اخبار کارگری ایران

احضار ۴ تن از کارگران معترض سیمان کارون به دادگاه به اتهام شرکت در تجمعات غیرقانونی

بنا به گزارش دریافتی، چهار تن از کارگران معترض سیمان کارون در پی اعتراضات سال ۹۵ کارگران این شرکت برای روز ۲۹ خردادماه سال جاری احضار شده‌اند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، برخی منابع کارگری در تشریح جزییات احضار کارگران معترض سیمان کارون گفتند: «به‌دنبال سلسله تجمعات بهمن و اسفند سال ۹۵ کارگران سیمان کارون در اعتراض به معوقات مزدی و نامشخص بودن وضعیت شرکت حدود ۴ کارگر با هویت «فرشاد خدادادیان»، «خرم آقابیگی»، «پیمان سلیمانی» و «امین حاتمی» با شکایت کارفرما به مراجع قضایی احضار و برای آنها پرونده تشکیل شده است.»

این کارگران اظهار داشتند: «پرونده این کارگران در حالی اخیرا به شعبه‌ی ۱۰۲ دادگاه کیفری مسجدسلیمان ارجاع داده شده است که پیش از این، کارگران چهار بار با حکم مراجع قضایی تبرئه شده‌اند. این کارگران با شکایت کارفرما متهم به «اخلال در نظم جامعه» و «شرکت در تجمعات غیرقانونی» و جلوگیری از اجرای پروژه فاز دوم کارخانه هستند.

در عین حال به نقل از این منبع خبری گفته می‌شود که یکی از کارگران احضار شده که هم‌اکنون بازنشسته سیمان کارون است آن زمان عضو شورای اسلامی کار کارگران کارخانه بوده که همراه با سایر اعضای شورا مطالبات معوقه ۷ ماهه مزد یک ارگان و سایر مشکلات کارخانه را پیگیری می‌کرده است.

پیش از این نیز در ۱۰ اردیبهشت ماه سال ۹۶ این کارگران از سوی پاسگاه شهر گلگیر احضار شده بودند که به قید وثیقه آزاد شدند.

معاون روابط کار اداره کل تعاون کار ورفاه اجتماعی استان خوزستان درباره علت احضار این کارگران گفته است: «اطلاعات خاصی از احضار کارگران سیمان کارون ندارم؛ اما بر اساس پیگیری‌هایی که از همکاران انجام داده‌ام احضار این کارگران با شکایت دو سه سال پیش کارفرما مرتبط بوده و تاکنون هم ادامه پیدا کرده است.»

تداوم تجمع اعتراضی کارگران لوله‌سازی اهواز و کارگران شرکت نامی طیور گلستان

تجمع کارگران لوله‌سازی اهواز در اعتراض به تخلیه اجباری منازل‌شان

روز دوشنبه ۲۷ خرداد ماه ۱۳۹۸ کارگران لوله‌سازی اهواز برای دومین روز متوالی در اعتراض به تخلیه منازل مسکونی خود از سوی بانک ملی دست به تجمع زدند.

به گفته معترضان به علت عدم پرداخت بدهی وام از سوی شرکت لوله سازی اهواز، نود و سه منزل مسکونی سازمانی در عوض وام به بانک ملی واگذار شده است.

ساکنان منازل شرکت لوله‌سازی اهواز خواستار رسیدگی مسئولان به مشکلاتشان شدند. گفتنی است معترضان در این خصوص به دادگاه شکایت کرده‌اند؛ ولی تاکنون هیچ مقام مسئولی پاسخگوی آنها نبوده است.

اجبار به تخلیه منازل سازمانی در نیوسایت اهواز

pastedGraphic.png

کارگران لوله‌سازی اهواز نسبت به تخلیه اجباری منازل سازمانی خود به دلیلی بدهی به بانک در منطقه نیوسایت اهواز از سوی بانک ملی، اعتراض کردند. از قرار معلوم، به علت عدم پرداخت بدهی وام از سوی شرکت لوله‌سازی اهواز، نود و سه منزل مسکونی سازمانی در عوض وام به بانک ملی واگذار شده است.

این کارگران می‌گویند: خواستار حمایت مسئولان هستیم تا سرپناه‌مان را از دست ندهیم؛ ما سالهاست در این خانه‌ها زندگی می‌کنیم. لوله‌سازی اهواز، یکی از شرکت‌های معتبر در تولید لوله‌های نفت و گاز و دارای حدوداً ۲۴۰۰ کارگر است.

تداوم تجمع کارگران شرکت نامی طیور گلستان

pastedGraphic_1.png

روز دوشنبه ۲۷ خرداد ماه ۱۳۹۸، جمعی از کارگران شرکت نامی طیور گلستان در اعتراض به عدم پرداخت مطالبات خود برای دومین روز متوالی دست به تجمع زدند.

کارگران شرکت نامی طیور گلستان واقع در غرب گرگان در خصوص اعتراضات خود می‌گویند که علاوه بر چندین ماه دستمزد معوقه، مدت ۱۰ سال است که تاکنون عیدی، پاداش و سنوات خود را نیز دریافت نکرده‌اند. گفتنی است که این کارگران تاکنون چندین بار به اداره کار شکایت کرده‌اند؛ ولی تاکنون جواب قانع کننده‌ای دریافت نکرده‌اند.

افزایش اخراج کارگران در سال جاری و ۷۴۴ هزار کارگر اخراجی در ۹ ماه نخست سال ۹۷  

موج اخراج کارگران از آغاز سال جاری (۹۸) شدت یافته است. طی ۹ ماه نخست سال (۹۷) روزانه ۲ هزار و ۷۵۵ کارگر در ایران شغل خود را از دست دادند.

احمد توکلی، عضو مجمع تشخیص مصلحت می‌گوید که قدرت خرید کارگران به نصف کاهش یافت و طی ۹ ماه ۷۴۴ هزار کارگر شغل خود را از دست دادند.

به گزارش رسانه‌ها، روز شنبه ۲۵خرداد ۹۸ وی در گفت‌وگو با سایت خانه ملت، سیاست‌های ارزی دولت را موجب بیکاری و اخراج کارگران و رکود در بخش تولید دانست.

او میانگین نرخ تورم در سال ۱۳۹۷ را ۴۷,۵ درصد اعلام کرد و گفت که قدرت خرید کارگران با دستمزد یک میلیون و ۳۵۰ هزار تومان در پایان سال به حدود ۶۵۰ هزار تومان کاهش پیدا کرد.

او سیاست شورای عالی کار در حوزه دستمزد را موجب خالی شدن سفره مزدبگیران دانست. به گفته توکلی، افزایش حداقل دستمزد در سال جاری، تنها ۲۰ درصد از کاهش قدرت خرید در سال گذشته را جبران می‌کند. شورای عالی کار حداقل دستمزد امسال را حدود یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان تعیین کرد که کمتر از نصف سبد معیشت برآورد شده کمیته مزد این شورا است.

توکلی سیاست‌های غلط دولت در حوزه ارزی را باعث رکود در واحدهای تولیدی دانست. به گفته او «کارخانه‌هایی که با ارز ۳۸۵۰ تومانی مواد اولیه خود را خریداری می‌کردند، اکنون باید با ارز ۱۲ هزار تومانی وارد کنند یعنی ۳ برابر بیشتر سرمایه در گردش می‌خواهند و به دلیل اینکه این سرمایه در گردش تامین نمی‌شود، گرفتار می‌شوند».

افزایش نرخ برابری دلار و به تبع آن هزینه‌های تولید در سال گذشته باعث افزایش شمار واحدهای تولیدی راکد و اخراج کارگران شد. توکلی آمار کارگرانی که طی ۹ ماه نخست سال گذشته بیکار شدند را ۷۴۴ هزار تن اعلام کرد. با وجود افزایش شمار اخراج کارگران ، مرکز آمار ایران همچنان نرخ بیکاری رسمی را کمی بیشتر از ۱۲ درصد اعلام می‌کند.

فعالان کارگری و کارشناسان مستقل، این نرخ را غیرواقعی می‌دانند و معتقدند که نرخ بیکاری در برخی مناطق به حدود ۵۰ درصد رسیده است. دولت در قانون بودجه امسال بزعم خود،ایجاد بیش از یک میلیون فرصت شغلی جدید را پیش‌بینی کرده که رویایی بیش نبوده است.

دستیابی به این رقم با توجه به رشد اقتصادی منفی و کاهش درآمدهای نفتی ناممکن است و از آغاز سال جدید شمار زیادی از کارگران در پروژه‌های نفت و گاز و یا واحدهای تولیدی اخراج شده‌اند.

۳ماه کار بدون دستمزد! اعتصاب و تجمع کارگران شهرداری کوت عبدالله در نوزدهمین روز

به گزارش رسانه‌ها تا روز یکشنبه ۲۶ خرداد ۱۳۹۸ کارگران شهرداری کوت عبدالله (اهواز) مدت ۱۹ روز است که در اعتراض به دریافت نکردن سه ماه حقوق شان در اعتصاب بسر می برند. این کارگران ۳ ماه، سنگین‌ترین خدمات شهری را بدون دستمزد انجام داده‌اند. قابل توجه که این کارگران تا بحال چندین دور اعتصاب و اعتراض برگزار کردند.

کارگران شهرداری کوت عبدالله که به صورت پیمانی کار می‌‌کنند، بار دیگر در نوزدهمین روز اعتصاب‌شان به تعویق مطالبات مزدی‌شان و نداشتن امنیت شغلی اعتراض کردند.کارگران شهرداری کوت عبدالله بارها به تعویق  مطالبات مزدی‌ خود و نداشتن امنیت شغلی اعتراض کرده‌اند. آنها بی‌توجهی کارفرما به پرداخت مطالبات‌شان را دلیل این اعتراض عنوان کرده‌اند. به گفته آنها، تاکنون مسئولان استانی و شهرستانی پیگیر مطالبات کارگران شهرداری کوت عبدالله نبوده‌اند.

معترضان که در بخش فضای سبز شهرداری کوت عبدالله کار می‌کنند، خواستار دریافت دو تا سه ماه حقوق معوقه و تامین امنیت شغلی‌ خود هستند. کارگران می‌گویند بی‌توجهی کارفرمایان شرکت‌های پیمانکاری به پرداخت مطالبات کارگران عامل اعتراض آنها بوده است. بر اساس ادعای کارگران شهرداری کوت عبدالله در قسمت فضای سبز، پیمانکار حقوق بهمن پارسال را به آنهاپرداخت کرده و از حقوق اسفند تنها یک میلیون تومان به صورت علی‌الحساب واریز شده است.

به گفته کارگران شهرداری کوت عبدالله، بی‌توجهی مسئولان شهری و ادارات کار به وضعیت کارگران فضای سبز و خدماتی که مشکلات صنفی زیادی با پیمانکاران دارند، باعث ایجاد ناامیدی در میان کارگران شده است. آنها در ادامه گفتند: نداشتن احساس مسئولیت و بی‌توجهی مسئولان به استیفای حقوق کارگران حوزه خدمت‌شان باعث شده مشکلات این کارگران همچنان پابرجا بماند و کارگران نتوانند به حقوق اولیه صنفی خود دست یابند.

نواب حاجیان سعید (شهردار کوت عبدالله) در خصوص مطالبات کارگران شهرداری این شهر گفت:  من به عنوان شهردار این شهر سه ماه است که حقوق دریافت نکرده‌ام، در تمام کشور شرایط پرداخت ارزش افزوده به شهرداری‌ها مناسب نیست و از آنجا که شهرداری کوت عبدالله درآمدی ندارد و وابسته به این اعتبارات است، پرداخت حقوق به تعویق می‌افتد. نواب شهردار کوت عبدالله ادامه داد: حتی شهرداری اهواز نیز که درآمد دارد هنوز حقوق اردیبهشت را به کارگران خود پرداخت نکرده است.

 

Share: