اخبار کارگری ایران

اعتراض کارگران ایران قوطی به بلاتکلیفی و نگرانی کارگران سیمان کرمان از توقف خط تولید

تداوم اعتراض کارگران ایران قوطی در قزوین

بر اساس گزارش دریافتی، روز پنج شنبه ۲ خرداد ماه ۹۸، کارگران کارخانه ایران قوطی واقع در شهرک صنعتی البرز نسبت به بلاتکلیفی خود اعتراض کردند. اعتراض کارگران برای دومین روز متوالی و در ادامه تجمعات اعتراضی آنها در روزهای گذشته است.

در این گزارش آمده است که این کارخانه بطور کامل تعطیل و کلیه کارگرانش با داشتن ماه‌ها مطالبات معوقه حقوقی بیکار و بلاتکلیف‌اند.

شایان ذکر است که کارگران این کارخانه در اعتراض به این وضعیت طی روزهای گذشته تجمع اعتراضی برپا کردند. آنها خواهان تعیین تکلیف وضعیت خود شده‌اند؛ اما تاکنون پاسخی از سوی مسئولان دریافت نکرده‌اند.

نگرانی کارگران سیمان کرمان از توقف خط تولید و اعتراض به عدم پرداخت حقوق معوقه‌شان

بنا بر خبر دریافتی، ممنوعیت انفجار در معادن شرکت سیمان کرمان به دلیل عبور خط لوله گاز، کارگران این کارخانه را بابت آینده شغلی خود و دریافت حقوق و مزایا نگران کرده است.

بنا به گفته نماینده کارگران کارخانه سیمان کرمان «با عبور لوله خط گاز و ممنوعیت انفجار در معدن سیمان عملا یک خط تولید متوقف و این باعث نگرانی کارگران این کارخانه شده است.»

وی عنوان کرد که کارگران این کارخانه سه میلیون تومان حق و حقوق خود را دریافت نکرده‌اند.

مدیرعامل کارخانه سیمان کرمان با بیان اینکه صنعت سیمان وابسته به معدن است، ادامه داد: اگر نتوانیم در معدن انفجاری داشته باشیم و سنگ آهک استخراج کنیم یکی از خطوط تولید متوقف می‌شود و این موضوع بر درآمد شرکت و حقوق و مزایای کارگران تاثیر می‌گذارد. وی سخن از احتمال تعدیل نیرو به میان آورده است.

مدیرعامل کارخانه سیمان کاهش مزایای مزد کارگران را اینچنین توجیه کرد: «شرکت گاز در زمستان گاز کارخانه را قطع کرد و کاهش مزایای مزدی کارکنان مربوط به این موضوع است و ربطی به عبور خط لوله گاز ندارد.»

مرگ ۵ کارگر و مصدومیت یک تن دیگر در حوادث کار در چمستان مازندران، کوار فارس و شوش

بنا به گزارش‌های دریافتی، روزهای چهارشنبه و پنجشنبه اول و دوم خرداد ماه ۹۸، در جریان حوادث کار با وقوع سه حادثه جداگانه در مازندران، کوار و شوش، دست کم ۶ کارگر کشته و زخمی شدند.

سقوط مرگبار ۴ کارگر در چاه در شهرک صنعتی چمستان استان مازندران

برپایه یکی از این گزارش‌ها، در یکی از حوادث کار که در شهرک صنعتی چمستان استان مازندران روی داد، روز پنجشنبه دوم خردادماه ۹۸، چهار کارگر مقنی هنگام حفر چاه به داخل چاه سقوط کردند. در جریان این حادثه ۳ تن از آنها که از اتباع افغانستان بودند جان باختند و یک کارگر دیگر به شدت زخمی شد.

سخنگوی سازمان اورژانس کشور درباره جزئیات حادثه سقوط ۴ کارگر در چاه، گفته است که این حادثه حدود ساعت ۱۲:۱۶ دقیقه بامداد روز پنجشنبه در شهرک صنعتی چمستان استان مازندران رخ داد.

وی افزوده است که در این حادثه ۳ نفر که از اتباع افغانستان بودند جان باختند و یک کارگر ایرانی مصدوم شد که بعد از اقدامات اولیه توسط تکنسین های اورژانس به نزدیک ترین مرکز درمانی انتقال یافت.

کشته شدن یک کارگر کارخانه ذوب‌آهن پاسارگاد در کوار فارس

روز پنجشنبه دوم خردادماه در یک حادثه در کوار واقع در استان فارس که در کارخانه ذوب‌آهن پاسارگاد روی داد یک کارگر به دلیل ریزش مواد معدنی بر روی وی، زیر آوار مواد معدنی ماند و جان باخت.

جان‌باختن کارمند اداره برق شوش و الوان

همچنین به نقل از مدیر اداره برق شوش و الوان،‌ یکی از کارمندان این اداره به نام «علی مسحنه» شب چهارشنبه حین انجام عملیات برق‌دار کردن خط روستاهای حاشیه دز دچار برق گرفتگی شد و جان خود را از دست داد.

وی در ادامه گفت: «به دلیل شدت آسیب‌دیدگی ناشی از برق گرفتگی، اقدامات پزشکی احیا برای بازگرداندن وی به بیمارستان نظام مافی شوش بی‌نتیجه ماند و این فرد جان خود را از دست داد.

اعتراض کارگران نیروگاه سبلان اردبیل نسبت به کاهش حقوقشان، در نامه‌ای سرگشاده

در یک نامه سرگشاده، کارگران نیروگاه سبلان اردبیل اعتراض خود را نسبت به کاهش حقوق‌شان پس از واگذاری این کارخانه به بخش خصوصی، اعلام کردند.

در نامه این کارگران آمده است: «متاسفانه پس از تغییر و تحول نیروگاه و تسویه حساب همکاران از شرکت توانیر که با هزاران امید و آرزو و پس از چندین مرحله مصاحبه و گزینش در شرکت مدیریت تولید برق آذربایجان استخدام شده بودند و استقرار مدیران جدید در نیروگاه سبلان شرایط به طور کامل عوض شد.

مالک به قول و تعهد خود عمل نکرد؛ به طوری که به مرور زمان، اکثر مزایای انگیزشی توانیر که به خاطر حساسیت و استراتژیک بودن صنعت برق و پراسترس بودن فرآیند تولید پرداخت می شد، اعم از بند ( ه ) و اضافه کاری تشویقی، کارانه ، حق لباس، کمک هزینه ازدواج و پاداش تولید و کنترل فرکانس و اورهال …. حذف شد.»

تجمع و اعتراض کارگران شهرداری ارومیه و کرج نسبت به معوقات مزدی و عملکرد پیمانکاران

تجمع اعتراضی کارگران و رانندگان شاغل در شهرداری ارومیه

بنا به گزارش دریافتی، روز پنجشنبه ۲ خرداد ماه ۹۸، شمار زیادی از کارگران شهرداری و رانندگان شاغل در شهرداری ارومیه در اعتراض به سطح نازل دستمزدهای خود در مقابل شهرداری این شهر تجمع اعتراضی برپا کردند.

برپایه این گزارش، کارگران معترض شهرداری ارومیه با در دست داشتن پلاکارد و سردادن شعار ضمن اعتراض به عدم پرداخت معوقات مزدی‌شان، خواستار افزایش دستمزدهای خود و همچنین پرداخت به موقع آن شدند.

به گفته معترضان شهرداری از شش ماه گذشته تاکنون هیچ دستمزدی به آنها پرداخت نکرده و این موضوع گذاران زندگی را برای آنها و خانواده هایشان بسیار سخت کرده است.

عدم پرداخت به موقع معوقات مزدی کارگران از سوی شهرداری ارومیه موجب گذران سخت زندگی خانوده‌های کارگران شده است و تا کنون هیچ ارگانی از جمله شورای شهر پاسخ صریحی در جهت رفع مشکلات کارگران به آنها نداده اند.

اعتراض کارگران سازمان پسماند شهرداری کرج نسبت به عملکرد پیمانکاران و ناظرین

مطابق گزارشی دیگر، روز سه شنبه 31 اردیبهشت‌ماه ۹۸، کارگران سازمان پسماند شهرداری کرج  از اجتماع به دلیل حضور پزشک طب کارگری برای معاینات پزشکی، بهره گرفتند و اعتراض خود را نسبت به عملکرد پیمانکاران و ناظرین به نمایش گذاشتند.

بدنبال این اعتراض، کارگران در سالن اجتماعات و در حضور رئیس سازمان پسماند شهرداری کرج‌ دلایل مخالفت‌شان را نسبت به عملکرد پیمانکاران و ناظرین برشمردند.

ا ک

Share: