض کارگران هپکو به فروش یک درصد سهام شرکت از سوی دولت
  • اعتراض کارگران هپکو نسبت به عدم تحقق وعده‌های مسئولان

تجـمع اعتراضی و اعتصاب کارکنان مترو تهران در اعتراض به عدم پرداخت مطالبات مزدی

همچنین روز یکشنبه ۲۵ اسفند ماه، جمعی از کارکنان مترو تهران برای چندمین روز متوالی در اعتراض به عدم پرداخت حقوق و دستمزد عقب‌مانده خود، دست به تجـمع اعتراضی و اعتصاب زدند.

گفتنی است که این کارکنان از روز هفتم اسفند ماه، در مکان‌های مختلف دست به تجمع زده و خواستار دریافت کلیه دستمزدهای پرداخت‌نشده خود قبل از رسیدن سال نو شده‌اند.

کارکنان شرکت‌کننده در تجمع و اعتصاب می‌گویند که در آستانه سال نو، وضعیت معیشتی خانواده‌هایشان به دلیل عدم پرداخت دستمزدها، بسیار وخیم است، بطوریکه شماری از آنان توان تأمین نیازمندی‌های اولیه زندگی را ندارند.

اعتصاب و تجمع اعتراضی مجدد کارگران شهرداری منطقه ۳ بندر عباس

جمعی از کارگران شهرداری منطقه ۳ بندر عباس، روز دوشنبه ۲۶ اسفند ماه، برای چندمین بار در اعتراض به عدم پرداخت ۳ ماه دستمزد، حق بیمه و عیدی خود، دست از کار کشیدند و در مقابل استانداری این شهر دست به تجمع اعتراضی زدند.

این کارگران تنظیف شهری که در ماه گذشته نیز به دلیل عدم پرداخت حقوق اقدام به تجمع اعتراضی کرده بودند؛ مجدداً مقابل استانداری هرمزگان تجمع کردند.

کارگران معترض شهرداری منطقه ۳ بندر عباس با بیان اینکه قول و قرارهای مسئولان برای کارگران تنها در حد وعده باقی مانده است، افزودند:‌ «پیش از این نیز با برپائی تجمع مقابل نهادهای مختلف دولتی خواستار پرداخت دستمزد عقب‌مانده خود شده بودیم؛ ولی علی‌رغم اینکه تنها چند روز به پایان سال مانده است، تاکنون موفق به دریافت دستمزدهای خود نشده‌ایم.»

کارگران تنظیف شهرداری منطقه ۳ بندرعباس، در شرایطی دست به تجمع اعتراضی و تحصن روبروی استانداری هرمزگان می‌زنند که در این روزهای سال با شیوع ویروس کرونا، تجمع سم مهلک برای جامعه بوده و ممکن است مشکلاتی برای کارگران به وجود بیاورد.

اما کارگران مجبورند برای درخواست احقاق حقوق پرداخت‌نشده خود تجمع کنند؛ چرا که امکان تأمین هزینه‌های معیشت‌شان را نداشته و با سفره خالی، شرمنده خانواده خود هستند.

یادآوری می‌شود که صبح روز چهارشنبه ۳۰ بهمن ماه، شماری از کارکنان منطقه ۳ شهرداری بندرعباس که بیش از ۱۰۰ نفر بودند، در اعتراض به چندین ماه حقوق پرداخت نشده و مطالبات مزدی مقابل درب ورودی استانداری هرمزگان تجمع اعتراضی برگزار کردند.

چندی پیش مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی هزمزگان تحت فشار اعتراضات کارگران شهرداری، در نشستی گفته بود: «در دفاع از احقاق حقوق کارگران شهرداری تحت هیچ شرایطی کوتاه نخواهد آمد.» اما اکنون به نظر می‌رسد که سخنان او نیز در حد یک وعده بوده است.

تجمع اعتراضی کارگران راه‌آهن مشهد، شرکت حفاری شمال و معدن گل‌گهر

تداوم اعتراض کارگران و کارمندان راه‌آهن مشهد

بنا به خبر دریافتی، شماری از کارگران و کارمندان راه‌آهن مشهد روز دوشنبه ۲۶ اسفند ماه، در اعتراض به نبود امکانات پیشگیری از کرونا برای چندمین بار دست به تجمع اعتراضی زدند.

معترضان می‌گویند: «با توجه به شیوع ویروس کرونا، ناوگان اتوبوس‌رانی و قطار شهری تعطیل شده‌اند؛ ولی همچنان از شهرهای دور و نزدیک ورود و خروج قطار مشاهده می‌شود.»

آنها ادامه دادند: «به دلیل سودجویی برخی شرکت‌های ریلی، آنها مجبورند بدون در اختیار داشتن هیچگونه امکانات پیشگیری به کار خود ادامه دهند.»

شرکت‌کنندگان در این تجمع اعتراضی افزودند: «در این وضعیت که تنها چند روز تا عید باقی مانده، شرکت کویر واگن اعلام کرده چون قطارها متوقف شده‌اند، از عیدی و حقوق اسفند ماه خبری نیست.»

تجمع اعتراضی کارگران شرکت حفاری شمال

شماری از کارگران شرکت حفاری شمال، در اعتراض به افزایش ساعت کاری خود، همزمان با شیوع سریع کرونا، در محل کار خود دست به تجمع اعتراضی زدند.

معترضان می‌گویند: «شرکت حفاری شمال طی اطلاعیه‌ای، اعلام کرده است که تمامی کارگران شاغل بر روی دکل‌های حفاری حق برگشت به خانه را ندارند و می‌بایستی یک ماه و شاید بیشتر بر روی دکل‌ها بمانند و کار این شرکت را پیش ببرند.

لازم به یادآوری است که پیش از این، کارگران شرکت حفاری شمال برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا، خواهان توقف موقت کار شده بودند.

تجمع کارگران معدن گل‌گهر

همچنین کارگران معدن گل‌گهر کرمان، صبح روز دوشنبه ۲۶ اسفند ماه، در اعتراض به تعطیل نشدن معدن و قرنطینه نشدن کارگران، به دلیل شیوع ویروس کرونا، در مقابل فرمانداری اقدام به برگزاری تجمع اعتراضی کردند.

به گفته این کارگران: «کارفرمایان در این شرکت فقط مدیران و کارمندان رده بالای شرکت‌ها را از آمدن سر کار معاف کرده‌اند.»

لازم به ذکر است که نزدیک به ۳۵۰۰ کارگر معدن مربوط به صنایع آهن و فولاد، روز یکشنبه ۲۵ اسفند ماه، در اعتراض به تعطیل نشدن شرکت‌های فولاد و معدن در سیرجان واقع در استان کرمان، به علت شیوع بیماری کرونا، اعتصاب کرده بودند.

انفجار کارخانه سیمان خاش با یک کشته و ۸ مجروح

بنا به خبر دریافتی، انفجار یکی از قطعات کارخانه سیمان خاش منجر به کشته شدن یک نفر و سوختگی ۸ نفر از کارگران آن شد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان با بیان اینکه این حادثه ظهر روز دوشنبه ۲۶ اسفند ماه رخ داد، گفت:‌ «انفجار در یکی از قطعات کارخانه سیمان خاش صورت گرفت که بر اثر آن یک کارگر جان خود را از دست داده و ۸ کارگر دیگر مجروح شدند.»

وی ادامه داد: «۴ نفر از مجروحین این حادثه در محل درمان و ۴ مجروح دیگر، برای ادامه درمان به بیمارستان خمینی خاش منتقل شدند.»

فرماندار خاش نیز با تأیید انفجار بر اثر نقص فنی در کارخانه سیمان، گفت: «لوله دستگاه سیلیکون و حمل مواد مذاب کارخانه سیمان خاش دچار گرفتگی شده و هنگامی که کارگر مربوطه قصد باز کردن آن را داشته است، منفجر و مواد مذاب سبب کشته شدن این کارگر و زخمی شدن ۷ کارگر دیگر شد.»

او بار دیگر اظهار داشت: «این حادثه در قسمت فنی و کوره شرکت سیمان رخ داده و علت آن در دست بررسی می‌باشد.»

وی همچنین گفت:‌ «از چهار کارگری که به بیمارستان منتقل شدند، حال سه نفر رضایت‌بخش و نفر چهارم به سبب شدت جراحات به زاهدان منتقل شد.»

رئیس شبکه بهداشت و درمان خاش نیز در رابطه با وضعیت مصدومان حادثه گفت:‌ «سه نفر از مجروحان به زاهدان اعزام شده‌اند و سه نفر دیگر نیز شرایط مساعدی دارند که ترخیص می‌شوند و دو نفر دیگر هم در خاش تحت درمان قرار می‌گیرند.»

کارخانه سیمان خاش یکی از بزرگترین کارخانه‌های سیستان و بلوچستان به شمار می‌رود که روزانه افزون بر سه هزار تن محصولات سیمانی و کلینکر در آن تولید می‌شود که ۳۵ درصد تولیدات این شرکت به کشورهای حوزه خلیج فارس و دریای عمان، آفریقا، خاوردور، اروپا، آسیا و اقیانوسیه صادر می‌شود.

اعتصاب کارگران معدن فولاد در سیرجان و تداوم اعتراض کارگران کارخانه شیشه قزوین

اعتصاب کارگران معدن فولاد در سیرجان

روز یکشنبه ۲۵ اسفند ماه، نزدیک به ۳۵۰۰ کارگر معدن صنایع آهن و فولاد در اعتراض به تعطیل نشدن شرکت‌های فولاد و معدن در سیرجان واقع در استان کرمان به علت شیوع بیماری کرونا، دست به اعتصاب زدند.

به گزارش دریافتی، در شرکت‌ها و کارخانه‌های تولیدی، شمار زیادی از کارگران هیچ وسایل بهداشتی، از جمله مواد ضدعفونی‌کننده، دستکش و ماسک بهداشتی ندارند.

کارگران حتی بدون چک با تب‌سنج کار می‌کنند که می‌تواند خطرناک باشد. این کارگران وابسته به شرکت‌های صنایع فولاد آرمان‌گوهر، گوهرزمین و نگین‌پرتو هستند که زیرمجموعه شرکت فولاد گل‌گهر سیرجان می‌باشند.

تداوم اعتراض کارگران کارخانه شیشه قزوین نسبت به عدم به‌کارگیری اقدامات مقابله با کرونا

صبح روز یکشنبه ۲۵ اسفند ماه، برای دومین روز متوالی، شماری از کارگران کارخانه شیشه قزوین در اعتراض به عدم به‌کارگیری اقدامات لازم برای مقابله با شیوع ویروس کرونا تجمع کردند.

کارگران کارخانه شیشه قزوین واقع در ۲۵ کیلومتری جاده تاکستان به ابهر، با برپایی تجمع مقابل روستای فارسجین نسبت به عدم به‌کارگیری اقدامات لازم برای مقابله با شیوع ویروس کرونا، اعتراض کردند.

این کارگران گفتند: «از زمان شیوع ویروس کرونا، به جای تعطیلی موقت شرکت و سایر تمهیداتی که باید توسط مدیران اتخاذ شود، همچنان شرکت فعال بوده، ایاب و ذهاب کارگران توسط اتوبوس انجام شده و یک ساعت طی مسیر، از قزوین تا فارسجین و بالعکس تبدیل به تهدیدی جدی برایشان گشته است.»

آنها افزودند:‌ «سرو غذا همچنان در سلف‌سرویس مرکزی شرکت انجام می‌شود که خود گواه بی‌توجهی مدیران به سلامت کارگران است.»

کارگران شیشه قزوین در این رابطه افزودند: «با وجود توصیه‌های نهادهای مسئول مبنی بر تعطیلی غذاخوری‌ها، کارگران همچنان در سالن غذاخوری و به صورت جمعی، غذا می‌خورند و این نشان‌دهنده بی‌توجهی مدیران به سلامت آنها است.»

کارگران افزودند: «تنها اقدامی که از سوی مسئولین بهداشت شرکت انجام شده، تب‌سنجی در اتوبوس و پیش از ورود به شرکت جهت قرنطینه موارد مشکوک به ابتلاء بوده که نهایتاً شاهد بروز تب چند نفر از کارگران بوده‌ایم.»

این کارگران روز شنبه ۲۴ اسفند ماه نیز به همین دلیل مقابل در ورودی کارخانه شیشه قزوین تجمع کردند.

Share:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *