اخبار کارگری ایران

اعتصاب کارگران پروژه انتقال آب سد کانی‌سیب و اعتراض رانندگان وانت‌بار در دهگلان

تداوم اعتصاب کارگران پروژه انتقال آب سد کانی‌سیب به دریاچه ارومیه

تداوم اعتصاب کارگران پروژه انتقال آب سد کانی‌سیب به دریاچه ارومیه در بیگم قلعه در روز یکشنبه ۲۰ مردادماه ۹۸، است. این کارگران در اعتراض به عدم پرداخت دستمزدهای عقب‌افتاده خود اقدام به برگزاری اعتصاب کردند.

کارگران پروژه انتقال آب سد کانی‌سیب که تعداد آنها بیش از ۱۲۰ نفر می‌باشد، خواستار دریافت ۵ ماه دستمزد پرداخت‌نشده خود می‌باشند. به گفته کارگران معترض این پروژه، دستمزد و مزایای این کارگران از اول بهار سال گذشته (۹۷) تاکنون پرداخت نشده و به همین دلیل این کارگران نیز چند روزی است که دست به اعتصاب زده‌اند و سر کار نمی‌روند.

یادآوری می‌شود که کارگران پروژه انتقال آب سد کانی‌سیب طی چند روز گذشته نیز اقدام به اعتصاب کرده بودند.

اعتراض رانندگان وانت‌بار در دهگلان نسبت به گرانی لوازم یدکی و لاستیک

از سوی دیگر و پیشتر در روز جمعه ۱۸ مردادماه ۹۸، جمعی از رانندگان وانت‌بارهای دهگلان در اعتراض به گرانی سرسام‌آور لوازم یدکی، از‌ جمله لاستیک، دست به اعتراض زدند.

رانندگان ماشین‌های نیسان و وانت‌بار در اعتراض به گرانی لاستیک، لوازم یدکی و نیز برخی مشکلات دیگر، ضمن نگرانی و اعتراض از این وضعیت، خواستار حل مشکلات‌ ذی‌ربط شدند.

با توجه به وضعیت فعلی و بالا رفتن قیمت لاستیک، این نگرانی وجود دارد که مصرف‌کننده از تعویض به موقع لاستیک‌ها خود‌داری کند و در نتیجه آن، آمار تصادفات به مراتب بالا برود.

یادآوری می‌شود که روز ۹ مردادماه ۹۸ نیز شماری از رانندگان مسافربر خط روستای کلدوزخ -ایذه در اعتراض به عدم امنیت شغلی در مقابل فرمانداری ایذه دست به تجمع اعتراضی زدند.

همچنین روز شنبه ۱۲ مردادماه ۹۸ جمعی از کامیون‌داران شهر کوچصفهان در مقابل بخشداری این شهر اقدام به برگزاری تجمع اعتراضی کردند.

تجمع اعتراضی ۱۰۰ نفر از کارگران شهرداری مریوان در مقابل فرمانداری این شهر

روز شنبه ۱۹ مردادماه ۹۸، صد نفر از کارگران شهرداری مریوان به نمایندگی از جانب ۶۰۰ کارگر شهرداری این شهر، در اعتراض به پرداخت نشدن مطالبات مزدی خود در مقابل فرمانداری این شهر تجمع کردند.

کارگران شهرداری مریوان می‌گویند: «تعداد ما حدود ۶۰۰ نفر است که امروز ۱۰۰ نفر به نمایندگی از جانب بقیه با حضور مقابل فرمانداری، خواهان پرداخت شدن حقوق‌های عقب افتاده و مطالبات خود شدیم.»

این کارگران معترض افزودند: «تعدادی از ما عیدی سال‌های ۹۵، ۹۶ و ۹۷ را نگرفته‌ایم؛ از سال ۹۶ و ۹۷  اضافه‌کار طلبکاریم و از ابتدای سال نیز فقط ۲ میلیون تومان حقوق گرفته‌ایم که یک میلیون تومان آن بعد از ۵ ماه که از ابتدای سال می‌گذرد در روز پنجشنبه ۱۷ مرداد به حساب ما واریز شده است.»

تاخیر در پرداخت مطالبات مزدی کارگران شهرداری در شرایطی اتفاق می‌افتد که شهرداری مریوان ادعا می‌کند با کمبود نقدینگی روبروست و پولی در بساط نیست.

بدهی‌های قبلی شهرداری، رکود ساخت‌وساز و شرایط بحرانی اقتصاد، دلایلی هستند که شهرداری مریوان را با «بحران نقدینگی» مواجه کرده است.

یادآوری می‌شود که کارگران شهرداری مریوان در بهمن‌ماه و اسفند‌ماه  سال ۹۷ نیز در اعتراض به پرداخت نشدن حقوق‌های عقب‌افتاده خود ۵ تجمع اعتراضی برگزار کردند. در آن تجمعات اعتراضی کارگران ۱۸ ماه حقوق عقب افتاده طلبکار بودند و در کل سال ۹۷ فقط ۴ میلیون تومان به آنها پرداخت شده بود.

لازم به ذکر است که کارگران شهرداری مانند سایر کارگران ایران در شرایط گرانی سرسام‌آور، قادر به تامین معاش خانواده‌های محروم خود نیستند.

علاوه بر این در سه ماهه اخیر، کارگران شهرداری در دست‌کم ۱۰ شهر یعنی شهرهای نیشابور، شوشتر، شادگان، دزفول، آبادان، بندر امام، مریوان، آبژدان اندیکا، حمیدیه و لالی (خوزستان) نیروهای پیمانکاری‌ای بودند که به دلیل معوقات مزدی تجمعات اعتراضی داشتند.

در عین حال کارگران شهرداری کورائیم، زرآباد (سیستان) و سی‌سخت (کهگیلویه و بویراحمد) نیز اخیراً نسبت به عدم پرداخت دو تا هفت ماه دستمزدشان اعتراض کردند.

مرگ یک کارگر شهرداری در بندرعباس و مصدومیت کارگری دیگر در بندر گناوه

جان‌باختن یک کارگر شهرداری در بندرعباس

ساعت ۵ و ۳۷ دقیقه صبح جمعه ۱۸ مردادماه ۹۸، یک کارگر شهرداری ۲۹ ساله در بندرعباس، به علت تصادف با خودرو در بلوار خمینی، جنب صدا و سیمای مرکز خلیج فارس جان باخته است.

امین بهمنی، کارگر شهرداری بندرعباس بود که در قسمت بلوار در حال خدمت به شهروندان بود که بر اثر این حادثه جان باخت.

در توضیح این حادثه گفته شده که یک دستگاه خودرو تیبا به همراه دو سرنشین که از سمت غرب به شرق بلوار در حرکت بود، به علت عدم کنترل وسیله نقلیه توسط راننده با یک کارگر تنظیف شهرداری در حال خدمت برخورد و در قسمت کندرو پیاده رو واژگون شد.

یادآوری می‌شود که این برای سومین سال متوالی است که در مردادماه، کارگران پاکبان بندرعباس دچار حادثه شده و جان خود را از دست می‌دهند.

در مردادماه سال گذشته نیز یک کارگر شهرداری هنگام کار، در بلوار امام حسین بر اثر تصادف با خودرو جان باخت.

همچنین در مردادماه سال ۹۶، یک پاکبان شهرداری بندرعباس هنگام کار در بازار روز، بر اثر گرمازدگی جان خود را از دست داد.

انفجار لوله گاز خانگی منجر به زخمی شدن یک کارگر در گناوه شد

در حادثه‌ای دیگر روز پنجشنبه ۱۷ مردادماه در شهر گناوه یک کارگر حین حفاری در یکی از خیابان‌های این شهر بر اثر انفجار لوله گاز خانگی مصدوم شد.

در یک گزارش میدانی از این حادثه آمده است که در حین حفاری برای نصب انشعاب فاضلاب یک منزل مسکونی این حادثه رخ داده است. این کارگر بدون اطلاع از وجود لوله گاز در مسیر بر اثر برخورد کلنگ به لوله‌های گاز، انفجار و آتش سوزی رخ داده و کارگر مزبور مصدوم شد. او سپس به بیمارستان سوانح سوختگی گناوه منتقل شد.

شهر گناوه یکی از شهرهای استان بوشهر و دارای ۸۰ هزار نفر جمعیت است.

اعتصاب کارگران کانی‌سیب در بیگم قلعه در اعتراض به پرداخت نشدن ۵ ماه حقوق

روز پنجشنبه ۱۷ مردادماه ۹۸، کارگران کانی‌سیب در بیگم قلعه برای چهارمین روز متوالی در اعتراض به پرداخت نشدن دستمزدهای عقب‌افتاده خود دست به اعتصاب زدند.

١٢٠ نفر از کارگران پروژه حفر تونل و انتقال آب کانی‌سیب سولدوز (نقده) به دریاچه ارومیه به دلیل پرداخت نشدن دستمزد ۵ ماهه‌شان دست از کار کشیده و اعتصاب کرده‌اند.

این کارگران که در پروژه طرح انتقال آب مازاد رودخانه گلاس به حوضه آبریز دریاچه ارومیه کار می‌کنند، مدت‌ها‌ست از مسئولان درخواست پیگیری و رفع مشکل‌شان را دارند؛ اما بی‌توجهی دولت باعث بروز مشکلات حاد معیشتی برای این کارگران و خانواده‌های محروم‌شان شده است.

گفته می‌شود دستمزد و مزایای کارگران کانی‌سیب از اول بهار ۹۷،  تاکنون پرداخت نشده به همین دلیل این کارگران چند روزی است که اعتصاب کرده و سر کار نمی‌روند.

یادآوری می‌شود که این کارگران در روزهای دوشنبه ۲۰ خرداد و همچنین دوشنبه ۳ تیرماه ۹۸ نیز در اعتراض به نپرداختن ۴ ماه حقوق‌شان دست از کار کشیده و اعتصاب کردند.

تجمع اعتراضی کارگران شهرداری رشت در اعتراض به پرداخت نشدن حقوق عقب افتاده

همزمان روز پنجشنبه ۱۷ مردادماه ۹۸، شماری از کارگران شهرداری رشت در اعتراض به پرداخت نشدن دستمزدهای عقب‌افتاده خود، دست به تجمع اعتراضی زدند.

این کارگران با برپایی تجمع در مقابل شهرداری رشت، خواستار پرداخت چندین ماه حقوق‌های عقب افتاده خود شدند. در جریان این تجمع رئیس شورای شهر رشت در میان تجمع کنندگان حاضر شد و وعده داد تا در اسرع وقت به خواسته‌ها و مطالبات آنها رسیدگی خواهد شد. کارگران معترض می‌گویند: به وعده های مسئولین اعتمادی ندارند به همین دلیل تا پرداخت شدن حقوق‌های عقب‌افتاده خود دست از تجمع برنخواهند داشت.

جان‌باختن ۳ کارگر در ریزش ساختمان در تهران و مصدومیت ۲ کارگر خرم‌آبادی و مریوانی

در ریزش ساختمان در حال تخریب در شمال تهران سه کارگر جان خود را از دست داده‌اند. بنا به گزارش خبرگزاری ایسنا روز گذشته (پنجشنبه ۱۷ مردادماه ۹۸) چهار کارگر ساختمانی که مشغول تخریب یک دستگاه ساختمان بودند به دلیل ریزش ساختمان ، زیر آوار ماندند. این ساختمان در خیابان ظفر در شمال تهران واقع است.

در پی این حادثه و با اعزام ماموران امداد و نجات به محل حادثه صبح امروز، جمعه، ١٨ مردادماه، پس از ٩ ساعت تلاش امدادگران، اولین جسد از زیر آوار بیرون آورده شد. به گفته سخنگوی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران در ساعات بعد اجساد دو تن دیگر از کارگران که هنگام ریزش ساختمان در محل حضور داشتند، یافت شد.

به گزارش ایسنا، محل حادثه یک ساختمان قدیمی سه طبقه بوده و هنگام تخریب بخش جنوبی آن توسط این کارگران، ناگهان ریزش کرد و آنان زیر آوار ماندند.

آتش نشانان در همان لحظات اولیه یک کارگر را زنده، اما مصدوم از زیرآوار خارج کردند و با توجه به حجم زیاد آوار عملیات جستجو و آواربرداری آتش‌نشانان تا ساعت ۳ بامداد ادامه داشت.

به خاطر احتمال وجود افراد دیگری در محل، جستجو در زیر آوار ادامه یافت اما تا کنون کس دیگری یافت نشده است.

سقوط یک کارگر ساختمانی به داخل چاه ۱۰ متری

یک کارگر ساختمانی در یکی از روستاهای خرم‌آباد به داخل چاه ۱۰ متری سقوط کرد. یک کارگر ساختمانی در حین کار در یک پروژه ساختمانی در حال احداث در روستای خرم‌آباد در مسیر جاده کلات دچار حادثه شد.

این کارگر ساختمانی که روز پنجشنبه ۱۷ مردادماه داخل چاهی ۱۰ متری گرفتار شده بود، نجات یافت. او در حین جابجایی پالت چوبی از روی دهانه چاه به‌دلیل سنگینی پالت، به داخل چاه خشک سقوط کرده بود.

مصدومیت یک کارگر جوشکار در مریوان

روز جمعه یک کارگر ساختمانی به اسم کاک فاتح ابراهیمی عضو انجمن کارگران ساختمانی مریوان و سروآباد و اهل روستای بودیدر که مشغول جوشکاری بود، از طبقه اول یک ساختمان سقوط کرد و  دچار حادثه شد.

این کارگر اکنون در بیمارستان بوعلی مریوان بستری است.

مرگ دو کشاورز  و دو کارگر در حوادث کار در شهرهای اسفراین، نوسود، بوکان و کاشمر

طی روزهای دوشنبه و سه‌شنبه ۱۴ و ۱۵ مرداد‌ماه ۹۸، در سه فقره از حوادث کار ، دو کشاورز در استان خراسان شمالی و کرمانشاه و دو کاگر در شهرهای بوکان و کاشمر جان خود را از دست دادند و دو تن نیز زخمی شدند.

جان‌باختن ۲ کشاورز و زخمی شدن ۲ نفر دیگر در شهرهای اسفراین و نوسود در حوادث کار

روز ۱۴ مردادماه ۹۸، در شهرستان اسفراین خراسان شمالی رخ داد سه کشاورز در منطقه خرمنگاه روستای رویین بر اثر سقوط تراکتور در دره کشته و زخمی شدند. در این حادثه راننده تراکتور جان خود را از دست داد و دو سرنشین دیگر به بیمارستان اسفراین منتقل شدند.

صبح روز دوشنبه ۱۵ مردادماه نیز کشاورز ۴۶ ساله‌ای حین انجام کار در محور پاوه به نوسود استان کرمانشاه بر اثر سقوط در عمق ۶ متری استخر کشاورزی، جان باخت.

فوت یک پاکبان زحمتکش شهرداری بوکان در اثر تصادف خودرو سواری

صبح روز سه‌شنبه ۱۵ مردادماه، یک پاکبان ۵۳ ساله بوکانی هنگام نظافت در بلوار ماموستا هژار، نرسیده به پل کوبانی با یکدستگاه سمند برخورد کرد و جان خود را از دست داد.

در شرایطی که حداقل ایمنی برای پاکبانان محروم فراهم نیست، شاهد افزایش روز‌افزون تصادفات این کارگران زحمتکش در حوادث کار هستیم. در همین رابطه،‌ هفته پیش یکی از کارگران زحمتکش شهرداری بانه بر اثر تصادف جان خود را از دست داد.

جان‌باختن یک کارگر در کاشمر

همچنین یک کارگر ۲۸ ساله‌ در شهرستان کاشمر به علت برق گرفتگی جان خود را از دست داد. این کارگر حین کار و استفاده از برق در یک منزل مسکونی دچار برق گرفتگی شده و تلاش‌ها برای نجات جان وی مثمرثمر نبوده و در محل فوت کرده است.

اخراج ۸۰ کارگر کارخانه فولاد علویجه واقع در شهرک صنعتی علویجه اصفهان 

مدیر عامل کارخانه فولاد علویجه در طی هفته‌های اخیر به بهانه نرسیدن مواد اولیه، نوبت کاری کارخانه را از ۳ نوبت به یک نوبت تقلیل داده و به همین بهانه نیز تاکنون ۸۰ کارگر را از کار اخراج کرده است.

اخراج کارگران در حالی صورت می‌گیرد که دستمزد چندین ماه این کارگران پرداخت نشده است و کارگران فاقد بیمه بیکاری می‌باشند.

کارخانه فولاد علویجه در صنعت پروفیل فعال بود که با ۲۰۰ کارگر سال‌ها به فعالیت می‌پرداخت و اکنون در پی بخشنامه دولتی و سهمیه‌بندی مواد اولیه مجبور به اخراج ۸۰ کارگر خود شده است و مجموعا ۷ روز از کل ماه فعالیت دارد.

رئیس سندیکای لوله و پروفیل اعلام داشت: «وزارت صنعت هر روز با بخشنامه‌ای جدید، دست و پای تولیدکنندگان پایین‌دست و بالادست را می‌بندد و برنامه‌ریزی‌ها در بازار فولاد را با اخلال مواجه می‌کند.»

وی در ادامه تصریح کرد: «از طرف دیگر قیمت ورق نیز با افزایش تورم افزایش یافته و حتی شرکت فولاد علویجه و سایر لوله و پروفیل‌سازان، پول مواد اولیه خود تا شهریور ماه را نیز پرداخت کرده‌اند؛ ولی هنوز ورق مرداد ماه خود را تحویل نگرفته‌اند و این مشکلات نیز بیشتر ریشه در دخالت‌های وزارتخانه دارد.»

ناگفته پیداست که اخراج کارگران به عنوان کم هزینه‌ترین راه برای مدیران کارخانه‌هایی است که به هر دلیل با مشکلات سود‌دهی مواجه می‌شوند؛ چرا که اخراج کارگران به دلیل نبود امنیت شغلی و بدون هیچ‌گونه حمایت قانونی و دولتی به راحتی توسط مدیران و کارفرمایان صورت می‌گیرد.

یک عضو نهاد کارگری شورای عالی کار در اواسط تیرماه امسال ۹۸ به واضح‌ترین صورت اعلام کرد که کمتر از ۴ درصد کارگران امنیت شغلی دارند.

بر اساس گفته این عضو نهاد کارگری می‌توان نتیجه گرفت که جمعیت ۱۴ میلیونی کارگران همراه با خانواده‌هایشان نزدیک به ۴۲ میلیون نفر می‌شوند. به این ترتیب نیمی از جمعیت ایران از هیچ امنیت شغلی و آینده روشنی برخوردار نیستند.